DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Alper Korkut
Alper Korkut
Giriş Tarihi : 18-12-2020 17:39

Zaman Ayırabilmek

Evet, zaman ayırabilmek çok önemli bir husus neden mi çünkü giden zaman bir daha geri gelmiyor.  Bu süreçte zaman ayıramadığımız canların bize ayırdığı zamanda geri gelmiyor.

Kıymetli olan zamanın maalesef gerçek manada kıymetini bilmiyoruz, değerlendiremiyoruz. Tüm vaktimizi boş şeylere veriyoruz sonrada kendimizi yiyip bitiriyoruz.  Mesela sorunlu olan ve kendimi bildim bileli hatalarla dolu olan eğitimden konuşalım. Sınav yaparlar sınıf atlatabilmek için ve biz o sınavlara hep son gün çalışırız genellikle sonra düşük alınca da ah vah eder diğer sınavda bu şekilde olamayacak der sonra aynı şeyi tekrar tekrar yaparız. Ya da sevdiklerimizin kıymetini bilmeyiz onlara zaman ayırmak şöyle dursun yüzlerine bile bakmayız adamdan saymayız taki kıymetlerini bileceğimiz anlayacağımız ölüm çat kapı gelip o canları alana kadar. Çok acı değil mi ölünce zaman ayırmadığımıza yanıp dururuz.

Öte yandan günümüz dünyasında bilmem kaç yaşına kadar okuma zorunluluğu getirilmiş o yaşa kadar okuyorsun sonra çalışma mevzusu var tabi bu arada atanma atanamama sıkıntısı da söz konusu emekli olmak için tüm ömrümüzü çalışmalarla geçiriyoruz. Sonrada yaşlandığımız için sağlık problemleri gelsin peşi sıra… Peki, bu ömür dediğimiz süreçte kendimize ne yaptık? Zaman ayırabildik mi? Tabi ki hayır.

İstediğimizi doyasıya yiyebildik mi istediğimizi doyasıya giyebildik mi istediğimiz yerleri doyasıya gezebildik mi istediğimiz kadar çok sevdiklerimizle vakit geçirebildik mi, istediğimiz kadar oturup şöyle elimize kahvemizi alıp kitap okuyabildik mi?…. Tabi ki hayır. Peki, biz neden koşuşturup duruyoruz biz ne için bu kadar çabalıyoruz da elimize ne geçiyor kendimize zaman ayıramadıktan sonra?

İnsan önce kendine zaman ayırabilmeli sonra sevdiklerine sonra da diğer şeylere…

Bu konuda toplumsal kararlarında ele alınması gerekir. Her ülkenin sosyo-ekonomik koşulları birbirinden farklı. Kimi ülkelerde toplumun refah düzeyi oldukça yüksekken kimi ülkelerde de istihdam yetersizliği, ekonomik problemler gibi nedenlerle insanlar geçim sıkıntısı çekiyor. Ülkelerin sosyo-ekonomik ve siyasi koşullarına bağlı olarak çalışma süreleri ve şekilleri de farklılık gösteriyor. Mesela Türkiye'de günde ortalama 9 saat çalışırken, bazı ülkelerde günlük çalışma süresi 5-6 saat civarında.  Buda aileye ayrılan zamanın kişinin kendine ayırdığı zaman önceden belirlenmiş demektir. Bunu dengelemek için oluşturulmuş bir kuruluş var. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD). Kuruluş üyesi olan 34 ülkenin vatandaşlarını daha iyi şartlarda ve dengeli bir yaşam sürmesi için çalışmalar yapıyor.  Ama yetersiz geliyor bu konuda daha fazla çalışma yapması gerekmekte.   Bu konu ile alakalı yeni gelişmeye bakacak olursak geç saatlere kadar eve gelmeyen, eşini ve kayın validesini eve almayan, sonrasında ise eve gelmeyen ve gelmek istemediğini bildiren, özel günlerde dahi eşinin yanında bulunmayan erkek boşanmaya sebep olan olaylarda tam kusurlu sayıldı Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından.  Yani durumumuz o kadar vahim. Ailenin temelini oluşturan eşler bile birbirlerine zaman ayırmazken sağlıklı bir gelecekten de bahsetmemek gerek. Diğer bir hususta kendimizi bu dünyanın peşinde koşarken buluyoruz ve bunun hiç farkında değiliz. Mesela oyun oynuyoruz akşama kadar daha doğrusu gözlerimizi kapatıp uykuya dalıncaya kadar sonra da gözlerimizi sabah uyanmak için açınca da ilk işimiz elimize alıyoruz telefonları tabletleri yine sanal âleme dalıyoruz çevremizde ne olmuş ne bitmiş hiç bilmiyoruz, sonradan öğreniyoruz ama umursamıyoruz ilgilemiyoruz çünkü ilgi alanımızda oyun var ona odaklı bir köle gibi yaşıyoruz.  çevremizdekilerine zaman ayırmıyoruz.

Bir insanın bir insana zaman ayırmadığı daha bir çok neden var bu nedenlerin  azalması gerek bahaneler bizi ileri taşımaz aradaki bağları koparıverir, kırıklıklara çatlaklıklar sebep olur hayatımızda . Ve inanın ki arada kopan bağlar, kırıklıklar yine bir araya gelmez bir olmaz bir olsa bile hep bir kopukluk içinde barındıracaktır.  Sözüm ona ki vakit çok geç olmadan sevdiklerimize zaman ayırabilelim kendimize zaman ayırabilelim sonradan başımızı dağlara taşlara çarpmayalım, pişmanlık peşi sıra bizi takip etmesin.

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
03.03.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber