Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 19:18
Advert

Advert

ÜRETEN BİR MALATYA İSTER MİYİZ?

Ebubekir Atilla
Ebubekir Atilla
Giriş Tarihi : 14-01-2022 13:13

Dünya Kayısı Başkenti unvanına sahip, 7 bin yıllık geçmişi ile Malatya, hem tarım alanında hem de sanayi alanında büyük bir potansiyele sahip. Toplam 800 binin üzerinde nüfusa sahip olan Malatya’da işgücüne katılım oranı yüzde 48 iken, işsizlik oranı ise yüzde 10 civarında.

Kadim kentin gelişimi için birçok destek paketleri ve teşvikler verilirken sanayi kolundaki aşamalara baktığımızda, üretim anlamında yetersiz olduğu düşüncesindeyim.

6.Bölge teşvikleri, Kırsal Kalkınmayı Destekleme Programı, TKDK destekleri, Fırat Kalkınma Ajansı Destekleri derken birçok alanda üretim anlamında kentin bir üst seviyeye çıkması noktasında girişimcilere destekler sunuluyor. Bu desteklere başvurular ise ne yazık ki yetersiz.

Desteklerin kriterleri, sermaye gereksinimi, üretim bandının getiri oranı gibi birçok kritere bakarak üretim yapan girişimci olmak yerine, hizmet sektöründe ilerlemeyi tercih eden büyük bir kesim var.

Malatya genelinde 21 bini aşkın kayıtlı esnafın 23 binden fazla işletmesi bulunuyor. Bu işletmelerde ortalama 35 bin kişi istihdam ediliyor. Organize sanayi bölgelerinde ise yaklaşık 25 bin kişi istihdam ediliyor. Geri kalan kısım ise ya gündelik işlerde, ya da yevmiyeli olarak çalışıyor.

Çalışma oranları, açıklanan sayılar ve kent genelindeki yapı göz önünde bulundurulduğunda üretim yapmaktan ziyade hizmet etmeyi seven bir şehir olduğumuzu görüyoruz.

Üretim yapan bir atölye açmaktansa, bir kafeterya açarak iç piyasanın zincirine ortak olmaya çalışıyoruz. Fazla sermaye gerektirmeyen ama yüksek kar markajı bırakan bir iş arıyoruz kısacası. Ama planlanan hiçbir zaman tutmuyor. O kenti besleyecek ana sektörlerin, alt sektörlere aktaracağı limitin az olduğunu düşünmüyoruz.

Malatya olarak artık çay ocağı, dürümcü, lokanta, kıraathane gibi işletmeleri açmaya heveslenmekten çıkıp, üretim bandına katkı sağlayacak entegre tesislere yönelmeye başlamamız gerekiyor. Alt sektörler de tabi gerekli ama yeni gelen nesli bu sektörlere heveslendirmekten ziyade üretim alanına yönlendirilmesi gerekiyor.

 İhracat rakamlarında rekor kırmakla övünüyoruz ama bu rakamların artırılması ve yeni üretim tesislerinin kurulması için gençlere güven vermiyoruz.

Bu hususta gençlerin temelden üretime yönlendirilmesi gerekiyor. Bu da eğitimin temelinde yani okullarda başlamalı. Milli Eğitim Müdürlüğü ile teşvik ve destekleri sağlayan kurumların ortaklaşa yeni projeler üreterek, bilinçlendirme çalışmalarına başlaması gerekiyor.

Umarım ilerleyen dönmelerde Malatya Sanayisinde 1,2 ve 3 rakamlarını duymayız ve çift haneli Organize Sanayi Bölgesinin olduğu günleri görürüz. Tabi, üretime hevesli bir nesli yetiştirirsek…

YORUMLAR