Malatya
Giriş Tarihi : 12-02-2021 17:40   Güncelleme : 12-02-2021 19:12

Yeni Cami’de Çalışmalar Sürüyor

24 Ocak depreminde zarar gören Yeni Cami ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, çalışmaların devam ettiği şantiye alanında basın mensupları ile bir araya geldi. Türkiye’nin restorasyon alanında Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarındaki ülkelere nazaran ileride olduğunu savunan Doğan, bu örneklere erişilmesi için internetten araştırılabileceğini söyledi.

Yeni Cami’de Çalışmalar Sürüyor

Depremin üzerinden 385 gün geçti ve 24 Ocak depreminde hasar gören Yeni (Hacı Yusuf Taş) Camii’nde çalışmalar devam ediyor. Çalışmalarda aksaklıklar olduğu ve restorasyonun ağır ilerlediği bazı siyasi parti temsilcileri tarafından dile getirilmesinin ardından Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, şantiye alanında çalışmalar hakkında bilgi vermek için basın mensupları ile bir araya geldi. Şantiye alanında açıklamada bulunan Doğan, depremin olduğu ilk andan itibaren sahada olduklarını ve tarihi yapılardaki hasarların tespiti ve giderilmesi için çalıştıklarını kaydetti.

İlk etapta artçı depremlerde tarihi yapılan daha fazla hasar görmesini engellemek için tedbir ihalelerinin yapıldığını aktaran Doğan, depremlerin şiddetinin azalması ile birlikte onarım ve restorasyon için çalışmalara başlandığını kaydetti.

Camii’de yapılan çalışmaların süreci hakkında bilgi veren Doğan,” Bugün geldiğimiz noktada Yeni Caminin doğu ve batısında yer alan payandaların onarımına devam edilmektedir. Batıdaki payandalar bitmek üzere doğudakiler ise yüzde 50 seviyesindedir. Ayrıca kalem işi süslemelerin eskizleri çıkartılmış sıva raspaları yapılmıştır. Duvarda bir metre arayla delikler açılarak enjeksiyon yapılmış ve duvarların güçlendirilmesi tamamlanmıştır. Derz açmaları yapılmış ve yeni derzler yapılmıştır. Güvenlik askı iskele kurulumu çalışmaları devam etmekte olup, akabinde üst örtü ile ilgili çalışmalara başlanacaktır. Üst örtüde hasar var hepsinin söküp yeniden yapalım demek işin kolayına kaçmak olur. En az müdahale ile en iyi sonucu elde etmemiz lazım. Ayrıca mesele yapıya makyaj yapmak değil yapının özgün haliyle ömrünün uzatmak için deprem vb. afetlere karşı güçlendirmede yapıyoruz.” dedi.

Çalışmaların hızlı yürütüldüğünü ve bu alanda 3 kıtada en hızlı ülkenin Türkiye olduğunu açıklamasında vurgulayan Doğan,” Ayrıca şunu belirtmek isterim nereye bakarsanız bakın Avrupa’da, Amerika’da, Asya’da da restorasyon süreçlerinin bu kadar kısa sürede bitmediğini göreceksiniz. Bu anlamda internet arama motoruna, Restorasyon çalışmaları veya biten restorasyonlar diye yazdığınızda bununla ilgili birçok örnek karşınıza çıkacaktır. Bunları belirtmemin sebebi ise konunun daha iyi anlaşılması sağlamaya yöneliktir. Bizler konunun hassasiyetini farkında olduğumuzu bu doğrultuda birer emanetçi olarak ecdadın ve vakfedenlerin emanetlerine sahip çıkarak vakfedenlerin amel defterlerinin açık kalması için Ezanı Muhammediye ve Tekbir seslerinin tekrardan camimizde yankılanması için gayret ve özenle çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Yeni Cami için 25 Eylül 2020 tarihinde ihalesi yapıldıktan sonra yasal süreçler beklenilmiş ve 13 Ekim 2020 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak Restorasyon süreci başlanılmıştı.

Ebubekir Atilla