Genel
Giriş Tarihi : 30-11-2021 15:59   Güncelleme : 30-11-2021 15:59

Yeni Fidancılar Sitesi Hazır

Yıllardır fidanların sağlıklı ortamda, bitki hastalıklarının kontrol edildiği bir yerde satılması için Fidancılar Sitesine ihtiyaç duyulmuştu. İnönü Mahallesi kömür tevzide ve başka yerlerde yıllardır derme çatma kulüplerde satış yapan fidancı esnafı nihayet kendi işyerlerine kavuştu.

Yeni Fidancılar Sitesi Hazır

Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde yetiştirilen her türlü meyve fidanları Malatya ve çevre illerine hatta kayısı fidanları Türk Cumhuriyetlerine gönderiliyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuzey Kuşak Yolu üzerinde hizmet vermeye başlayan fidancılar sitesi için yaklaşık 70 bin metrekarelik bir alanda proje oluşturuldu. Yaklaşık 40 esnafın hizmet verdiği, modern bir şekilde yapılan yeni Fidancılar Sitesi, Kasım ayı itibariyle hizmete girdi, fidan satışları başladı.

Fidanlık sitesi içinde 5 dönüm parke taş döşeli yol üzerinde karşılıklı sırt sırta 35 'er metre kare işyerleri dükkânlar yapıldı. Hak sahipleri dükkanlarına yerleştiklerinde 62 bin TL bir ödeme yaptığı belirtildi. Bu ödemenin haricinde ise her yıl belirlenen kira bedellerini ödeyecekleri aktarıldı.

Fidancılar Kooperatifi Başkanı Abuzer Yumrutepe, "Fidancılarımızın kendilerine yakışır bir şekilde işyerlerinin olduğu, diğer ihtiyaçlarının giderileceği güzel mekânlar yapıldı." diyerek fidancılar sitesinin yapımında Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Fidan Sitesinde işyeri sahiplerinin talepleri şu şekilde; ” Fidan pazarına gelenlerin ve fidanlık sahiplerinin yeme içme oturma ihtiyaçları için Fidan Sitesi girişine Sosyal tesis ve büfe yapılması. Fidancılar müşterilerin buraya rahat gelebilmesi için. Kömür tevzi kavşağına, mezarlık dilek yol ayrımına ve mezarlığa girmeden ilk kavşağa "Fidanlık Sitesine gider ? Km." levhalarının asılmasını istiyorlar. Bazı işyeri sahipleri ilave olarak dışarıya yeniden wc. Araç, gereçlerini , gübrelerini vb. koymak için kimisi kapalı ,kimisi camlı ilave depolar yapmışlar. Diğer işleri sahipleri yetkililer bu durumu göz önüne alarak gelişi güzel değil, projesi belediyece tespit edilerek tek tip depo yapılmasına izin vermelerini beklemektedirler.”

>> Ebubekir Atilla – Fikri Demirtaş