Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 03:52
Advert

Advert

VERİLERİNİZ VE SİZ

Önder Sönmez
Önder Sönmez
Giriş Tarihi : 17-09-2021 16:36

Teknolojik alanda oluşturulan tüm yenilikler ve gelişmeler insan hayatını kolaylaştırmak ve hayatı, mecburiyetlerinden daha çok sevdikleri ile zaman geçirmek için tasarlanmış araçlar bütünü olarak tanımlarız. Teknolojiyi kullanırken çoğu zaman farkında bile olmadan kendimiz ve hayatımız hakkında bilgi oluşturur ve bu bilgilerin veri olarak güvenli bir şekilde saklanmasını, gerektiğinde ise yeniden kullanılmasını isteriz.      

Keşke her şey bu kadar kolay olsaydı ama maalesef yaşadığımız hayatın iyilikleri kadar kötülükleri de var. Bu kötülükler, elbette ve doğal olarak teknoloji ve sanal dünya içerisinde her alanda kendini önemli ölçüde gösteriyor. Virüsler, Veri hırsızlığı, Hacklenme durumları, internet dolandırıcılığı vb. birçok kötülükle karşı karşıya kalabiliyoruz.      

Doğuma kadar gelen süreçten itibaren başlayan hayat, teknolojide veri oluşturmaya başlıyor. Sağlığınız açısından yaşadığınız tüm sıkıntılarınız, geçirdiğiniz tüm hastalıklarınız, tedavileriniz ilgili tüm bilgiler, nüfus kayıt işlemleriniz, okul hayatınız, iş hayatınız, bankacılık işlemleriniz, mahalleniz ve çevreniz ile ilgili aldığınız kamu ya da özel tüm hizmetler ile ödemelerini yaptığınız alışverişleriniz, vergileriniz, faturalarınız ilgili özel ya da kamu kurumları tarafından veri bankasında kayıt altına alınmaktadır. Son 20 yılda sosyal medyanın da eklenmesi ile paylaştığınız kadar görsel bilgileriniz ve fikirleriniz de veri olarak kayıt altına alınmaktadır. Kayıt altına alınan tüm veriler, sizin tüm karakterinizi yansıttığı gibi geçen zaman içerisinde aileniz ve yaptıklarınız hakkında bilgi vermektedir.     

Tüm bu verileriniz kötülük yapmak isteyen kişilerin elinde size ve sevdiklerinize ciddi zararlar verebilecek sıkıntılar çıkarabilir. Bunun önüne geçmek için kanun olarak resmi gazetede yayınlanan “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu”, verilerin tamamen korunmasını ve hukuki olarak özel ya da kamu kurumlarının sorumluluklarını arttırmaktadır. İlgili kanunun 17. Ve 18. Maddeleri, kişisel veriler ile ilgili alınmayan önlemlerden dolayı oluşabilecek suçların cezalarını açıkça belirtmektedir. Hukuka aykırı olarak kişisel veri kaydeden kişilere 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ve para cezaları verilebilmektedir.       

Tüm gerekli önlemler ile birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun ilgili birimleri diğer tedbirleri de alarak zararlı olabilecek tüm kötülükleri engellemektedirler. Kurumların ve devletin alacağı önlemler ile birlikte bizim de alacağımız önlemler bulunmaktadır. Dikkatli olmalı ve kişisel verilerimizi paylaşırken gerektiğinden fazla bilgiyi paylaşmamalıyız. Teknolojide alacağımız güvenlik önlemlerinin %99.9 olabileceğini düşündüğümüzde, bilginin artık ne kadar değerli bir nesne olduğu ortaya çıkmaktadır. Yetkili makamların, özel ve kamu kuruluşları ile ilgili oluşturacağı tek bir vatandaş veri bankası, güvenlik tedbirlerini daha da arttıracağı gibi özel ve kamu kuruluşlarının hem kişisel veriler konusundaki iletişimini hızlandıracak hem de vatandaş hizmetleri konusunda daha etkin kolaylık sağlanmış olacaktır.      

Sizi, siz yapan kişisel verileriniz ve sağlığınızdır. Sağlıklı ve Dikkatli günleriniz olsun.                       

YORUMLAR