Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 04:11
Advert

Advert

Unutkanlık

Alper Korkut
Alper Korkut
Giriş Tarihi : 24-03-2021 15:46

Evet, unutkanlık çağımızın hastalığı olarak tarif edilen hastalıklar arasındaki yerini alıyor.

Unutkanlık ne demek peki?

Unutkanlık kişinin yaşamını derinden etkileyen ve etkinliklerinde kısıtlılığa neden olan beynin en önemli işlevlerinden biri olan belleğin bozulması sonucu ortaya çıkan bir sorundur.

Unutkanlık belli bir aşamaya kadar umursanmazken belli bir aşamada ise dikkate alınması gereken bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Unutkanlık birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Mesela stresten, yaştan, yaralanmadan, travmalardan, vücuda zararlı madde alımından, teknolojiden, vitamin eksikliğinden, hastalıktan,  yorgunluktan, odaklanma sorunundan, depresyondan, telaştan, heyecandan, panikten… olabilir.

Unutkanlık önemli bir konu aslında.

Unutkanlık yaşanıyorsa eğer sıkı takip edilmeli ona göre de gereken neyse yapılmalı. Eğer tekrarlanıyorsa ve en ufak şeyler ya da sık sık tekrarlanan şeyler unutuluyorsa bir doktora başvurmakta fayda vardır.  Çünkü unutkanlık bazı durumlarda sorun yaratmazken bazı durumlarda da büyük sıkıntılara sebebiyet verebilmektedir.  Mesela özel bir günü unutmak o kadar zararlı olmasa da bir ocakta yemek unutmak ya da ocağın altını kapatmayı unutmak sorun teşkil eder.

Ayrıca unutkanlık hastalığı, yalnızca ilerleyen yaşlarda değil, genç kesimlerde de görülmektedir.

Peki, unutkanlık sürecinde neler yapılmalı, unutkanlık bir nebze de olsa nasıl önlenir?

Genel anlamda bilinen şeyler var bunu her uzman dile getiriyor zaten ben de bu yüzden paylaşmak istiyorum. 

Mesela unutkanlık varsa eğer sağlıklı bir yaşam sürülmeli.  Uyku düzenine dikkat edilmeli. Teknolojiyle çok fazla içli dışlı olunmamalı, spor yapılmalı,  hafızanın güçlü olabilmesi için bol bol bulmaca çözülmeli, hesaplamalar yapılmalı, sosyal ilişkilere önem vermek lazım, sağlıklı beslenmek de tabi en önemli korunma yöntemi olarak karşımıza her alanda çıkmaktadır tıpkı burada olduğu gibi. Hem dil öğreneyim hem de unutkanlığım geçsin de denilebilir.

Eğer bu şekilde unutkanlık geçmiyorsa doktor yardımına ihtiyaç vardır. Unutkanlık sorunu ile boğuşan kişiler bu sorunu bir türlü çözemeyen kişiler hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeli ve doktorun önerdiği gerekli yol ve yöntem izlenmeli, bu kapsamda gerekirse ilaç kullanımı da doktor tavsiyesiyle yapılmalı bu sağlıklı bir beden ve zihin için şart.  

 

YORUMLAR