Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:50
Advert

Advert

Zam

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 13-03-2021 11:46

Hayatımızın artık olmazsa olmazları arasında yer alan “zam”

 Evet, bugün bu konuyu ele almak istedim.

 Zam denince tüketim alanlarında ben oldukça sinirleniyorum açıkçası ki bu konuda yalnız olmadığımı çok iyi biliyorum. Ama işçiye, çalışana zam deyince olması gereken o diyorum tabi hak edene...

Tüketim konusunda yapılan zamlara bakacak olursak eğer eskiye dönüp baktığımızda çok eski değil daha bir kaç yıl öncesine kadar aldığımız ve gündemde de baya yer edinen sıvı yağlara baktığımızda çok iyi ve normal dediğimiz fiyata alıp evin ihtiyacın karşılıyorduk şimdi ise yağ fiyatının artması ki baya artması yemek bile evde pişirmiyor, cep yakıyor. Tabi gösterilen tepki ile hareket geçildi bu konuda gerekli düzenlemeler de bunun peşi sıra yapıldı. 

 Bakıldığında hem çok alanda kullanıyor yağ hem de oldukça pahalı vatandaş almazsa olmaz alsa yine de olmaz, ikilemde kalıyordu.  Diğer açıdan bakacak olursak kendi yerli ürünlerimiz bile fahiş fiyatlarla satılır hale geldi tamam ithal edilen artış gösterebilir ama kendi ürünlerimize ne oluyor. Kim kimden nemalanmak istiyor, hele yapılan gizli zamlar…?

Olan hep vatandaşa oluyor vatandaştan kastım da asgari ücretle ve daha altı bir ücretle geçimini sürdürmeye çalışan kişiler.

 Zengine 3-4 liranın hesabı bile sorulmaz çerez parasıdır onlara.

Bu sebeplerle tüketim alanında yapılan her zam bence denetlenmeli, herkes kafasına göre  zam uygulamamalı  hatta zam mümkün mertebe bu konuda minimum seviyeye çekilmeli.

 O kadar yoksul insan var dünyada, ülkemizde, ilimizde de eminim ki vardır.  Daha dün bir kadın gördüm yaşı baya vardı sanırım 70 ve üstü bir kadın yüzündeki kırışıklıklar çok acı çektiğini gösteriyor.  Bir müddet baktım kimseye dilenmiyor kimse yokmuş gibi oturmuş beton zemine bu soğukta üstünde cılız bir hırka yiyecek içecek sıcak bir çorbayı geçtim yiyeceği bir lokma ekmeği dahi yok. Ama o kadın hüzünlü gözlerle çöpten toplamış olduğu bir avuç kadar kirli pas tutmuş lavaş ekmeği ve üstüne de bir dilim peynir ama nasıl peynir küflenmiş bozulmuş bir peyniri almış öyle iştahla yiyordu ki hiç yememiş gibi ilk defa yemek yiyormuş gibi.  Neden o kadın orada, neden bu şekilde… kimse bilmiyor. Kimseyle de konuşmuyor vs. işte bu ve benzeri durumda olanlar varken zam yapmak kime fayda, ahları almak ne fayda,  zam mı yapılıyor, kime göre, bu insanlar dikkate alınıyor mu? Yoksa güçlü olan hayatta kalır deyip zam mı yapmak lazım?  Bu tür insanları kenara itmek doğru değil.  Zam mı yapılıyor gelin bu yapılan zamdan elde edilen kazancın yarısını yoksul, kimsesiz, yetim, yaşlı, bakıma muhtaç insanlara bağışlayın. En azından zam daha makbul görülür. Aksi halde tüketim konusunda özellikle de gıda konusunda zam yapmak adilce olmadığı çok cüzi olmadığı müddetçe de bir suç teşkil etmektedir benim gözümde. 

Her yıl bakıyorum bir zam zam üstüne geliyor birine alışmadan gelinen yeni zam da herkesi yıpratıyor. Ama bir süre sonra alışıyoruz, insanoğlu her şeye alıştığı gibi buna da alışıyor. Ancak olan cebimize oluyor.  İnsanlığımıza oluyor. Çoğu diyor ki aldığım üç kuruş var onu da zamla eritiyorlar gidip birde onu bir başkasına mı vereyim. Böyle bakıldığında haklılar ne denilebilir ki.  

Velhasıl zam konusu ciddi bir şekilde ele alınmalı yetkililerce. Zam yapılacaksa da eğer hayat şartları da maalesef ki maalesef bunu gerektiriyor yoksa esnafta iş yapamaz oradan ekmek yiyende maaşını alamaz çok cüzi bir miktara izin verilmeli bu cüzi miktarı geçen de en ağır ceza ile cezalandırılmalı.  Zamda da yoksul hakkı mutlak surette gözetilmelidir. Saygılarımla…

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı