Genel
Giriş Tarihi : 25-07-2017 17:41   Güncelleme : 25-07-2017 17:41

Yeni Bakan Fakibaba'dan “Porsiyonlari Küçültün” Çagrisi

Gida Tarim ve Hayvancilik Bakani Ahmet Esref Fakibaba, küresel ölçekte gida güvenligi tesis edilmeden, toplumlarda baris ve birlikteligin saglanamayacagini vurgulayarak, "Özellikle porsiyonlarin lüks otellerde küçülmesi taraftariyim. 4 milyar gidanin 1,3'ünü döküyoruz, buna ihtiyaci olan o kadar çok insan var ki" dedi

Yeni Bakan Fakibaba'dan “Porsiyonlari Küçültün” Çagrisi

BM Gida ve Tarim Örgütü (FAO) ile Türkiye arasindaki basarili ortakligin ikinci asamasinin lansmani Ankara'da yapildi. Cer Modern Sanat Merkezi'nde gerçeklestirilen programda ev sahibi Gida Tarim ve Hayvancilik Bakani Ahmet Esref Fakibaba'nin yani sira, FAO Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Genel Direktör Yardimcisi Vladimir Rakhmanin ve birçok ülkeden üst düzey katilim ortaklari yer aldi. FAO Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Genel Direktör Yardimcisi Rakhmanin açilis törenindeki konusmasinda, FAO’nun Orta Asya ve Kafkaslar’daki gida güvenligi ve sürdürülebilir tarimsal kalkinma çalismalarina verdigi kararli destek için Türkiye hükümetine tesekkür etti. Rakhmanin, “FAO ve Türkiye arasindaki ortaklik, Türk uzmanliginin ülkelerle bulustugu mükemmel bir model haline geldi. FAO olarak bu paha biçilemez bölgeler arasi is birligine uzmanligimizi ve teknik destegimizi sagladigimiz için gururluyuz” diye konustu.

" GIDA GÜVENLIGI TESIS EDILMEDEN…"

Açilis konusmasini gerçeklestiren ev sahibi Bakan Fakibaba ise 7 milyarlik dünya nüfusunun 2050 yilinda ortalama 10 milyara ulasmasinin beklendigine dikkat çekerek, “Nüfus artisi agirlikli olarak gelismekte olan ülkelerde gerçeklesmektedir. 800 milyon insan açlik ve yetersiz beslenme sorunuyla karsi karsiyadir. Küresel ölçekte gida güvenligi tesis edilmeden toplumlarda baris ve birliktelik saglanamaz ve savaslar önlenemez. Dünya çapinda her yil üretilen yaklasik 4 milyar ton gidanin 1,3 milyar tonu israf edilmektedir. 2015 G20 Tarim Bakanlari toplantisi Istanbul'da gerçeklestirilmisti. Bu toplanti sonrasinda kabul edilen bakanlar bildirgesi uyarinca, FAO bünyesinde gida israf ve kayiplarinin ölçülmesi ve azaltilmasi için teknik platform kurulmus ve faaliyetler baslamistir. Bu kapsamda Orta Asya ülkelerinde uygulanacak projelerde kullanilmak üzere, hükümetimiz tarafindan ilk dönemde toplam 10 milyon dolar katki saglanmistir ve 28 proje onaylanmistir" ifadelerinde bulundu. "Çogunlukla porsiyonlarin büyük oldugunu görüyoruz, gelen yemeklerin ancak yarisini yiyebiliyoruz, diger yarisi da çöpe gidiyor" diyen Bakan Fakibaba, porsiyonlarin küçültülmesi konusunda uyarida bulunarak, "Bakanliga geldigimden beri bütün arkadaslarimiza bir hekim olarak porsiyonlarini küçültmelerini tavsiye ettim. Biz yeteri kadar yiyoruz, yemeyenlere de vermek zorundayiz. Porsiyonlarin özellikle lüks otellerde küçülmesi taraftariyim. 4 milyar gidanin 1,3'ünü döküyoruz, buna ihtiyaci olan o kadar çok insan var ki" seklinde konustu.