Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 19:04
Advert

Advert

TV’DE, TOPLUMUN “GÜNDÜZ KUŞAĞI ZEHİRLENMESİ”

Yasin Akmeşe
Yasin Akmeşe
Giriş Tarihi : 06-10-2021 13:11

Gündüz kuşağı programların, insanlar üzerinde bıraktığı kötü etkilerini, topluma olan zararlarını hiç düşündük mü?

Gündüz kuşağı programlarının formatının ne denli tehlikeli olduğunun farkında değiliz. Çünkü beynimizin mekanizmasıyla oynuyorlar. Kimi insanlarımızın hassas noktasına dokunuyorlar, duyguları harekete geçirip hem tepki versin hem de merakla ekrana kilitlensin istiyorlar.

İnsanlarımıza; bu programlarda yanlışlar, hatalar, yüz kızartıcı suçlar normalleştirildiği için, özendiriliyor. Toplumsal sorunlarla boğuştuğumuz son yıllarda; Cinayet, ihanet(aldatmak), evden kaçma, kaçırılma, taciz, tecavüz, dolandırıcılık gibi konuların işlendiği programların, gizli kalmış veya örtbas edilmiş yaşanan olayların, açığa çıkması ve suçluların cezasız kalmaması için var olduğunu düşündüğümüz bu programların, tam tersine toplumsal sorunlara daha fazla yol açtığını, izleyen her kitlenin beynini iflas ettirdiğini, çocuklara gençlere daha çok kötü örnek olduğunu, aile içi güvensizliğe mutsuzluğa sebep olduğunu düşünüyorum.

Örnek verecek olursam; yapılan hatalar, yanlışlar, yüz kızartıcı suçlar normalleştirilip, bu konularla adları geçen kişilerin, programa bağlanıp veya programda olup pişmanlık duyması, yaptıklarının bir hata ve utanç verici olduğunu söylemesi gerekirken tam tersine yaptıklarının arkasında olup, programda çok rahat, özgür, alay edici hal ve hareketleriyle keyifli olmalarıdır. Programa konu olan kitle içerisinde evli ama yanlış evlilik yaptığını düşündüğü için mutsuz olup aldatanlar mı dersiniz, genç olup yaşının vermiş olduğu cahillikle sağlıklı düşünemeyenler mi dersiniz, yaşını başını almış fakat, hayat tecrübesi yokmuş gibi davrananların yaptıkları hataları savunmaları mı dersiniz? Bunlar gerçekten sizi “bu toplum nereye doğru gidiyor” diye düşündürmüyor mu?

Gündüz kuşağı programlarında, o kadar konular işlenmesine rağmen neyin ne olduğunu, doğrusunu yanlışı bildiğimiz halde Neden hala her gün farklı insanlarla aynı konular işleniyor? Örneğin; Genç kızlar, kandırılarak veya kendi isteğiyle evinden, ailesinden kaçtıktan sonra başına ne geleceğini bile bile Neden hala kaçmaya devam ediyorlar. Eğer bu programlar faydalıysa, genç kızların evden kaçma ve kaçırılma olayları Neden bitmemektedir?

Ben, bu programların topluma yardımcı olmak adına yapıldığına inanmıyorum. Tüm derdin reyting ve para olduğunu düşünüyorum. Gündüz kuşağı programlarını sigaraya benzetiyorum. Nasıl sigaranın bir faydası yok sadece zehirler, gündüz kuşağı programlarının da faydası yok sadece zehirler. Bunlar olurken, “RTÜK ne iş yapar? Neden müdahale etmez?” diye bazen tepki gösteririz ya. RTÜK’ün müdahale etmesini beklemeden, milletçe biz izlemesek bu programları. Nasıl olur?

YORUMLAR