Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-10-2021 17:54   Güncelleme : 06-10-2021 18:03

Yem Fiyatı Arttı Et Fiyatı Yerinde Sayıyor

Malatya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, Son zamanlarda artan yem fiyatlarındaki ve diğer girdi maliyetlerindeki ara artışa rağmen yetiştiriciden alınan et fiyatlarının yerinde saymasının besi üreticisini zor durumda bıraktığını söyledi. Taneli, “üretici bir taraftan et ve yem sanayicisinin haksızlığına uğruyor. Diğer taraftan tüketici pahalıya et tüketiyor. Devlet üretici ile tüketiciye satılan et fiyatları arasındaki dengeyi adaletli bir şekilde sağlamalıdır.” dedi

Yem Fiyatı Arttı Et Fiyatı Yerinde Sayıyor

Birlik Başkanı Mehmet Taneli konuyla ilgili Birlik binasında yaptığı basın açıklamasında gelinen durumu şu şekilde değerlendirdi. “Geçen yıla oranla yem maliyeti 80 ile bu yıl ki maliyet arasında ki fark uçurum bakın geçen yıl kepek 32 TL iken bu yıl 70 TL oldu. Arpa 1.4 TL den 2.8 TL’ye, Mısır 1.65 TL den 2.65 TL oldu. Kesif yem 90 TL den 150 TL oldu. Geçen yıl ticari yönü olan üreticiler inek kesiyorlardı. Et satıcıları inek etini 35 TL’den alıyor 70 TL satıyor. Yüzde 20 TL maliyeti olsun kardeşim niye 70 TL’ye satıyorsun. Zaten sakatat parası üreticiye verilmiyor, sakatat parası da kendine kalıyor. Markete satılan etin büyükbaş mı, inek etimi kimse bilmiyor. Dolayısıyla her taraftan üreticiye yük biniyor. Sonunda üretici bu yüke dayanamıyor. Böyle giderse üretici ezilip gidecek. Diğer yandan Devlet, insanların et ihtiyaçlarını gidermek için her zaman dışarıdan et mi getirecek?  Sormadan edemiyorum. Tüm maliyetler devletin elinde var. Et fiyatları geçen sene bu tarihten 33 TL şimdi ise birinci kalite tosun eti peşin 43 TL hesaplandığında et fiyatları yüzde 15 artmış. Ancak maliyetler ise yüzde 80 artmış durumda. Yetiştiricilerin buna dayanacak gücü kalmadı. Aradaki bu makasa Devlet acilen müdahale etmelidir. Yoksa yem artıyorsa, aynı oranda et fiyatlarını da artırsın. Bu üreticinin hakkıdır. Devlet bunun için vardır.” 

İNEK KESİLMESİ KONTROL ALTINA ALINMALI

Yem fiyatlarındaki aşırı fiyat artışlarını da değerlendiren Taneli, vatandaşa tosun eti yerine inek etinin de satılmasını eleştirerek; “Bir de üretici bir taraftan et ve yem sanayicisinin haksızlığına uğruyor. Diğer taraftan tüketici pahalıya et tüketiyor. Devlet üretici ile tüketiciye satılan et fiyatları arasındaki dengeyi adaletli bir şekilde sağlamalıdır. Yoksa kim bunu yapacak. Eğer Devlet bu adaleti sağlamasa şuanda mezbahaneler 10 tane tosun kesiliyorsa, yanında 4 tane inek kesiyor. Yani inek sayısı hızla tükeniyor. Ana olmaz ise dana olmaz. Şu anda büyük et sanayicileri birinci sınıf karkas etin kilosunu 30 TL kadar düşürdüler. Sayın Cumhurbaşkanımız bizleri bunların insafına bırakmayın takatimiz kalmadı. Yıllardır raflarda et fiyatının düştüğünü görmedim. Madem üreticiden düşürdünüz, kendiniz de düşersiniz. Yok onlarda düşmez. Çünkü onlar sanayici, bizlerde onların gözünde çobanız. Onun için düşmez.”

TMO YEM SATIŞLARINA DEVAM ETMELİ

TMO’nun çiftçinin yanında olduğunu kaydeden Taneli açıklamasının sonunda ise; “Bu arada Gıda, Tarım Ve Orman Bakanlığımız sayesinde Toprak Mahsulleri Ofisi de üreticiye arpa satışı yapılmaktadır. Piyasada diri arpa fiyatları 2.8 TL iken toprak mahsulleri ofisi arpayı üreticiye 2 TL den veriyor. Eğer TMO müdahale yapmasaydı inanın şuan arpanın kilosu 4TL olurdu. Biz üreticiler aynı müdahaleyi Et ve Süt Kurumundan bekliyoruz. Eğer müdahale etmezler ise bizler ve çobanlar tarihe karışacağız. Bu vesile ile ben tekrardan Toprak Mahsulleri Ofisi arpa dağıtımı yaptığı için Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye,  TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’a, Adıyaman Bölge Müdürümüz Ramazan Yavaş ve Malatya TMO Ajans Amirliği personeline de üretici adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz