Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:49
Advert

Advert

“ZEHİRLİ DUMANA” KARŞI SAVAŞ: YENİ ZELANDA

Yasin Akmeşe
Yasin Akmeşe
Giriş Tarihi : 15-12-2021 13:22

Yeni Zelanda hükümeti, 4 yıl içinde “sigara kullanmayan bir nüfus” hedefine ulaşmak için uygulamaya konulacak yeni yasakları, geçtiğimiz günlerde duyurdu. 2008’den sonra doğanlara, ömür boyu sigara ya da tütün ürünlerini satın alınmaması ve sigaralardaki nikotin oranının düşürme kararı alınmıştır. Hükümet, gelecek nesil için sigarayı yasaklayacağını, böylece 14 yaş ve altı olanların hiçbir zaman yasal olarak tütün satın alamayacaklarını duyurdu.

Yeni Zelanda’da 15 yaşından büyüklerin %11,6’sı sigara içmektedir. Dünya’da tüm yetişkinlerin %22,3’ü sigara içmektedir. Yeni Zelanda Sağlık Bakanı yardımcısı Dr Ayesha “Gençlerin sigaraya asla başlamamasını sağlamak istiyoruz. Bu nedenle onlara tütün ürünleri satmayı veya tedarik etmeyi suç haline getireceğiz.” açıklamalarında bulundu. 

Yeni Zelanda hükümetinin, gerçekten güzel bir yasa getirdiğini düşünüyorum. Hükümetin yaptığı özgürlük kısıtlaması değil. Tam tersine kendi halkını, kendi gençlerini ve gelecek nesillerini düşünüp koruma altına almaktadır. Tabi ki ülkedeki “sigara tiryakileri” bu yasayı başta kabul etmeyeceklerdir, kızacaklardır hatta kaçak ve yasa dışı yollarla satışı yapılması, gizli içilmesi olacaktır. Fakat zamanla ülkedeki asayiş birimleri bu durumları engelledikçe ve Yeni Zelanda halkı yasaya alıştıktan sonra aslında güzel bir yasa olduğunu anlayacaklardır.

Yeni Zelanda, sevdiğim ve turistlik olarak gezmek istediğim ülkelerden biri. Çıkardığı bu yasa bence dünya da örnek bir davranış. Ülkemiz dahil diğer tüm ülkeler Yeni Zelanda’yı örnek alıp harekete geçmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, dünyada 1 milyarın üzerinde kişi sigara içiyor. Türkiye'de ise 15 milyondan fazla kişi sigara tüketiyor ve her sene ortalama 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor. Sigaraya başlama yaşı 15’in altında. Bu durum çocuklar ve gençler adına çok vahim ve üzücü.

Bizim ülkemizde de böyle bir yasa çıkmasını çok isterdim. Fakat sadece zam yapmaktan başka öteye gidemiyoruz. Bir kişi tiryakiyse ne kadar zam yapılırsa yapılsın, kızıp içinden söylene söylene sigara, tütün almaya ve içmeye devam eder. Bir diğer sorunumuz, ülkemiz de gereksiz ve abartılı tepkilerin gelmesi. Özellikle gençlerimizden. Bizim “sigara yasağı” yasası çıkartmamız için önce kendi içimizde birçok şeyleri aşmamız gerekiyor.

Velhasıl kelam, sizlere sigaranın zararlarını açıklamayacağım çünkü hepimiz sigaranın zararlarını biliyoruz. Sigaranın zararlarını bildiği halde, kararlı bir şekilde ve umursamadan içmeye devam eden insanlar var. Demek ki sigaranın zararlarını bilmek ve anlatmak çok da önemli değil. Bazı insanlar, inatla hayatı boyunca sigara içerler. İleriki yaşlarda bir anda sağlık sorunları başlar, hastanede tedavi görür ve tedaviden çıkan sonuçlara göre ortaya çıkan rahatsızlığın sebebi sigara bağımlılığından kaynaklı olduğu belirlenir. Kendi kendimize “Keşke içmeseydim, bıraksaydım” dediğimiz sözler, olan olduktan sonra artık işe yaramıyor. İşte o zaman kimse bir şey demeden, uyarmadan sigaranın zararlarını idrak etmeye başlıyoruz. Ciğerlerimize temiz havayı rahatça çekmek varken, iç organlarımızın çürümesi yerine sağlam olmasını sağlamak varken, “Zehirli dumanı” içimize çekmemek, sigara kullanmamak en iyisidir.

YORUMLAR