Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
20 MAYIS Cuma 01:05
Advert

Advert

 Türkülerimiz

Alper Korkut
Alper Korkut
Giriş Tarihi : 22-02-2021 14:29

Bağlama, saz deyince türküler gelir akla.

Birbirinden güzel birçok türkümüz vardır kültür ve sanat dünyamızda.

Bu türkülerdir ki duygularımıza hitap eder yürekleri bazen sızım sızım sızlatır bazen de bir bakarız coşturur.

Yıllar yıllar geçer dinleriz o türkülerimizi hiç bıkmadan, usanmadan…

Unutulmaz o türküler, onları söyleyenler, dillendirenler…

 Şimdikiler gibi değil yani bugün popüler olan diğer gün unutulan şeyler değil türkülerimiz. Yıllar geçer, asırlar geçer ama o türkü de o söyleyen de daha ilk gün gibi hatırlanır. 

 Çünkü halka dokunmuştur halktan bir iz vardır sözlerinde, sazlarında.

 Saçma sapan sözler yoktur varsa bile azdır yok denecek kadar az.

 Aşklar anlatılır, ana- baba, evlat işlenir, kardeş işlenir, iller, köyler tek tek işlenir, dünyanın gidişatı ele alınır türkülerimizde ince ince işlenir.

Dilden dile aktarılarak da kuşaktan kuşağa aktarılır.

 Hatta bazıları güncellenir mi desem yoksa orijinal yapıyı bozma mı desem bilmiyorum orijinalinden biraz kopar.

 Remixi yapılıyor, slowu yapılıyor rap gibi pop gibi diğer alanlarla birleştiriliyor ve dinleyiciye sunuluyor. Beğeniliyor mu beğenilmiyor mu bilinmez ama eski şarkılar günümüz şarklılara ışık tutuyor, yol gösterici oluyor.                                                                                                                           

 Öte yandan halk çeşitli mecralar yoluyla bu birbirinden değerli anlamlı güzel olan türkülerin unutmasına müsaade etmiyor kısacası çeşitli mecralar yoluyla bu türkülerin canlı olmasını sağlıyor. Böylelikle türkülerin büyük çoğunluğu orijinaliğini koruyarak günümüze kadar gelmiştir.

Türkülerimizdir insanı stresli halinden alıp güzel diyarlara götüren üzgün anında yoldaşlık eden sevinçli anında da coşkuyla karşılayan…

Velhasıl çoğunlukla anlamını bilmeden söylediğimiz farkına varmadan ezberlediğimiz ama çoğu zamanda severek dinlediğimiz türkülerimizin kıymetini bilelim istiyorum. 

Onlar yani türkülerimiz bizden Anadolu’dan bir parça gelin bu parçamızı koruyalım, yıpratmayalım ama geliştirelim türkülerden aldığımız o muhteşem tadı yeni yeni türkülerle harmanlayalım, türkü üstüne türkü yazalım, sırf türkü dinlemek için türkülerimiz dinlemeyelim, anlayalım, hissedelim, sırf türkü yazmak için de yazmayalım bir değeri olsun, gelecek kuşaklara aktarılsın unutulup gitmesin diyorum türkülerimiz.

Bu vesileyle türkülerimize hayat veren gelişmesi için çabalayan ve ufakta olsa bir katkısı olan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum katkı sunacak olanlara da şimdiden elinize sağlık diyorum selametle…

YORUMLAR