Malatya
Giriş Tarihi : 23-08-2021 17:14   Güncelleme : 23-08-2021 18:35

Yeni Başhekim Hizmet Sunumunu Gözden Geçirecek

Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliği görevine başlayan Doç. Dr. Serdar Deniz, Pandemi nedeniyle göz ardı edilen diğer bir takım hastalıklarda artış olduğuna dikkat çekerek hizmet sunumunu yeniden gözden geçireceklerini ve hem Covid -19 hem de diğer hastalıklar üzerine yoğunlaşacaklarını söyledi. Randevu, MR ve tomografi rapor okuma sürelerinde yaşanan sıkıntıyı da gidermek için çalışma başlatacaklarını vurgulayan Doç. Dr. Deniz, bu sürelerin kısaltılacağı sinyalini verdi

Yeni Başhekim Hizmet Sunumunu Gözden Geçirecek

Doç. Dr. Serdar Deniz Malatya basını ile tanışma toplantısı düzenledi.  19 Temmuz tarihinde göreve başladığını hatırlatan Deniz; “Daha önceki sağlık yöneticilerimizin de verdiği emeklere, sarf ettikleri efora teşekkür ederek görevimizi devralmış olduk. Bundan sonraki süreçte tabi ki covid-19 hastalığının pandemisi sebebiyle Tabii ki sağlık hizmetlerinin sunumunda belirli ayarlamaları ve değişikliklere ihtiyaç duyuluyor. 2020'nin Mart ayında başlayan pandemi sebebiyle sağlık hizmet sunumu daha önceki modellerden biraz daha farklı gerçekleşiyor. Buradaki bizim hedefimiz pandemi sürece atlatılana kadar özellikte, hem pandemi sürecini iyi organize edebilmek, hem de pandemi süreciyle birlikte bizim pandemi sebebiyle hastanemize başvurmaktan çekinen veya başvurusu kısıtlanan hastalarımızın tedavilerini organize edebilmek hedefimiz” diye konuştu.

HİZMET SUNUMUNU YENİDEN GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ

“Sadece covid-19 la ilişkin yaklaşım sergilendiği zaman biliyoruz ki bunun dışında kalan hastalarımızın özellikle yaşlılarımızın sağlık problemlerini çözmekte çok gecikebiliyoruz” diyen Deniz; “Ana hedefimiz covid-19 ile ilgili süreci yönetirken aynı zamanda covid-19 dışındaki hastalıkları ve az önce de söylediğim gibi altını çiziyorum. Özellikle ve özellikle yaşlılar, aynı zamanda kronik hastalıklar, özellikle kanser hastalarının tedavilerinin planlanması ve benzeri durumlara da burada ilgi göstereceğiz.  Bundan sonraki süreçte daha global beklentileri de sağlayacak şekilde, burada şunu kastediyorum. Özellikle küresel hastalık yükünü de etkileyen ve Türkiye'de özellikle de Malatya'da, hem yaş guruplarına, hem coğrafi koşullara uygun değerlendirmeler sonucunda beklediğimiz bazı hastalıklarda artışlar oluyor.  Bunlara yönelik ile hastanedeki sağlık hizmeti sunumu politikamızı düzenlemeyi planlıyoruz. Dediğim gibi bundan sonraki süreçte, hem toplum hem kendi personelimizle ve sizlerle beraber, sizin de geri bildirimleriniz ile beraber hizmet etmeye çalışacağız.” 

RANDEVU SÜRELERİ KISALACAK

Açıklamanın ardından gazetecilerin de sorularını cevaplayan MHRS ile ilgili olarak da, randevu ve rapor okuma sürelerinin kısaltılması için yapılacak çalışmaları ise şu şekilde özetledi. “Randevu sistemi MHRS, Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile ilgili.  MHRS ile ilgili şöyle bir durum var. Belli bir süre randevu birikirse eğer,  diyelim ki A branşın uzman hekimiyim. Siz de benden randevu alacaksınız. Randevu sistemine giriyorsunuz. Ne zamana randevu var. Atıyorum 15 gün sonra. 15 gün sonraya randevu aldığın zaman kendinizi daha acil hissettiğimiz için çözümü başka bir hastanede arıyorsunuz.  Ama bizde o randevunuz devam ediyor. Sizin 15.  günün 3 gün öncesine bile gelse Sizin orada randevunuz kaldığı için diğer hastada Randevu alamıyor. Bu süreçte tabii ki farklı eylem planlarımız var. Daha henüz 2 gündür çalışmaya başladığım için onu da artırarak devam ettireceğiz. Öncelikle randevusunu alıp da dışarıda bir yerde muayene olmuş hastalarımızın bir daha muayene ihtiyacı var mı yok mu onu değerlendireceğiz. Oraları boşaltarak randevuları öne çekme ihtimalimiz çok yüksek şu anda.  Diyorum ya siz 15 gün 20 gün sonrasına randevu aldınız. Biz yerde farklı bir yerde erken muayene olabiliyorsanız,  Eğer olanaklarınız da varsa, bizim hassas olduğumuz konu, olanağı olmayan insanlar.  Maddi  olanağı olmayan insanlar  için daha fazla zaman kaybediyoruz. Olanağınız varsa 20 gün sonra bir randevu yerine, farklı bir yerde o sağlık hizmeti sunumunu da alabiliyorsunuz. Ama dediğim gibi o randevunuzu orada beklediği müddetçe oraya başka birisi randevu alamıyor. Bizim önce bunlar tespit ederek bu hastamız, başka bir yerde hizmet almış mı? Alamamış mı? Bunu tespit etmemiz gerekiyor.  Alanları Mümkün mertebe iletişim yoluyla boşalttıktan sonra, oralara randevu vermeye başlayacağız”.

RAPORLAMALAR DAHA SÜRATLİ YAPILACAK

Poliklinik sayılarının artırılması ve raporların hızlandırılması konusunda ise çalışmalar yapacaklarını dile getiren Başhekim Deniz, “Daha sonra poliklinik sayılarımızı artıracağız. Burada biraz önce de söylediğim gibi Covid, gerçekten de çok etkili.  Tabi şu anlama gelmiyor. Covid etkiledi,   işimiz gücümüz covid,  öyle değil. Bizim işimiz gücümüz Aslında covid ve covid olmayan hastalar. Yani bizim işimiz hastalarımızın tamamını kapsıyor. En etkin planlamayla ilk işim işlerinden birisi mümkün mertebe randevuları hem muayene randevu göre hem de tetkik sonuçlarını verilmesine ilişkin uzamaları kısaltmaya çalışmak. Bununla ilgili olarak da bir girişimde bulunduk. Emar, tomografi raporlama süreleri ile ilgili radyoloji uzmanlarımızla Cuma günü görüştük.  iyi bir çalışma planı yapıp bugün ve yarın başlatacağız onu sonuçlanma sürelerimizi kısaltmaya başlayacağız.  Bu hafta itibariyle o konuda müsterih olabilirsiniz. Yani bu şu an 2. günüm olduğu için bu kadar konuşuyorum.  Belki önümüzdeki hafta bu konuyu çok daha rahat konuşabiliriz”  ifadelerini kullandı.  

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit