Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 MAYIS Pazar 11:26
Advert

Advert

ÜSTAD’A MİNNETLE ..

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 29-01-2022 11:51

20’li yaşlarda muazzam bir beyin. Ta ki 1983 ebediyete göçene kadar..

Kimden mi bahsediyorum.

Tabii ki Üstad Necip Fazıl’dan. Ömrüne bereketli iki safahat yerleştirip göç eyledi.

1- Muazzam bir akıl,

2- Muazzam bir şair…

20 yaşında Fransa’daki Sorbon Üniversitesi felsefe şubesine gönderilmiş ve fakat orada tahsilinden ziyade ruhunun ve bazı meraklarının kendisini esir alması sebebiyle Sorbon’u bitirmeden memlekete dönmek zorunda kalmıştı.

Üstad bütün hayatını olduğu gibi anlatmanın hazlarını ve elemlerini hissetmiştir..

Onları olduğu gibi okuyucu ile paylaşmıştır. Bazen duyuyorum üstada kibirli filan diyorlar.

Gülüp geçiyorum sadece.

Rahmetli Necip Fazıl 26 mayıs 1904’te doğmuş, 25 mayıs 1983’te ebediyete göçmüştür…

Vefat ettiği gün onun mizacındaki sertliğe ve tersliğe işaret etmiş; 26 Mayısta doğup 25 Mayıs’ta vefat etmesi, hadisata ve mantığa biraz muhalif görünmüyor mu diye şaşırmıştım.

Haşin tabiatlı, zaman zaman vasat yaradılışlı insanlara ters gelebilecek tezahürler göstermekten uzak kalmamış bir sanat ve hareket adamıydı…

İlk baskısı 1975 yılında yapılan ikinci baskısı ise bugünlerde yayınlanan (babıâli) isimli kitabı Necip Fazıl’ın bir otobiyografisidir.

ilk yılların ‘genç şairi’ daha sonrakilerin ‘mistik şairi’, en sonundaki vakitlerin ‘sabık şairi’, bu otobiyografide yaşantısının olumlu olumsuz bütün çizgilerini çizmiştir..

ÜSTADIN ÖLÜM HABERİNİN OLDUĞU GAZETEDE ŞU MESAJ YER ALIYOR :

Ey genç adam, yolumu adım adım bilirsin!
Erken gel, beni evde bulamayabilirsin!

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı