DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Alper Korkut
Alper Korkut
Giriş Tarihi : 17-12-2020 16:19

Ticaret Ahlakı

Ahlak demek insanın doğuştan getirdiği ya da sonradan kazandığı birtakım tutum ve davranışların tümü, kişide huy olarak bilinen nitelik; iyi ve güzel olan nitelikler olarak tanımlanır.

Ticaret ise kazanç ereğiyle yürütülen her türlü alım satım etkinliği, bu etkinlikle ilgili bilim demektir.

Ticari ahlak ise ürün ya da hizmetin vaadi ile sunduğunun aynı olması, ürünün sadece satılana kadar değil sonrasında da arkasında durulması, yasal regülâsyonlara uyulması, paydaşlara karşı açık ve şeffaf olunması ile sağlanacak ticari bir erdemdir.

 Peki, biz bunu hayatımıza ne kadar uyguluyoruz? Ticari işletmeler bu konuda gerçekten ahlaklı mı?

Herkesin düşüncesi kendine olsa da bence değil. En yakınlarımızdan bile alış veriş yaptığımızda insanlar bilmiyor ki karşı tarafı nasıl dolandırsın.   Gerek fiyat konusunda gerek gıda konusunda gerek giyim kuşam konusunda olsun hemen hemen her alanda ticari ahlakın ötelendiğini görürüz.   Bu noktada bu ahlakın yok olmaması için de gerek kendi baskımızla gerekse devlet baskısıyla bu duruma dur demeye çalışırız. Devlet bu hususta gerekli denetimleri yapıyor ama genel manada faydalı olduğunu zannetmiyorum. Eğer faydalı olsaydı bu ahlaksızlık yok olurdu ticari ahlak hak ettiği gerçek manasını kazanırdı.

 Giyimde ürün pahalılığı gıdada da gıdanın içindeki maddeler ticari ahlak gerektiren en önemli alanlardan. Özellikle gıda konusunda yapılan ticari ahlak yoksunluğu sağlığımızın bozulmasına neden olacaktır. İçinde var olan ama yok olarak gösterilen ürünler canımızı alabilir. Giyimdeki üçkağıtçılık ise ticari ahlaksızlık ise bizi maddi anlamda zora sokabilir ya da dolandırılmamıza sebep olabilir.

Öte yandan ticari ahlaksızlık o işletmelerin o şirketlerin o esnafların fazla barınmamasına neden olur çünkü insanlar bir iki kere dolandırılır üçüncüde uyuyan gözler uyanıverir.  Bu konuda tüketici hakları devreye girer yasal işlemler başlar. O işletmelere o esnafa vs. hak ettiği ceza verilmesi için gerekli adımlar tek tek sıralanır. Tabi yeter ki biz hakkımızı savunmayı bilelim. Tüketici olarak ticari ahlak karşısında hakkımızı bilmeliyiz, bu bilinçliliğe erişmeliyiz. Esnaflarımızda işletme sahipleri de firma sahipleri de bu konuda duyarlı olmalı ticari ahlakın esaslarını yerine getirmeli ki hem kendileri fayda görsün hem de vatandaş.  Eğer ticari ahlakın esasları karşılanmıyorsa o işletmeler firmalar vs. kapatılmalıdır.

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
03.03.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber