Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 20:40
Advert

Advert

TOPLUMSAL KUTUPLAŞMA: 83 MİLYON SUÇLU

Yasin Akmeşe
Yasin Akmeşe
Giriş Tarihi : 20-10-2021 11:09

Ülkemizde gittikçe yaygınlaşan, “kutuplaşma” ciddi bir nefrete dönüşüyor. Kutuplaşma dediğimiz şey; bir konu hakkında fanatik düşüncelere sahip olup, karşımızdaki farklı düşünceleri görmezden gelmek, küçümsemek, saygı duymamak ve ötekileştiren nefret söylemleriyle hakaretlerde bulunmak anlamına gelmektedir. Kutuplaşmanın yaygınlaşması, toplum içinde gruplaşma, çatışma ve nefretin artmasına neden olmaktadır. Bu durum, ülkemiz adına endişe verici ve düşündürücü bir hale geliyor. Peki kutuplaşmayı tetikleyen şeyler nedir? Ne uğruna birbirimizi kırarız, sinir ederiz, üzeriz? Şöyle sıralayayım; siyasi düşüncelerimiz, kılık kıyafet, yaşam tarzı ve inançlarımız, hayata olan bakışımız düşüncelerimiz ve fikirlerimizle takım tutar gibi fanatikleşmemiz.

Herkesin kendisine göre savunduğu bir görüşü, bir hayat tarzı ve inancı var. Herkes aynı düşünceye ve fikre sahip olmayabilir, kimse kimseyi sevmek zorunda da değil. Bize düşen saygı duymak ve anlayış göstermek veya uzlaşmak. Bunu maalesef beceremiyoruz. Çünkü, duygularımızla hareket ediyoruz. Fanatik olarak sahip olduğumuz görüşler, düşüncelerimiz ve fikirlerimiz duygularımızı kontrol edip, bizleri yanlış davranışlara sürüklüyor. Halbuki, sözde demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Sözde diyorum çünkü; tüm taraflar birbirini ötekileştiriyor. Suçlu tek bir taraf değil herkes. Demokrasinin gereği, her kesimin, öteki kesimin düşüncelerine saygı duyması ve mahalle baskısı uygulamaması ve şiddete başvurmamasıdır.

Başkalarının düşüncelerine, fikirlerine, hayat tarzına, inancına saygımız yoksa, anlayışımız yoksa, ötekileştirirsek, karşımızdaki insanların bizim düşüncelerimize, fikirlerimize, hayat tarzımıza, inancımıza saygı duymalarını, anlayış göstermelerini, ötekileştirme yapmamalarını nasıl bekleyebiliriz? Artık bu saatten sonra kutuplaşan toplumumuzda, hangi kesim olursa olsun, diğer kesime “dünya görüşüne saygı” konusunda örnek olmalı ve bu kutuplaşmayı bitirmelidir. Artık birlik olma zamanı. Düşmanlarımız parçalanmış, kutuplaşmış bir Türkiye’yi daha çok sever. Buna fırsat vermemeliyiz.

 

 

YORUMLAR