Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
01 TEMMUZ Cuma 17:55
Advert

Advert

YÜKSEK ENFLASYON

Semih Ünal
Semih Ünal
Giriş Tarihi : 25-05-2022 11:48

Her hafta olduğu gibi bu hafta da sizleri selamlamanın onurunu yaşıyorum. Allah’ın selamı üzerinize olsun.

Bu yazının konusu/meselesi siyasetle yakından uzaktan alakalıdır. Ama dikkat edelim sadece konusu/meselesi… bu yazı hiçbir siyasi mesaj, subliminal mesaj vermek maksatı ile yazılmamıştır!

"İnsanların eşyasını değerden düşürüp-eksiltmeyin ve yeryüzünde bozguncular olarak karışıklık çıkarmayın."

| Şuara Suresi, 183. ayet:

Ülkemizin, zor dönemlerden geçtiğini kabul etmek kaçınılmazdır. İnkâr edilecek gibi değil!

E tabii bunun üzerine fırsatçılarda baş göstermekten geri durmuyorlar.

 “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın!” Anlayışında yer yer gözlemlenebilmesi mümkündür.

Sosyal medya sayfalarında ara sıra satıcının “piyasaya inat bu fiyat” (gerçekten ederinde fiyat,(eski fiyat)) yazanları gördüğümde insanlık adına ümit etmiyorum değil.

Fırsatçılar, fırsatçılıkları ile beraber müşteriyi insan yerine dahi koymayabiliyor. Kısa bir kıssayı arz etmek isterim:

Adamın biri, araba pazarına araba almak niyeti ile gitmiş. Gözüne şahin model bir arabayı kestirmiş. Fiyatını sorduğunda 90 bin TL’yi duyunca tepkisini şu cümleler ile göstermiş:

+Yahu bunun sunroof’u nerede?

-Abi şahinde sunroof’u ne yapacaksın?

+Yahu, bunu alan eşek kulaklarını nereden çıkartacak!

Demiş…

Haklı bir isyan…

Bu kıssadan bir çok durum çıkartılabilir, lâkin şu bir gerçek ki çıkartılan her durum yine fırsatçılara ve aldananlara çıkıyor. Netice değişmiyor yani…

Sözde müslüman olanların müslümanlıkla alakası kalmamasına ramak kaldı. Artık sadece adımız müslüman…

“Altın ve gümüş paranın, kibir ve gurur taşıyan elbisenin kulu olan helak olsun!.. Çıkar düşkünü (muhteris) kişiye (dilediği) verilirse memnun olur, verilmez ise razı olmaz (ilâhî taksim ve takdire isyan eder).” (Buhârî, Rikak,10; Cihad, 70; İbn Mâce, Zühd, 8.)

Gerçekten de alem-i cihana ibret olması vesilesi ile helak olsun! Savaş sadece silahlar ile yapılmaz. Yine bir darbe olsa milletimiz gözünü dahi kırpmadan yine meydanlarda baş gösterebilir. Evet, cesur bir milletiz lâkin cesur olmamız çabucak uyutulabileceğimiz gerçeğini değiştirmiyor. Neden mi?

Çünkü, ülke üzerinde oynanan oyunlar var ve savaşmak yerine onların safında olmayı seçiyoruz. Her ne yapılıyorsa, bilinçli de olsa bilinçsiz de olsa ülkeyi galeyana getirmek isteyenlere karşı direniş anlamında fırsatçılık bir yana bırakılabilir. Ellerimizi taşın altına koymalıyız!

Bugün alım gücünün düşmesi sizleri endişeye düşürmesin! Karıncanın dahi rıskını veren Allahsa eğer, senin de rızkın seni elbet ki bulacaktır. Ve şunu da yine kulağımıza küpe yapalım: eğer rızık sadece çalışılarak elde edilseydi, kundaktaki dilsiz bebekler aç kalırdı!

Bir başka köşe yazımda da, rızık meselesinden bahsetmiştim. Ve şunu da eklemek istiyorum, Allah bizim rızkımıza kefil, lüksümüze değil!

Enflasyon melesini, alım gücünün düşmesini bu kadar kıymetlendiren, gündemden hiç inmeyecekmiş gibi durmasına yol açanlar, benim kanaatimce, hiç şüphesiz mallarını yarıştırmak isteyen, mal sevdalıları, dünya sevdalıları; Allah’ı, ahiret hayatını, gideceği cenneti dahi dünya malına satmış insanlardır!

Şu bir gerçek ki, kimse ekmek parası için çalışmıyor! Herkes mal yapmanın derdinde. “Benim arabam onunkinden iyi olmalı!” Gibi hırslar, belki mesele dahi diyemeyeceğimiz bu gibi ülkesel sorunu gündemde tutmayı başarabiliyor!

Yahu insaf!

Rabbim, akıl, fikir, hidayet ihsan eylesin…

Selametle…

YORUMLAR