Malatya
Giriş Tarihi : 22-01-2013 16:16   Güncelleme : 22-01-2013 16:16

Yem bitkisi sorununu çözmeli

Malatya Koyun-Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, 4 günlük Hollanda gezisini degerlendirerek, "Özellikle üreticilerimiz yem bitkisi sorununu çözmelidir" dedi.

Yem bitkisi sorununu çözmeli

Hollanda'nin Assen sehrindeki Tarim Hayvancilik Fuari ve Amsterdam'daki çiftliklere yönelik yaptiklari gezileri degerlendiren Malatya Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, "Gezi ve ziyarette en öne çikan, ekonomik anlamda bir numarali sorun olan yem bitkileri konusunun, Hollanda'da çözülmüs olmasidir. Ülkemizde hiçbir degeri olmayan dolgu malzemesi olan samanin 85 kurus olmasi yine arpanin yaklasik 1 lira civarinda olmasi üretim girdilerinin artmasi bu sorunlari artirmaktadir. Bu sorunlari yasamamak için ve en aza indirebilmek için yetistiricilerimizin kesinlikle yem bitkileri üretimini yapmasi, arazisi olmayan yetistiricilerimizin arazi kiralamasi yaparak, emek vermeden para kazanan üretimle ilgisi alakasi olmayan insanlara ve firmalara mecbur olmamak için bu yildan itibaren hayvancilikla istigal eden üreticilerimizin girdi maliyetini minimum seviyelere indirebilmeleri için yem bitkileri üretimi yapmasi, bu konuda tüm kurum ve kuruluslarin ana gidamiz et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünlerinin üretimine destek olmalari zorunlu hale gelmistir. Bu baglamda Hollanda yetistiricisi, yem bitkileri problemini kökünden çözmüstür. Nedeni ise arazi sartlarinin tarima ve yem bitkilerine uygun olmasi, bir diger konu ise yetistiricinin üretim yapmasi kendi yemlerini kesinlikle kendilerinin üretmesidir. Arazilerini daha verimli bir sekilde kullanarak hayvancilikta karlilik oranini yükseltmektedir. Kendi ihtiyaci olan yem bitkilerin ürettiklerini konusmalarda ve sunumlarinda dile getirdiler. Ilginç olan bir diger konu ise yem fiyatlarini sordugumuzda hiçbir cevap alamadik, nedeni ise kendilerinin ihtiyaci olan tüm yem bitkilerini ürettiklerini dile getirdiler. Üç adet çiftligi gezmemize ragmen yetistiricilerin yem bitkisi konusunda verdikleri cevap hep ayni; 'kendimiz üretiyoruz' olmustur" seklinde bilgi verdi.

Hollanda'da tarim ve hayvancilik ile ilgili tüm kayitlarin elektronik ortama alindigini ve yem bitkilerinin bile cihazlarla paketlendigini, kalori degerine göre yemlerin ayarlandigini, tarim arazilerinde toplu yapilasmalara izin verilmedigini belirten Akin, Hollanda’da uygulanan hayvancilik ve tarim politikalarinin Türkiye’de de uygulanmasini istediklerini belirtti.