Malatya
Giriş Tarihi : 21-10-2021 16:47   Güncelleme : 21-10-2021 16:59

Yazıhan Standı Yoğun İlgi Görüyor

Malatya’nın bir reklam yüzü olduğuna inanılan “Arslantepe’den Yenikapı’ya Malatya Günleri” kapsamında Malatya’ya dair ne varsa etkinlik alanında yerini almaya başladı. Malatya’nın ilçelerinin de yer aldığı stantlarda Yazıhan ilçesine yoğun ilgi var. Stantları ziyaret eden vatandaşlar özellikle Yazıhan’ın lezzetlerine ilgi duyuyor.

Yazıhan Standı Yoğun İlgi Görüyor

İstanbul Yenikapı ‘da gelenekselleşen Malatya tanıtım günleri başladı. 21 Ekim 24 Ekim tarihleri arasında Malatya, İstanbul’da tanıtılıyor. Yazıhan Belediyesi tarafından Yenikapı’daki alana açılan stantta İstanbul’da yaşayan Malatyalılar adeta hasret gideriyor. Drejan aşireti mensupları ise standı görür görmez hasret gideriyor.

Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk Malatya tanıtım günlerinin maksadının gurbetle sılayı bir araya getirmek olduğunu belirterek, ”MAKON ve MASTÖB ortaklığıyla İstanbul Yenikapı etkinlik merkezinde şuanda bütün Belediyelerimiz ve Malatya burada. Hemşerilerimiz stantlarımızım ziyaret ediyorlar. Bizler de Yazıhan Belediyesi olarak bu stantlarımız içerisinde yerimizi aldık. Buradaki maksat dışarıdaki gurbetçilerimiz ile bir araya gelmek ve onlarla hemhal olmak, aynı zamanda geçmişi yad etmek ve burada ürünlerimizi sergilemek, kültürel değerlerimizi yaşatmak. Bunları yapmak adına gerek doğal ürünlerimizi, gerekse ürettiğimiz sanatsal değerlerimizi burada sergiliyoruz. Hemşerilerimiz ile bir araya geliyoruz. Çok coşkulu bir kalabalık var. İnşallah bu kalabalığı Malatya ile bir araya getiririz.” dedi.

Yazıhan standına yoğun bir ilgili olduğunu kaydeden Başkan Öztürk, ”İstanbul’daki gelişimizde buradaki Malatyalı sivil toplum örgütlerinin başkanları ve sanatçılarımız yanı başımızda. Aynı zamanda buradaki bürokratlarımız ile bir araya geliyoruz. Çok değerli hemşerilerimiz ile tanışma imkânı buluyoruz. Bu etkinliklerin, tanıtım günlerinin de maksadı gurbet ile sılayı bir araya getirmek. Böyle bir özellik taşıdığını, amacına hâsıl olduğunu tahmin ediyorum. Bu anlamda da emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlçe standımıza aşırı bir ilgi var. Kültürel ve doğal ürünlerimize aşırı derecede bir rağbet var.” sözlerini kullandı.

Geleneksel ürünlerin yanı sıra sanatsal ürünlerde sergileniyor.  Bu ürünlerin yanı sıra Yama dağına kurulan çadır hayatı da dikkat çekiyor.

>> Ebubekir Atilla