Genel
Giriş Tarihi : 16-04-2014 12:55   Güncelleme : 16-04-2014 12:55

Yazicioglu dosyasindaki gizlilik karari kalkti

BBP lideri Muhsin Yazicioglu'nun da aralarinda oldugu 6 kisiye mezar olan helikopter kazasiyla ilgili davada dosya üzerindeki gizlilik karari kaldirildi.

Yazicioglu dosyasindaki gizlilik karari kalkti

Türkiye'nin yakin siyasi geçmisinin en önemli figürlerinden Muhsin Yazicioglu'nun da aralarinda oldugu 6 kisiye mezar olan helikopterin nasil düstügü geçen 5 yillik süreçte çözülemedi. Son olarak radar kayitlariyla ilgili çalisan bilirkisi, gizlilik kararinin kalkmasinin ardindan dosyanin tamamini inceledikten sonra rapor hazirlayacak.

GIZLILIK KARARI KALKTI

 Dosyayi inceleyen Yazicioglu ailesinin avukati, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Baskan Yardimcisi Selami Ekici kaza sonrasi yasananlari Aljazerra'ya 'bir suikastin delil karartma çabalari' olarak degerlendirdi. Ekici, kaza tarihi olan 25 Mart 2009'da bölgedeki uçus trafigini ve havahareketliligini gösteren radar kayitlariyla ilgili geçen subat ayinda yapilan kesfin, Özel YetkiliMahkemelerin kalkmasiyla yeni bir boyut kazandigini söyledi. Ekici, henüz raporunu hazirlamayan 5 bilirkisinin, Erzurum Dumlu Radar Üssü, Genelkurmay Harekât Merkezi,Hava Kuvvetleri Komutanligi Muhabere Yönetimi birimi, Ankara Ahlatlibel Radar Üssü'nde bir hafta boyunca kesif yaptigini belirtti. Ekici, bilirkisinin yeni düzenlemeyle üzerindeki 'gizlilik karari' kalkan dosyanin tamamini inceleme firsati bulacagini kaydetti. Kazanin oldugu dakikalarda, Genelkurmay radarlarinda ariza nedeniyle 4 dakika 37 saniyelik bir görüntükaybi oldugu iddia edilmisti. Ancak Genelkurmay Baskanligi 14 Mart'ta yaptigi açiklamada, radar görüntülerinin tamaminin ilgili makamlara verildigini ve bilirkisinin çalisabilmesi için tüm imkânlarin seferber edildigini söylemisti.

 

Ekici'ye göre, bu açiklama bilirkisi heyetini etki altina almaya yönelik bir manevra... Ekici, heyetin raporunu kesif esnasinda aldiklari bilgilerle, simdi tamami açilan dosyadaki bilgileri karsilastirarak yazacagini ve bunun önemli olacagini vurguladi:

 

"Kahramanmaras'a gönderilen dosyadaki gizlilik kararinin kalkmasi bu anlamda da çok iyi oldu. 120 klasörlük dosyanin tamamini ben de yeni aldim. Simdi dosya yeni görevlendirilen savci Habib Korkmaz'in elinde. Korkmaz'in incelemesi, bizim taleplerimizi degerlendirmesi, eksikleri gidermesi 6 ayi bulur diye disünüyorum."

 

'Basina özellikle sizmadi'

 

Ekici'nin dikkat çekmek istedigi ikinci konu ise gazeteci Ismail Günes'in, kaza sonrasi saatlerce yapabildigi telefon görüsmesi:

 

"Bizim buradaki iddiamiz su: Günes'in çenesinin kirik oldugu otopsi raporunda var ama basina sizdirilmiyor. Kimse de 'Otopsi raporunu verin okuyalim' demiyor. Bilinçli bir algi olusturuluyor. Çenesi kirik oldugu halde o kadar rahat konusamamasi lazim. Bu konu arastirmaya muhtaçtir. Ses Ismail Günes'in, ancak adli tip uzmanlari çene kirigi olan kisinin konusma güçlügü çekecegini ifade ediyor. Bize göre ilk etapta kirik yoktu, sonradan birileri kirmis da olabilir. Biz çenesinin kirik oldugunu, otopsi raporlarini temin ettikten sonra ögreniyoruz. Iki yili buldu yani. Oysa 30 Mart'ta çenesinin kirik oldugu bilinseydi, suikast ihtimali degerlendirilecek ve deliller karartilmayacakti."

 Ekici söyle devam etti:

 

"Gazeteci Ismail Günes'in cenazesi, enkaza yaklasik 600 metre mesafede karla kapli zeminde bulunuyor. Günes'in donmamak için ölenlerin montlarini üst üstü giydigi ve helikopterden çikardigi koltukla kayarak yardim bulmak için daha asagilara kaydigi tahmin ediliyor. 30 Mart tarihli jandarma tutanaginda bu koltugun Günes'in cenazesi bulunduktan sonra baskalari tarafindan olay yerine getirildigine dair ifadeler var."

