Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 22:22
Advert

Advert

YENİ BİR YOĞUN BAKIM MESAİSİ

Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
Giriş Tarihi : 24-01-2022 07:40

Geçtiğimiz hasta sonu yeni bir operasyon, yeni bir yoğun bakım heyecanı yaşadım.

Aslında bu tür alanlara da, bu alanlarda yapılan operasyonlara da alışkınım. Ancak operasyon yapılan kişi kendiniz olunca iş değişiyor tabi.

Önceden yapılan işlemi görüyor, bilgi alıyor, izin verilirse fotoğraflıyor, video çekiyorduk.

Bu defa öyle olmadı. Bizim fotoğrafımızı videomuzu, hatta canlı canlı filmimizi çektiler diyebilirim. Sadede gelecek olursak hafta başında daha önce stent takılı damarın birinde tıkanma olmuş ondan dolayı sıkıntı yaşıyordum.

Operasyonu, durumu tespit eden Kardiyolog Prof.Dr Erdal Aktürk hocamız ekibiyle birlikte yaptı. Yapılan operasyonda da tıkalı olan damar uzun bir uğraş sonunda açıldı ve yeni bir stent takıldı.

Yapılan operasyon ise lokal anestezi usulüyle yapıldığı için, monitörlerden yapılan işlemi izleme şansım da oldu. Tabi bu esnada habercilik yapamadık. Fotoğraf, video çekemedik ama kalbimizin içini de görmüş olduk.

Öncelikler Sayın Prof.Dr Erdal Aktürk hocam başta olmak üzere, Ameliyathane ekibine çok teşekkür ediyorum ellerine emeklerine sağlık. Allah yardımcıları olsun. Güç ve kuvvet versin.

Operasyon sonuçlandıktan sonra prosedür gereği yoğun bakım ünitesine alındık. Ameliyattan ya da hastanede yatmaktan korkmuyorum da her nedense yoğun bakımda yatmaktan tedirgin oluyorum.

Cam kenarında, tam otomatik kumandalı bir hasta yatağı, dışarda kar yağıyor. Tam seyirlik, çok güzel sevdiğim bir manzara. Kar yağışının şiddeti pek belli olmuyor ama ara sıra geçen araçların farlarından dolayı görüntü netleşiyor.

Haliyle yoğun bakımda biraz üşüyorsunuz. Yapacak bir şey yok. Oranın kuralı da öyle. Mecburen nekahet dönemi bitene kadar beklemek zorundasınız.

Burada özel bir teşekkürü de yoğun bakım çalışanlarına etmek istiyorum. Yoğun bakımda çalışan herkese Allah kolaylık versin. Allah yardımcıları olsun. Büyük bir sabır ve özveriyle hastaların bütün ihtiyaçlarını karşılamak için canla başla çalışıyorlar.

Yüzlerinde ekşime yok. Surat asma yok. Eskiden bildiğimiz gibi ceberut hemşireler yok çok şükür.  Hepsi bir kardeş, bir abi, bir abla, bir anne şefkatiyle, güler yüzle yaklaşıyor hastalara. Bu da hastalara moral oluyor.

Seslenirken, uyandırırken, ilaç verirken o kadar naif davranıyorlar ki, insanın içinden bu hizmet memnuniyetinden dolayı uzun süre yatma arzusu geçiyor. Ama bu tür yerler için ortak bir duamız var. ‘Allah oraya düşürmesin, Orasız da etmesin’ diye.

Bu vesile ile başta Sayın Doktorum Prof.Dr Erdal Aktürk ve Ekibine, Servis ve Yoğun Bakım Personeline, Yakın ilgisini esirgemeyen Hastane yönetimine ve arayan soran, eş dost ve yakınlarıma teşekkür ediyorum.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI MALATYA’NIN YUKARISI KONU ŞEHADET OLUNCA SÖZ BİTİYOR KAZANCINIZI HELAL EDİN TARIMSAL ALANLAR DEĞERLENDİRİLMELİ MASKE TAKMAYA DEVAM EDİYORUZ Şehrin Göbeğinde Fabrika mı Olur YÜRÜMEK ÖNEMLİ Yine 1 Yıl Zarar Ettik YAĞMUR YAĞDIĞINDA YÜREĞİM ÜŞÜR KURUMLARI İŞGAL ETMEKTEN VAZGEÇİN YOLLUKÇULUK TARİHE KARIŞTI ÖĞRETMENLERİMİZ BAŞTACIMIZ Bizim de Boztepe’miz Vardı MİHİR MESELESİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ SÜRÜCÜLERİN KORKULU RÜYASI OLDULAR SAMİMİ OLMAYI ÖZLEDİK BU İŞİN LAMI CİMİ YOK- AŞI ÖNEMLİ BİR NAZIM ABİ VARDI Değer Verdiğimiz Değersizler Rahmetle Anıyoruz ÇEVRE YOLUNUN ALTINA NE ZAMAN SIRA GELECEK HAMDOLSUN GELENEKLERİMİZ YAŞIYOR Velilerin de Talepleri Var DÜĞÜNLERE DİKKAT Ahde Vefa Unutuldu              Neden Görevden Alındı Delikanlı Adam, Gizemli Kadın Abart Ekzozlu Motorlar Ormanlarla Birlikte İçimiz Yanıyor EN ÇOK YOL GÖZLEYEN YAŞLILARIMIZ OLDU NORMAL DÜĞÜN YAPSAYDIM Köşe Başı Dilencileri Bir Selam, Bir Ömre Değer Her Kayısı Malatya Kayısı Değil Bir Kenara Yazın Dursun BİR İSMET GÜZEL VARDI Telefonla Virüs Bulaşmıyor TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMAK LAZIM NURETTİN SOYKAN ANLATIYOR Evrakı Karalayan Doktor CADDELERDE KIZLARIMIZIN ÖNÜNÜ KESMEYİN Ramazan Buruk Başlıyor Güler Yüz Hastaları Memnun Ediyor Ağaçtan Ne İstediniz Kendimize Saygı Duymamız Lazım Tıp Bayramınız Kutlu Olsun Çocukluğumu Özledim Tıbbi Cihaz Desteğine İhtiyaç Var Malatya’ya Hipodrom Yapılır mı? HAFTA SONU OTOBÜSLERİ Kitap Bağışından Kaçan Okul Müdürü Haber kaynaklarına sitemimiz var Türkiye’ye Örnek Oldular İşe Yaramaz Dernekler Malatya'nın İlk Klibi Nasıl Çekildi  Cevizin Hikâyesi CEP TELEFONU ÇIKINCA NELERİ UNUTTUK? Bir Gazeteciler Günü Daha Geçti Kadına şiddete hayır Gazetecilerin Günü Kutlu Olsun TEBRİK GELENEĞİ KAYBOLDU Baş Örtüsü Ayıbı Ortadan Kaldırılmalı LANET OLSUN Rehavete Kapılmayalım Nedir Bu Kovid’ten çektiğimiz?