Malatya Sonsöz Gazetesi
HV
18 AĞUSTOS Perşembe 04:22
Advert

Spor Ve Odaklanma

Caner Aygören
Caner Aygören
Giriş Tarihi : 12-08-2022 11:15

Spor günümüz dünyasında insan yaşamının bir gıdası niteliğine gelmiştir. Artık çağımızda spor birçok farklı amaç için yapılmaktadır.

Bunlar; Sağlık, sosyalleşme faaliyetleri, ticari sportif faaliyet ve tedavi edici faktörler olarak sayılabilmekle beraber çoğaltılabilir de.

Buna ilaveten artık spor yapan bireyler ve yapmayan bireyler olarak' da spor toplumumuz da ayrıca insana bir statü kazandırmıştır. Sporun birçok faktörün üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır.

Bunlardan biri de odaklanma faktörüdür.

Çünkü sportif faaliyetler sırasında organizma gerek fiziksel gerekse mental anlamda gevşer, rahatlar ve daha iyi bir hal alır.

Odaklanma ile spor ilişkisi şöyle açıklanabilir;

Birçok sportif faaliyet fiziki yeterliliğin yanında strateji kurmayı ve  taktiksel sistemler oluşturmayı gerektirir.

Bunları yapabilmek için ise beynimizin bütün enerjisinin belirli bir nesneye, işe ve faaliyetlere odaklanması gerekir. Bu tür odaklanmalar bireyin dikkatini geliştirir ve bireyin pratik kararlar vermesini sağlar.

Yine yapılan çalışmalar incelendiği zaman görülüyor ki birçok dikkat dağınıklığı olan bireylere hatta ve hatta psikolojik rahatsızlığı olan bireylere odaklanma ve dikkat faktörünü geliştirici sporlar önerilmektedir.

Ayrıca sporla birlikte dopamin ve serotonin kimyasallarının daha çok salgıladığı bilinmektedir ve buda odaklanma üzerinde sporun önemli etkilerinin olduğunu göstermektedir.

Dikkat dağınıklığı, odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu gibi rahatsızlığı olan kişiler içinde odaklanma faktörünü en üst seviyeye çıkartabilecek spor branşlarının en başında' da Curling sporu önerilebilir.

Çünkü Curling sporun da bir hedef ev var ve bütün sporcuların amacı sahip oldukları Curling taşlarını milimetrik hesaplarla oyuna odaklanarak oyun alanı içinde tutabilmektir.

İmkânı olan ve şehrinde olan herkesi Curling sporunu oynamaya yönlendirebiliriz.

Gerek dikkat dağınıklığı ve gerekse odaklanma üzerinde organizmaya birçok farklı olumlu katkıları olacaktır.

Spor yapın sağlıkla ve hoşça kalın.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI