Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 20:45
Advert

Advert

 Yerli İslamofobi mi?

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 25-06-2021 17:26

İslamofobi bence Müslümanlar arasında ve dünyada İslamiyet’i araştırmaya sebep oldu.

Müslümanlar için İslamofobi bir fırsattır. Nasıl yani fırsat dediğinizi duyar gibiyim , işin aslı aslında şöyle :  mücadele etmeliyiz. Aynı asrısaadette olduğu gibi.

Omlar gibi gerekirse  tasların altında yatmalıyız , ama her şeyden önce  asrısaadeti anlamak ve anlatmak  gerekir.

Müslümanlar önce kendi içindeki yanlışları, bozgunlukları düzeltmeli .

Her geçen gün Müslüman coğrafyasında yaşanan katliamlar , kan ve gözyaşı arşı titretecek hale geldi.

Müslümanlar da önce kendilerinde doğruyu bulup doğru şekilde yaşayabilirse, karşı tarafa da aktarabilecek ve İslamofobiyle mücadele edebilecektir.

Müslümanların cihat kavramını kötüye kullananlar var, bu cehaletin en üst zirvesidir.

Cihat kavramını kelle almak zanneden ya da İŞİNE ÖYLE GELEN bir güruh var.


Peygamberimizin hayatı bize en güzel örnektir. .

 Böyle bir peygamber sevilmekten başka hiçbir şeyi hak etmiyor.

Onun hayatını inceleyenler, onun sevilmek için yaratıldığını görürler.

Sevgi konusunda rol model olmuş bir peygamberdir. Bunu bizim Batı dünyasına anlatmamız gerekiyor.


Bir de yerli İslamofobikler vardır. Fuat Sezgin Hoca’nın böyle bir tespiti vardır;

“İslam ilim tarihini anlatmakta en çok zorluk çektiğim kişiler Türkiye’deki aydınlar oluyor.” diyor çünkü onlar İslamofobik.

Batı’yı üstün görüyorlar, “Biz değersiz, kültürsüzüz.” diyerek ön yargıda bulunuyorlar. Bu yüzden de Batı’dan onay almadan kabul etmiyorlar.

Cihat insanın maneviyatını  temizlemektir .  Ona layık olmaya çalışmaktır. Onu anlatmak anlatırken de yaşamaktır.
 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı