Malatya
Giriş Tarihi : 16-06-2021 11:27   Güncelleme : 16-06-2021 11:35

Yeni Cami Kurban Bayramına Hazırlanıyor

24 Ocak 2020 tarihinde yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremde ağır hasar gören Hacı Yusuf Taş Camii'nde (Teze Cami) restorasyon çalışmalarında sona gelindi.  Yaklaşık 18 aydır ibadete kapalı olan caminin Kurban Bayram namazı ile birlikte kısman de olsa hizmete açılması planlanıyor.

Yeni Cami Kurban Bayramına Hazırlanıyor

Yeni camide yürütülen restorasyon çalışmalarında sona yaklaştıklarını söyleyen Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, amaçlarının Kurban Bayram namazında camiyi ibadete açmak olduğunu söyledi. Doğan gazetemize yaptığı açıklamada cami onarımının hızlı bir şekilde devam ettiğini söyleyerek yapılan çalışmaları şu şekilde aktardı. “Vatandaş nezdinde önemli olan camilerde bir tanesi olan Battalgazi deki Hacı Yusuf Taş Cami veya Yeni Cami, Teze Cami de diye bildiğimiz camimizin onarımı hızlı bir şekilde devam ediyor. Cami içerisinde doğuda ve batıda iki tane destek payandaları yapıldı. Bu destek bayanları yapı ile bir bütün halinde hareket etmesi için hem yapı ile akredite yapıldı, hem de bütün taşlar birbirine monte edildi. O kolonlar yapı ile bir bütün halinde hareket etmesi için bütün taşlar birbirine bağlandı. Dolayısıyla destek payandalarını bitirdik. Duvarların güçlendirilmesi için duvarlarda enjeksiyon uygulaması yapıldı. Üst bölümde hasar durumu biraz daha farklıydı. Çatlak olan yerlerde dikiş dediğimiz tarzda bir uygulama yapıldı. Ayriyeten yurt dışında özel bir malzeme getirildi. Gerek tonoz işleri, gerek küçük kubbelerde dahil olmak üzere içeriden ve dışarıdan sargılarla sarılarak şu anda sıvaları yapılıyor. Ana kubbemiz onarım ile kurtarılamayacak haldeydi. Burada ana kubbeyi tamamen söktük. Şu anda kasnak aşamasını bitirdik. Tuğla aşamasına geldik orada da bölümler devam ediyor. Bu aşamadaki çalışmalarımızda yaklaşık 20 güne kadar bitirmeyi hedefliyoruz.”

İÇ YAPI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR HIZ KAZANDI

Bölge Müdürü Kenan Doğan, iç kısımda yapılan çalışmalarla ilgili olarak da açıklamasında; “ Bir yandan dış yapı çalışmaları devam ederken bir yandan iç kısımda da sıva çalışmaları yapılıyor. Duvar sıvaları bitirildi. Boyaları bitirildi tonozlar da sıvalarda son aşamaya gelindi. Şuan duvarlarda kalem işi süslemeleri noktasında kalemkârlar çalışmaya başlayacak. Diğer yandan cami tabanında kullanacak halı siparişlerini verdik.  Avize noktasında ise çalışmalarımız kapsamında arkadaşlarımızla istişare ediyoruz. Çünkü yapının Merkez Camisi olması hasebiyle yapılacak her uygulamanın yakışır bir uygulama olmasını istiyoruz. Bu anlamda standart durumunun dışına çıkmak istiyoruz. Burada şu anda Çamlıca Cami'nin avize model tarzını camimizde uygulama kararı aldık. İlk etapta Cami içerisini bitirip ibadete açmak istiyoruz. Akabinde Cami'nin ibadete açıldıktan sonra çevre düzenlemesini de ibadete açık olduğu süre içerisinde yürüteceğiz. Bu yüzden daha çok çalışma ağırlığını dışarıya verdik. Şemsiye modelleri noktasında dışarıya Medine türü şemsiye modeli yapmayı düşünüyoruz. Bunun tasarımları ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Amacımız camimizi Kurban bayramında ibadete açık hale getirmek. Amacımız en azından Kurban Bayramı Namazında Camide ibadet başlasın. Amacımız olur. İnşallah Rabbimizin yardımı ile beraber bu düşüncemizi gerçekleştiririz” ifadelerini kullandı.

MİNARELER VE ÇEVRE DÜZENLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

Dışarda yapılması planlanan çevre düzenlemeleri hakkında da bilgi veren Doğan, hedeflerinin Kurban bayram namazını Cami içinde kılmak olduğunu tekrarlayarak; “Dışarıdaki çevre düzenlenmesi ve küçük ince detay çalışmaları devam edecektir ama ilk etapta ibadete açılması için bayram namazını hedefimiz yeni camide kılmak. Bu doğrultuda tüm gücümüzle hızlı bir şekilde çalışıyoruz. İnşallah amacımız da sapmayız. Bilindiği gibi onarım süreci yeni yapılan bina işyeri gibi değil. Buna da ince bir işçilik gerekiyor bütün taşlar birbirine akraj ediliyor. Buradan kullandığımız malzemelerin tamamını Türkiye'de bulmamız mümkün değil bazı malzemelerimiz yurt dışından geldiği için süreç biraz daha uzadı. Diğer yandan minarelerin iç kısmında çatlak gördüğümüz için iki Minare’den Şerfeye kadar sökülecek. Taşlar numaralandırılıp tekrar örülecek. Restorasyon safhası Türkiye’deki en hızlı bir süreç oldu ve bir başarıya imza attık. Bizim yapılır nefes alan yaşayan yapılar. Bu anlama insanların temel ihtiyacına yönelik çalışmalar yapıyoruz.”  

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)