Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 19:35
Advert

Advert

Uyuşturucuyla Uyuşma-mız Mümkün Değil

Yasin Akmeşe
Yasin Akmeşe
Giriş Tarihi : 13-10-2021 12:56

Uyuşturucu, bir beladır ve bu bela ülkemiz dahil dünya genelinde milyonlarca kişinin hayatını mahvedip, canlarını alıyor. Son araştırmalara göre dünyada, 15-64 yaş grubu bireylerden 269 milyon kişinin hayatında en az bir kez uyuşturucu madde kullanmış. Bu durum hiç iç acıcı bir durum değil.

Ülkemiz adına konuşacak olursam, binlerce kişi zehirleniyor. Her yaştan kullanan var fakat bağımlıların çoğu genç yaş grubu. Bazıları zevk-eğlence olsun diye kullanıyor, bazıları kötü arkadaş ortamları edinerek özeniyor bazıları da bu ortamlarda baskı yoluyla kullanmak zorunda kalıyor, bazıları sadece meraktan, bazıları acılı bir geçmişi olduğunu iddia ederek, ailevi sorunlarını bahane ederek, hayat şartlarını bahane ederek kullanıyor ve bazıları ise tuzağa düşürülerek bu belaya sürükleniyor. Böyle bir belanın, kullanımının maalesef hem gerekçesi hem bahanesi var.

Her ne olursa olsun ne yaşarsak yaşayalım, uyuşturucu dertlere şifa olmuyor. Keyifli olmanın, iyi hissetmenin ve mutluluğun kaynağı değildir. İnsana hiçbir faydası yoktur.  İnsanın hayatını karartır. İnsanın sahip olduğu aileyi, mutluluğu, maddi-manevi her şeyi elinden alır. İnsanı aciz bir duruma düşürür, İnsanı insanlıktan çıkarır, İnsanı öldürür. Zararlarını bile bile kullanan kişiler de var fakat bir insan Neden kendi vücuduna işkence yapar? Neden geleceğini yok eder? anlam veremeyiz. Bilip bilmeden veya zorla kullananların gerçekten her konuda yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Uyuşturucu konusunda ailelere, devletimize ve toplum olarak bizlere büyük sorumluluk düşüyor. Aileler, çocuklarına uyuşturucu hakkında sık sık uyarılarda bulunup, çocuklarına sahip çıkmalı. Devletimiz ise eğitim kurumların da sık sık madde bağımlılığı konusunda seminerler düzenlemeli, Narkotik ekipleri ülke genelinde zaten elinden gelenini yapıyorlar. Toplum olarak, madde bağımlısı birini sokakta yerlerde veya anormal davranışları olan birini gördüğümüzde kendimizce haklı bulduğumuz güvenliğimiz konusunda uzaklaşmaya çalışırız, yardım etmeye çekiniriz, korkarız veya ne hali varsa görsün deriz fakat yardımcı olamayacağımızı düşünsek bile en azından polisi, ambulansı aramak gerekiyor. Çünkü hiçbir insanı o halde bırakamayız.

Uyuşturucu kullananların yüzü asla gülmez. Yüzü gülenler, uyuşturucuyu sattıran güçlerdir. Çünkü ceplerini, kasalarını doldururlar, mutlu olurlar, uyuşturucudan hayatı kayanları asla umursamazlar. Bu durumda; hem sağlık hem sosyal ilişkiler hem para kaybına uğrayan bu maddeyi kullananlardır. Madem uyuşturucu kullanımında, her durumda kaybediyoruz, Neden kazanma yolumuz olan bu UYUŞTURUCUyu, KULLANMAmayı denemiyoruz?

 

YORUMLAR