Genel
Giriş Tarihi : 20-03-2021 07:15   Güncelleme : 20-03-2021 07:15

Yeni Nesil Saadet Zinciri

Malatya’da son dönemlerde “Kazan Kazan” sloganı ile Saadet Zinciri sistemine uyan şirketler kol gezmeye başladı. Kimi sağlık ürünleri satışı ile bu sistemi başlatırken, kimi ise su arıtma cihazları üzerinden faaliyetlerini sürdürüyor.

Yeni Nesil Saadet Zinciri

Kısa yoldan para kazanma veya zahmetsiz para kazanma hayali kuran vatandaşlar dolandırıcıların tuzağına düşüyor. Mantar çayı ve ürünleri, sağlıklı yaşam ürünleri, hatta su arıtma cihazları üzerinden oluşturulan Saadet Zincirleri ile vatandaşın zengin olma hayali suya düşüyor.

Arkadaşını getir kazan mantığı ile ilerleyen Ponzi Sistemi yani Saadet Zinciri kurarak gelir piramidi oluşturan fırsatçılar, kent merkezinde tuttukları ofisleri ile vatandaşları kurdukları tuzağa çekiyor.

İddiaya göre bu şirketler oluşturdukları piramit zinciri ile vatandaşlardan para alarak, daha çok kişi getirmeleri halinde bu kökleri daha da uzatıyor ve vatandaşı kandırıyor.

Gazetemize başvuran bir vatandaşlın anlattıkları ise adeta kan dondurur cinsten. İsmini vermek istemeyen vatandaş şu bilgileri verdi,” Malatya’da birkaç tane firma kurdukları saadet zinciri ile milleti dolandırıyor. Kimisi sağlıklı yaşam ürünü diye zayıflatan gıda ürünlerini satıyor. Bu ürünleri aldığınızda ilk etapta sizin kullanmanızı istiyorlar. Sonrasında ise o ürünü sattığınız kişiyi de sistemlerine dahil ederek oluşturdukları piramitte sizin alt kolunuz olarak yazıyorlar. O kişiyi de ürün satmaya ikna etmemizi ve bu zinciri çoğalttıkça her getirilen 2 kişi için daha çok para kazanabileceğimizi anlatıyorlar.

Bu sistemi uygulayan farklı bir şirket daha var. Bu şirket ise Su Arıtma Cihazı üzerinden bu sistemi kurmuş. Şirket varoluşa yasal bir şirket ama el altından kurdukları saadet zinciri ile vatandaşı tuzaklarına çekiyorlar. Burada ilk etapta sizden 10 bin TL isteniyor. Karşılığında size 1 adet su arıtma cihazı satılıyor. Böylelikle onların kurduğu zincirin bir halkası oluyorsunuz. Sonra sizden telefon rehberinizi isteyerek o rehberdeki kişileri aratıyorlar. Buradaki sistem ise sizin altınızda oluşturacağınız 2 kol için para veriyorlar size. Onların getirdikleri kişiler arttıkça sizde para kazanıyorsunuz onlar da. Buraya kadar iyi. Sorun bu zincirin devamında geliyor. Sizden alınan 10 bin TL gibi büyük bir paranın size dönüşü 2 veya 3 yıl kadar sürüyor. Yani vatandaş yine dolandırılıyor.

En yeni sistem ise Çaycılar. Bunlar da Mantar çayı ve ürünlerini satıyorlar. Bu ürünleri satarken de aynı sistem kullanılıyor. Bu ürünü al, kullan ve sat. Getirdiğin kişiler üzerinden de para al şeklinde.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER