Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 19:23
Advert

Advert

Yeni Terminal Binası'nın Temeli Atıldı

195 milyon liraya ihale edilen Yeni Terminal Binası projesinin temeli atıldı. Malatya’yı cazibe merkezi haline getirecek olan dev proje Şubat 2023'de tamamlanacak. Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası Temel Atma törenine Bakan Karaismailoğlu katıldı. Karaismailoğlu, Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası Temel Atma Töreni'nde, "Bakanlık olarak Türkiye'nin dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmesi hedefiyle her biri stratejik adımlar olan dev projelerimizi hayata geçiriyoruz." dedi.

Malatya
Giriş Tarihi : 06-02-2021 23:03   Güncelleme : 06-02-2021 23:03
Yeni Terminal Binası'nın Temeli Atıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak için Malatya’ya geldi. Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası Temel Atma törenine katılan Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada Malatya’da 1 milyon 200 bin olan yıllık yolcu kapasitesini 2,5 milyon yolcuya çıkaracaklarını aktardı. Karaismailoğlu, “Yıllık yolcu kapasitesini 1 milyon 200 bin yolcudan 2,5 milyon yolcuya çıkaracağız. Malatya havayolu taşımacılığı ve trafiğinde çok daha önemli bir konum üstlenecek. Malatya’ya gelen yerli ve yabancı ziyaretçi sayısında artış sağlayarak bölge turizminin gelişmesine katkı sağlayacak ve ticaret faaliyetlerini daha da hareketlendirecek” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmesi hedefi doğrultusunda, dev projelerimizi bir bir hayata geçirdiklerini ifade eden Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin bugün ulaşımın her modunda dünya ölçeğinde altyapı projelerini hayata geçirerek, dünyada ve bölgesinde bir lojistik süper güç haline geldiğini bildirdi.

Karaismailoğlu, şunları söyledi, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 2003 yılında başlayan havayolu yatırımları, bu alanda tüm Türkiye de olduğu gibi Malatya’da da çok önemli gelişmeleri beraberinde getirdi. 2003 yılında 89 bin olan havayolu yolcu sayısı 2019 yılında 750 bine yükseldi. 2020 yılında korona virüs salgınına rağmen 478 bin 546’ya ulaştı. Malatya son 19 yılda çok önemli gelişmeler kaydetti. Ekonomisi büyüdü, refahı arttı ve daha fazlasına ihtiyaç duydu.”

Yolcu hizmetinde istenilen hizmet kalitesine ulaşılabilmesi için günümüz şartlarına uygun Malatya’ya yakışan yeni bir terminal binasının inşasına karar verdiklerini aktaran Bakan Karaismailoğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti, “Malatya’ya 9 bin 625 metrekare olan mevcut terminal binasının yanına 26 bin 765 metrekare büyüklüğünde yeni bir terminal binası kazandıracağız. Yıllık yolcu kapasitesini 1 milyon 200 bin yolcudan 2,5 milyon yolcuya çıkaracağız. Sadece terminal binası yapmakla kalmayacak; 2 bin 495 metrekare büyüklüğünde Isı ve Güç Merkezi Binası, 112 metrekare Apron Bariyer Binası, Havalimanı Giriş Nizamiye Binası, Havalimanı İç Bağlantı Yolları, 301 araçlık otopark, arıtma tesisi ve 48 bin 900 metrekarelik Apron ve Yer Hizmetleri Araç Sahası’nı da inşa edeceğiz. 7. Ana Jet Üs Komutanlığına ait; Akaryakıt Hizmetleri Takım Komutanlığı Binası ve Nizamiye Binası da yapacağız.”

Bakan Karaismailoğlu, Malatya ziyareti kapsamında Malatya Çevre Yolu Şantiyesini de ziyaret edip, brifing aldı. Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans yöntemi ile katılacağı Tohma Köprüsü’nün de açılışını gerçekleştirecek.

VALİ BARUŞ, “PROJELERLE MALATYA’NIN KARA YOLLARI DAHA EMNİYETLİ”

Vali Aydın Baruş Malatya Havalimanı Yeni Terminal Binası Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada, “Kahramanlığını Battalgazi’den, ilim ve irfanını Şeyh Hamid-i Veli’den miras alan, yolların kesiştiği, medeniyetlerin buluştuğu, kayısının başkenti Malatya’mıza hoş geldiniz” diyerek sözlerine başladı. “Malatya tarih boyunca ulaşım yollarının merkezinde yer almıştır. Bu konumu Malatya’nın ticaret ve ekonomisinin canlı kalmasını, değişik kültürlerden insanların birbiriyle buluştuğu, birlikte yaşama kültürünü hep birlikte inşa ettikleri hoşgörü diyarı olmasını sağlamıştır. Yolların kesişme noktasında olan Malatya için ulaşım her zaman hayati bir konu olmuştur. İlimizi her yönden diğer illere bağlayan yollarımız bugün çok rahat seyahat edilebilir bir hale gelmiştir. 2 Ocak'ta açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı Kömürhan Köprüsü ve bugün açılışını yapacağımız Tohma Köprüsü ile birlikte, Karayolları Genel Müdürlüğümüzce ilimizde devam ettirilen ve Malatya kuzey çevre yolunun da aralarında bulunduğu proje bedeli yaklaşık 2 milyar 790 milyon TL’yi aşan bu yatırımlar sayesinde Malatya’nın karayolu ulaşımı çok daha emniyetli ve rahat hale gelecektir. Bugün temelini atacağımız yeni terminal binası ve ek tesislerin tamamlanması sonrasında, Malatya Havalimanı’nın yolcularımız için çok daha kullanışlı ve tercih edilir hale gelmesiyle birlikte ilimizin havayolu ulaşımına ve ekonomisine çok daha fazla katkı sağlayacaktır.Havalimanı yeni terminal binası yatırımının ilimize kazandırılmasını sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğümüze ve değerli çalışanlarına en içten teşekkürlerimi ifade ediyorum. Bu programa iştirakleriyle bizleri onurlandıran Sayın Bakanımıza ve siz değerli misafirlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

A. Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR