Genel
Giriş Tarihi : 19-04-2021 15:59   Güncelleme : 19-04-2021 15:59

Yeni Mili Eğitim Binası İçin Çalışmalar Sürüyor

İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, Malatya'ya yeni bir milli Eğitim Müdürlüğü Binası kazandırmak için girişimlerin sürdürüldüğünü söyledi. Kanbay, "Yeni binanın yapılmasıyla birlikte mevcut binanın da bir eğitim müzesi halinde hizmet vermesini planlıyoruz" dedi.

Yeni Mili Eğitim Binası İçin Çalışmalar Sürüyor

2020-2021 Eğitim yılı içinde okul yapım çalışmalarına hız verildiğini söyleyen Kanbay; “Malatya’da 2021 yılı içinde  Milli Eğitim Müdürlüğü binası yapacağız. Bunun ödeneğini Kasım ayında almıştık. Çalışmalarımızın sonuna geldik.  2021 Malatya için bereketli bir sene oldu. Yeni yapılanları saymıyorum. Bu sene 3 tane hayırseverlerin yapacağı yatırımları eklemiyorum. Bunlar haricinde bin 136 derslik yapacağız. 2021 yılı içinde inşallah süreç başlar. Yakın dönemde inşallah ihaleleri olgunlaştırırız ve İnşaat süreci başlar. Bu yatırımlar içinde 34 tane il yatırımı, 10 tane TOKİ yatırımı, 8 tane Avrupa Birliği yatırımı,  13 tane hayırsever yatırımı olmak üzere 70'e yakın okul yapıyoruz. Geçen hafta önemli bir gelişme oldu TOOB ile  bir protokol yaptık Organize Sanayi 1. Organize Sanayi bölgesinde bize 24 derslikli bir meslek lisesi ,200 kişilik pansiyon, kapalı spor salonu olmak üzere bir Meslek Lisesi yapacaklar. Malatya’mıza bu da hayırlı olsun.

E-SINAV ALTYAPISI GÜÇLENDİRİLECEK

Dünya'nın artık E-Sınav merkezlerine doğru gitttiğini söyleyen Kanbay, bilimsel gelişmelere uzak kalınmaması gerektiğini hatırlatarak, "Yeni sistemde E-Sınav merkezinde sistem üzerinden sınav oluyorsunuz. Şimdi yeni süreçte açık öğretim sınavları da tarz yerlerde yapılacak. Sistem değişiyor. Bu anlamda Malatya’nın altyapısı çok iyi değil. Bu nedenle de Malatyadaki sınav sisteminin altyapısını iyişeltirme yönünde  çalışmalarımız var. Yine örneğin Uluslararası bir sınav var. Türkiye 57 ülke arasında Türkiye'de bu sınava katılıyor. Bu sınav okuduğunu anlama, ölçme ile ilgili değerlendirme sınavı. 42 ilden Malatya'yı da 3 tane Okulumuz temsil ediyor. Okullarımız bu konuda  çok hazırlıklı.İyi çalıştık. Bu çalışmalarımızn yansıması ise öğrencilerimize ve onların başarılı olmalarına sebep veriyor. Diğer yandan  yaptığımız işlerinde işlerin de bakanlık yetkilileri tarafından takdir edilmesi bizi  fazlasıyla mutlu ediyor."

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz