Sağlık
Giriş Tarihi : 27-06-2017 14:54   Güncelleme : 27-06-2017 14:54

Yazin Gözlerimizi Tehdit Eden 9 Etken

Deniz, günes ve kum üçlüsünün göz kirptigi, gerek yetiskinler gerekse çocuklarin açik havada daha fazla zaman geçirdigi yaz mevsimi, verdigi enerjinin yaninda bazi riskleri de beraberinde getiriyor. Yeterince temizlenmemis havuzlardan klimaya, günesten kum ve toz kaçmasina dek birçok yaz tehlikesi gözümüzde önemli sorunlara yol açabiliyor

Yazin Gözlerimizi Tehdit Eden 9 Etken

Acibadem Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Berna Özkan “Yaz aylarinda dis etkenler bazi göz hastaliklarinin olusmasina bazilarinin da siddetinin artmasina neden olurlar. Bu dis etkenlerden korunmanin basit ve etkili yöntemleri var. Olusabilecek göz rahatsizliklarinin farkinda olmak ve onlardan kaçinmak oldukça önemli. Önleyemedigimiz durumlarda ise çok gecikmeden göz doktoruna basvurmak, ‘geçer’ diye beklememek gerekir. Zira küçük bir ihmal, ileride ciddi görme kayiplarina bile neden olabilir ” diyor. Doç. Dr. Berna Özkan, gözlerimizde yazin kapiyi en sik çalan tehlikeleri ve alinabilecek önlemleri anlatti, önemli uyarilar ve önerilerde bulundu.

 

ENFEKSIYONLARA DIKKAT!

Plaj, piknik ve kamp yerleri gerekli hijyen saglanamazsa keyfinize gölge düsürebilir. Örnegin; kirli elle göze dokunmak gözlerin mikrop kapmasina kolayca yol açabildiginden, ellerinizi olabildigince temiz tutun. Çocuklar kendi temizliklerini saglamada daha deneyimsiz olduklarindan göz enfeksiyonuna daha sik maruz kaliyorlar. Bu nedenle çocuklara da el temizleme aliskanligi kazandirmak önemli.

 

KONTAKT LENS IHMALI

Kontakt lenslerin dikkatsiz kullanimi yazin göz enfeksiyonlarini artiriyor. Kontakt lensi takip çikarmadan önce ellerinizi yikayin. Lens solüsyonlarini ve lens kutularini mutlaka temiz bir sekilde saklayin. Tatilde en uygunu günlük lens kullanmak. Kontakt lens ile havuza girmek olasi enfeksiyon ajanlarinin lense yapisarak göze bulasmasini kolaylastiracagindan deniz ve havuza lens yerine numarali yüzücü gözlügü ile girin.

KLOR

Yaz aylarinda yaptigimiz aktiviteler göz travmalari riskini artirirken, en sik yasanan travma, havuzlara hijyen için konulan klordan kaynaklaniyor. Kimyasal bir ajan olan klor, gözümüze zarar verebildiginden mutlaka havuzda yüzücü gözlügü kullanin.

KUM VE TOZ KAÇMASI

Özellikle plaj ve kirsal alanlarda gözümüze sikça kaçabilen kum, toz veya otlar da önemli risk unsurlari. Gözünüze kaçan yabanci cisim görülüyorsa bir gözyasi damlasiyla gözlerinizi yikayip cismin disari çikmasini saglayabilirsiniz. Ama görülmüyorsa göz doktoruna görünmelisiniz. Zira yabanci cisim korneayi çizerek enfeksiyona hatta kalici hasara yol açabilir.

GÖZE GELEN DARBELER

Göz Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Berna Özkan “Açik havada yapilan sporlar sirasinda gözümüz direkt top, dirsek, diz gibi dis etkenler nedeniyle travmaya ugrayabilir. Bu travmalar gözün ciddi sekilde parçalanmasina, retina yirtiklarina, göz içi kanamalarina ve ödemine neden olabilir. O an önemsenmeyen bir darbe, ileride körlüge bile yol açabilir. Koruyucu bir spor gözlügü takmak bu riskleri azaltmak açisindan faydalidir” diyor.

GÜNES ISINLARI

Günesteki ultraviyole isik gözümüze dogrudan zarar verirken, batma ve yanmanin yani sira katarakt ve retina hastaliklarina da yol açabiliyor. Özellikle 10:00-14:00 arasi günes isinlarindan uzak kalinmali. Genis siperlikli sapka ile hem yetiskinler hem de çocuklar için ultraviyole korumasi olan günes gözlügü kullanmak sart. Cezbedici görüntüsü olan ama ultraviyole korumasi olmayan günes gözlükleri zarar verebiliyor.

ALERJI

Yazin havada daha fazla bulunan toz ve polenler alerjiyi tetikleyerek gözde kasinti ve sulanmaya neden oluyor. Alerjiye karsi en etkili önlem, alerjiye yol açan etkeni tespit ederek ondan kaçinmak. Alerji göz kapaklarinda akut olarak gelistiginde soguk kompres uygulayarak rahatlatabilir ve olusan ödemi azaltabilirsiniz. Eger alerjiye bagli sikayetleriniz devam ediyorsa ya da alerji kapaklarda degil gözde ise, göz doktorunuzun önerecegi alerji ilaci kullanabilirsiniz.

KLIMA

Yazin günesli veya klimali ortamlarda gözyasi normalden fazla buharlasarak gözde kuruma, batma ve yanmaya hatta göz yüzeyinin zarar görmesine yol açabildiginden en basit önlem; gözlerimizi daha sik kirparak daha sik nemlendirmek. Klimali ortamda havayi nemlendirici cihaz da kullanabilirsiniz. Bunlara ragmen sorun devam ederse göz hekimine danisarak suni gözyasi damlasi kullanabilirsiniz ancak yeterli gelmezse daha yogun bir tedavi gerekebilir.