Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 03:39
Advert

Advert

Ya İstiklâl, Ya İstiklâl…!” (2)

Nurettin Bay
Nurettin Bay
Giriş Tarihi : 08-04-2021 16:46

Montrö’nü iptalinden hangi ülkeler rahatsız olur.

Şek ve şüphesiz rahatsız olan ülkelerin başında Rusya gelir. Çünkü Türk Boğazları Rusya’yı sıcak denizlere ulaştıran en kestirme güzergâh.

Peki, Rusya neden durduk yerde arı kovanına çomak soksun.

Gerçi uluslararası ilişkiler satranç tahtası gibidir, sonraki hamleleri iyi kestirmek lazım. Ama ben Ukrayna hadisesi ile uğraşan Rusya’nın ‘Kanal İstanbul’ dan düşük ihtimalli de olsa oluşabilecek bir rahatsızlık nedeni ile Montrö’yü kaşıyacağını sanmıyorum.

Çünkü Kanal İstanbul, Montrö’nün statüsünü değiştirmiyor. Rusya’nın, Boğazları Montrö’ye uygun bir şekilde kullanım hakkı devam edecek.

Geriye bir seçenek kalıyor.

Türkiye ile Rusya’nın arasını bozmak isteyenler….

Bir taşla iki kuş vurma hedefindeler.

Tıpkı ‘uçak düşürme’ hadisesinde olduğu gibi.

Hem Türkiye’nin büyümesini engelleyecekler, hem de Türkiye ile Rusya’yı bir kez daha karşı karşıya getirecekler.

Malum Karadeniz artık eskisinden çok daha kıymetli.

Hem Kanal İstanbul yapılacak hem de Karadeniz’imizde doğal gaz bulundu.

Türkiye Kanal İstanbul ile yılda 1 milyar dolara yakın gelir bekliyor. Doğalgaz ise ülkemizin enerji bağımlılığını sonlandıracak.

Naçizane Amiral ve Generallere bir(kaç) çift sözüm var.

Bırakın artık bu Atatürkçülük ağızlarını… Suiistimal ettiğiniz yeter… Ne kadar bağnaz, ne kadar irticacısınız be…!

Bırakın artık, bu ülkenin gerçek sahipleri olma ayaklarını… Bu ülkenin gerçek sahipleri, aziz vatan için canını kırpmadan feda edenler ve etmeye hazır olanlardır.

Bırakın artık, ‘her şeyi biz biliriz’ havalarını… Ne kadar çok şey bildiğinizi gördük, öğrendik. Bir Montrö’den çıkma denklemini dahi çözememişsiniz. Dünyada artık asimetrik savaşlar oluyor beyler… Siz hangi çağı yaşıyorsunuz. Birilerinin ‘5.kol faaliyetlerine’ figüran olmayın!

Bırakın artık yakasını milletin. Bu millet ne zaman ne yapacağını sizden çok daha iyi biliyor. Emekliliğin keyfini çıkarın. Torunlarınızı sevin. Bakın 15 Temmuz’da ne yaptı bu millet? Unuttunuz mu?

Ha bir de başımıza demokrat kesilenlere bir çift sözüm var.

Bırakın artık, ‘fikir özgürlüğü’ savunmalarını. Bu ülkede isteyen istediği gibi fikrini beyan ediyor. Gece yarısı 104 Amiralin imzası ile çıkan bir bildiriyi, ‘fikir özgürlüğü’ olarak değerlendiriyorsanız, sizinle daha çooook işimiz var… “Sabahın suyu mı çıktı? “ diye sorar bu millet.

Anlaşılan ‘Kanal İstanbul’a kazma vuruncaya kadar, daha birçok dinamiği harekete geçirecekler. İmamoğlu videosunu hazırlamış bile. Eş zamanlı olarak servis edilen videoda ‘Ya Kanal, Ya İstanbul’ diyor İmamoğlu.

Biz de diyoruz ki, “ Ya İstiklal, Ya İstiklal…!”

 

 

 

YORUMLAR