Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:03
Advert

Advert

Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 13-11-2021 10:43

Nelere göğüs geriyoruz ?

Aklımızı ne  kadar doğru kullanıyoruz?

İnsan-ı kamil olmak için  çaba gösteriyor muyuz ?

Bunlara bizlere bahşedilen nimetler değil mi? Neden kullanmıyoruz ?

Bugüne sorularla başladım .

 Çünkü gördüklerim ve duyduklarım karşısında  artık bir şeyler yazmam gerektiğini düşündüm.

Allah Kur’an’da sürekli aklımızı kullanmamızı  söylüyor.

 Akletmez misiniz  ?

İnsanı ne kadar da  bir şeyleri düşünmesi için yokluyor değil mi?

Mümin suresinde  “ DİRİLTEN VE ÖLDÜREN O’DUR. GECEYLE GÜNDÜZÜN PEŞİ SIRA GELMELERİ O’NUN (İŞİDİR). AKLETMEZ MİSİNİZ? ” DİYOR.

Bence bu apaçık aklımızı kullanıp tek bir yaratıcının olduğunu düşünmemizi sevk eden ayettir.

İnsanlar gözlerini ve kulaklarını hakka ve hakikate kapattıkları  sürece bunu hatırlatmaya devam edeceğim.

İnsanoğlu aklını kullanarak her daim doğruyu , yanlışı , iyiyi , kötüyü ayırt ederek belli bir alana yönelmiştir.

Aklımız bilgi ile çalıştığından dolayı, kullandığı malzeme direkt olarak bizi bağlar çünkü düşünme biçimimizin de bilgi ile yakından alâkası vardır.

 

Tefekkür etmek; günahlarını, mahlukları ve kendini düşünmek  Allah’u Teâlâ’nın yarattığı şeylerden ibret almaktır.

Yoktan var edeni tanımak, eserlerinden yola çıkarak tefekkürle anlamaya ve yürekten bağlanmaya yol bulmak için yönümüzü Rabbimize dönmeliyiz.  

 

Kullar olarak bizim Allah  ile ilişkimizi derinden anlamaya, kavramaya ve Allah’ı hayatımızın merkezine almamıza ihtiyacımız var. Aynı zamanda, zihnimizin “niçin?” Sorusuna anlamlı bir cevap bulabilmesi ve “nasıl?” İçin arayışa geçmesi için de tefekkür şarttır.

 

Tefekkür;  Yaşadığımız bu fani dünyada  , ruhumuzun nefes alması için, bozulan fabrika ayarlarımıza geri dönmek, yaşadıklarımızı Allah ile irtibatlandırarak doğru düşünmeye ve doğru yaşamaya gayret etmek için olmazsa olmazımız olmalı.
Yaptığımız bütün işlerin bizi daha iyi bir yere taşıması, her yaptığımızın ibadete dönüşmesi ve bizi dosdoğru durduracak ve tutacak anlayışla buluşabilmemiz için, tefekkür etmeye vaktimiz var mı?

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı