Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 10:49
Advert

Advert

YÜRÜMEK ÖNEMLİ

Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
Giriş Tarihi : 14-01-2022 13:14

Allah'ın verdiği cana iyi bakmak kıymetini bilmek gerekir. 

Can bize emanettir. Şayet bu emanete ihanet edilirse açısını da ihanet eden çeker.

Kendimden biliyorum. Kalpte stent, belde platin, gözde gözlük, böbrek te bilmem ne, saymakla bitmiyor ki.

Tedavi yapacak imkanlar, kurumlar var. 

Var ama Allah bunlara muhtaç etmesin. Çünkü hiçbir yapay organ, Allah vergisi orjinlinin yerini tutmuyor.  Can sağlığı gibisi yok.

Gözde problem var ise en azından bir gözlükle, bir lens ile veya bir ameliyatla düzeltilmesi mümkün.

Dizde, belde, bacakta belde varsa platin veya yapay hatta kalp dahil diğer bütün azalarımız için de durum aynı.

Diyeceğim şu ki, canımızın da vücudumuzun da kıymetini bilmek gerek.

Merkezde bir otobüse biniyoruz.

Otobüs hareket ediyor.

Dörtyol durağında bedava binenler iniyor.

Kardeşim yürüyün ya.

Merkezden Dörtyol kaç metrelik yer.

Toplasan belki 1 kilometreyi bulmaz.

Bedava diye saldırmayın otobüse. Sağlığınız için yürüyün.

Zaman zaman yürüyüşe teşvik için programlar yapılır.

Sembolik yürüyüşler yapılır.

Bunların çoğun da belirlenen hedef kitle yaşlılardır.

Ama her ne hikmetse yaşlıların da bu etkinliklere hevesleri maalesef yoktur.

Bu tür konularla en çok da Devlet hastanemizin değerli doktorlarından Lezzan Keskin ilgileniyor. Ancak onun hedef kitleye yaptığı uyarıları, yaptığı çağrıları da ne duyan var, ne dinleyen var. Duyan ve dinleyenler ise maalesef anlatılanlara riayet etmiyor.

Yani sözün özü şu ki. Bu emanete iyi bakmak korumak ve kollamak lazım. Bunun en güzel yolu da tabii ki spor yapmaktır.  En azından düzenli bir şekilde yürümektir.

Hangisini yapıyoruz. Maalesef hiçbirini de yapmıyoruz. Hatta namaz kılan yaşlılarımızın birçoğu da namaz kılarken ya sandalye kullanıyor. Ya da oturarak kılıyor.

Benim yaşımda olan kardeşlerime ise naçizane önerimiz ise hiç değilse kısa mesafeleri yürüyerek kat edin diye yazımı sonlandırmak istiyorum.

Herkese kimseye muhtaç olmadan, sağlıklı, huzurlu yaşamlar diliyorum.

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Önce Edep Yaya Geçitleri Ne İşe Yarar EN BÜYÜK EĞLENCELERİMİZ SİNEMALARDI Seçimler Tamam Sıra İcraatta MALATYA’NIN YUKARISI KONU ŞEHADET OLUNCA SÖZ BİTİYOR KAZANCINIZI HELAL EDİN TARIMSAL ALANLAR DEĞERLENDİRİLMELİ MASKE TAKMAYA DEVAM EDİYORUZ Şehrin Göbeğinde Fabrika mı Olur YENİ BİR YOĞUN BAKIM MESAİSİ Yine 1 Yıl Zarar Ettik YAĞMUR YAĞDIĞINDA YÜREĞİM ÜŞÜR KURUMLARI İŞGAL ETMEKTEN VAZGEÇİN YOLLUKÇULUK TARİHE KARIŞTI ÖĞRETMENLERİMİZ BAŞTACIMIZ Bizim de Boztepe’miz Vardı MİHİR MESELESİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ SÜRÜCÜLERİN KORKULU RÜYASI OLDULAR SAMİMİ OLMAYI ÖZLEDİK BU İŞİN LAMI CİMİ YOK- AŞI ÖNEMLİ BİR NAZIM ABİ VARDI Değer Verdiğimiz Değersizler Rahmetle Anıyoruz ÇEVRE YOLUNUN ALTINA NE ZAMAN SIRA GELECEK HAMDOLSUN GELENEKLERİMİZ YAŞIYOR Velilerin de Talepleri Var DÜĞÜNLERE DİKKAT Ahde Vefa Unutuldu              Neden Görevden Alındı Delikanlı Adam, Gizemli Kadın Abart Ekzozlu Motorlar Ormanlarla Birlikte İçimiz Yanıyor EN ÇOK YOL GÖZLEYEN YAŞLILARIMIZ OLDU NORMAL DÜĞÜN YAPSAYDIM Köşe Başı Dilencileri Bir Selam, Bir Ömre Değer Her Kayısı Malatya Kayısı Değil Bir Kenara Yazın Dursun BİR İSMET GÜZEL VARDI Telefonla Virüs Bulaşmıyor TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMAK LAZIM NURETTİN SOYKAN ANLATIYOR Evrakı Karalayan Doktor CADDELERDE KIZLARIMIZIN ÖNÜNÜ KESMEYİN Ramazan Buruk Başlıyor Güler Yüz Hastaları Memnun Ediyor Ağaçtan Ne İstediniz Kendimize Saygı Duymamız Lazım Tıp Bayramınız Kutlu Olsun Çocukluğumu Özledim Tıbbi Cihaz Desteğine İhtiyaç Var Malatya’ya Hipodrom Yapılır mı? HAFTA SONU OTOBÜSLERİ Kitap Bağışından Kaçan Okul Müdürü Haber kaynaklarına sitemimiz var Türkiye’ye Örnek Oldular İşe Yaramaz Dernekler Malatya'nın İlk Klibi Nasıl Çekildi  Cevizin Hikâyesi CEP TELEFONU ÇIKINCA NELERİ UNUTTUK? Bir Gazeteciler Günü Daha Geçti Kadına şiddete hayır Gazetecilerin Günü Kutlu Olsun TEBRİK GELENEĞİ KAYBOLDU Baş Örtüsü Ayıbı Ortadan Kaldırılmalı LANET OLSUN Rehavete Kapılmayalım Nedir Bu Kovid’ten çektiğimiz?