 'Kirik bacakla nasil uzaklasti'

 Günes'in otopsi raporunda sol bacaginda kiriklar oldugunu belirten Ekici, buna dair süphelerini dile getirirken su ifadeleri kullandi:

 "Kaza saati kayitlara 15.03 olarak geçiyor. TIB kayitlarina göre Günes, 19.04'e kadar tam 16 kez aranarak 12 dakikalik telefon görüsmesi yapmis. Arkadaslari, genel müdürü, BBP Genel Merkezi ve 112 gibi merkezlerle görüsüyor. En son 19.36'da görüsme yapmis. Bizim tespitlerimize göre cep telefonu sadece enkaz alaninda çekiyor. 15 metre uzakta bile çekmiyor. Günes'in cenazesinin bulundugu yerde hiç çekmiyor, kirik bacakla o kadar uzaklasabilmesi garip. Enkaz bölgesinin asagisinda yaklasik 4 kilometre mesafede köy var. O saatlerde hava açik, yani Günes'in köyün isiklarini görüp o tarafa dogru gitmesi gerekirken ters tarafa gitmesi de ilgi çekici."

 

Istihbaratçiya disiplin cezasi

 

Kazadan birkaç saat sonra dönemin Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'nin Muhsin Yazicioglu'nun yasadigina dair yaptigi açiklamanin da dikkat çekici oldugunu vurgulayan Ekici, söyle konustu:

 

"O tarihte Kahramanmaras Istihbarat Sube Müdür Yardimcisi D. Ö., civardaki 10 ilin valisine helikopter kazasiyla ilgili bilgi notu geçiyor. Notta, Yazicioglu'nun yasadigi, ayagi kirik fakat suuru açik olarak Kahramanmaras'ta hastaneye götürüldügü belirtiliyor. Bu bilgi notunu da dönemin Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'ye iletiyor. Bilici de bu bilgileri kamuoyuyla paylasiyor. Ne oluyor, belki de bu açiklama yüzünden arama kurtarma faaliyetleri sekteye ugruyor. Azimsanmayacak düzeyde bir vakit kaybi oluyor. Sonuçta Yazicioglu'na 48 saat sonra ulasildi, bu not olmasa belki çok daha erken ulasilacak ve belki de hayati kurtulacakti. Yapilan sorusturmada, sahadaki habercilerden birinin hastane önünde gördügü haraketlilige dayandirilarak yazildigi öne sürülen notla ilgili polis sefi D.Ö. disiplin cezasi aliyor."

 

'Kazadan sonra yasiyordu'

 

Yazicioglu'nun kazadan sonra yasadigini gösteren bir görüntünün olduguna dair çevredeki köylülerden tanik beyanlari oldugunu da belirten Ekici, "Konu bu tanik beyanlariyla da sinirli degil. Dönemin BBP Erzurum Il Baskani Emrullah Önalan, gazeteci Ahmet Akpak'ta Baskan Yazici'nin kaza sonrasi dua ederken görüntüsünün oldugunu, kendisinin 10-15 saniyelik bu görüntüyü gördügünü söylemisti. Biz bu iddialari arastirirken, görüntülerin 2010'da seker komasindan ölen Ahmet Akpak'in oglu Alper Akpak'ta oldugunu ögrendik. Alper Akpak ile görüsmek istedik, ancak bir türlü bu görüsmeyi gerçeklestiremedik. Delil gizlemekten hakkinda suç duyurusunda bulunduk ama bir sonuç elde edemedik" dedi.Alper Akpak 6 Ocak 2014'te Kasimpasa'da karistigi bir kavgada öldürüldü.

 

'Zehirlendi' iddialari

 

Ekici, helikopterin düstügü anlarda bölgede 3 savas uçagi bulundugu iddialarinin da açiga kavusturulmasi gerektigini kaydetti:

 

"Bu uçaklarin biraktigi karbonmonoksit gazina maruz kalindi. Helikopterin pilotu Kaya Istektepe'nin kaninda yüzde 24, gazeteci Ismail Günes'te yüzde 27, Muhsin Yazicioglu'nda ise yüzde 13 seviyesinde karbonmonoksit tespiti var. Bilirkisi raporlarinda yüzde 24 oranindaki karbonmonoksit gazinin pilotta sarhosluk, dikkat bozuklugu, bayginlik gibi tesirler yapabilecegi ifade ediliyor. Bu konular da açiklanmaya muhtaç sonuçta."

 

48 saat sonra ulasilabilmisti

 

Kahramanmaras mitinginin ardindan Yozgat Yerköy mitingi için havalanan Muhsin Yazicioglu'nun helikopteri 25 Mart 2009'da saat 15.03 civarinda düstü. Yazicioglu dahil 6 kisinin yasamina mal olan helikopterin enkazi, Kes Dagi yakinlarindaki, 'Kanli Çukur' mevkiinde bulundu.

 

Enkaz ve kurtarma çalismalari günler aldi. Otopsi raporunda 'iç kanama' sonucu öldügü belirtilen Yazicioglu'nun cenazesine 48 saat sonra ulasilabildi. Helikopterin beyni sayilabilecek cihazlara ise ulasilamadi. Olayla ilgili olarak TBMM Arastirma Komisyonu ile Cumhurbaskani Abdullah Gül'ün talimatiyla Devlet Denetleme Kurulu (DDK) birer rapor hazirladi. DDK raporunda kaza kirim çalismalarindaki eksikliklere, kaza nedenini ortaya koyabilecek kayip cihazlarin bulunamadigina yer verildi.

 

 

 

 

HABER 7