Advert
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
Giriş Tarihi : 09-03-2021 18:29

Tıbbi Cihaz Desteğine İhtiyaç Var

Hastanelerde ihtiyaç duyulan alanlarda tıbbi görüntüleme cihazları adı altında hizmet sunan birçok cihaz var.

Bunlar içinde en bilinenleri arasında ise ve kullanılanları arasında Röntgen Cihazları başta olmak üzere,  Bilgisayarlı Tomografi Cihazı, Manyetik Rezonans Görüntüleme Cihazı (MR) ve diğer cihazlar gelmektedir.

Yazımıza konu olan bölüm ise Bilgisayarlı Tomografi Cihazı ve MR cihazlarındaki yoğunluk nedeniyle sıra bekleme sıkıntısı geliyor.

Allah korusun eğer bir cihazda arıza meydana gelmişse - ki elektronik cihazlarda  bunlar beklenen durumlar-  o zaman iş daha da zorlaşıyor.

 Bu nedenle de gerek EMAR, gerek Tomografi cihazlarının sayısı artırılmalı. Günden güne artan hasta sayılarına paralel olarak ihtiyaç duyulan alanlarda ödenek tahsis edilmeli. Yoğun talep olan alanlardaki hizmetlerin hızlandırılması sağlanmalıdır.

İlgili kurum yöneticileri tarafından elbette ki ödenek talep ediliyor. Ya da cihaz talebinde bulunuluyor. Ancak bu cihazlar öyle 3-5 bin liralık cihazlar olmadığı için bu tür ödenekler de elbette yüksek tutarlı bol sıfırlı rakamlardan oluşuyor.

Dolayısıyla bu konu sadece ödenek talepleri ile olmuyor. Bu konuda özel girişimler gerekiyor.

Burada sözün ucunun nereye gittiği de belli oldu sanırım.

Sayın milletvekillerimize durum arz olunur.

Önceki gün bir MR yani Emar çektirmem gerekti. Verilen randevu üzerine 2 gün sonra akşam 21.00 de sıra verildi. Belirlenen saatte gittim.

MR cihazı bir önceki gün arızalanmış. Tamir ve bakımı yapılmış. O gün MR çektirecek hastalar mecburen bir sonraki güne aktarılmış. Dolayısıyla kalabalık bir hasta grubu kapıda bekliyor.  Sıra bekleyenlerin haricinde, Acil servisten gelen Acil Hastalar da beklemek zorunda kalıyor.

Sıra bekleyenlerin bir bölümü önceki günden kalan hastalar. Ortam gergin. İnsanlar beklemekten sıkılmış.

Bir yandan Pandemi var. Diğer yandan hastane ortamında kalabalık bir grup sıra bekliyor. Bir MR süresi tahminen 20 dakika sürüyor. Saatte 3 kişi ancak alınabiliyor. Bunların bir kısmı acilden gelenlerden oluşuyor.

Velhasıl hem hastalar, hem çalışanlar, hem de hizmet sunan kurum yöneticileri de, çalışanları da, bu işten mustarip.

Konunun çözümü de ek cihaz temininden geçiyor.

Kısaca Turgut Özal Üniversitesi Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acilen, son sistem bir MR Cihazına bir de Tomografi cihazına ihtiyacı olduğunu YÜKSEK SESLE ifade ediyorum.

Konuyu İlgilenenlerin bilgisine, özellikle de Sayın Milletvekillerimizin dikkatine sunmak istiyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
28.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar