Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 04:58
Advert

Advert

Tekrar Oynayalım!

Önder Sönmez
Önder Sönmez
Giriş Tarihi : 24-03-2022 12:11

Bilgisayar oyunlarında sıkça kullanılır bu cümle. İlk oyuna başladığınız ve oyun kuralları ile aşamalarını öğrenmeye devam ettiğiniz süre içerisinde, size verilen gücünüzün sonunda; “GAME OVER (Oyun Bitti)” yazar. Bu yazıyı gördüğünüzde ilk aklınıza gelen, oyunu tekrar oynamak olur.

Oyunlar, belirlenmiş kuralları olmakla birlikte, kuralları ile kazananların ve kaybedenlerin belirlendiği eğlenceli zaman geçirilebilen içeriklerdir. Köylerde, mahallelerde düzenlenen etkinliklerde, kimi zaman yetişkinlerin yarışmalarına sahne olan güzel anılardır. Öyle ki; oyunların birçoğu nesilden nesile de aktarılmıştır. Saklambaç, seksek ve ip atlama gibi oyunlar anonim olarak bizden sonraki nesillere dahi aktarılabilmiştir.

 Bilgisayar dünyası ile birlikte oyunlar, algoritmalara dökülerek kurallarını yazılım dünyasında belirlemeye ve geliştirmeye başladı. Kuralların eksikleri belirlendikçe, oyunlar daha da geliştirilerek etaplarına bölündü. Bu etapların herhangi birinde hata yaptığınızda, eğlencenizin yarıda kalmaması için etabı geçene kadar tekrar tekrar oynarsınız. Oynadığınız içerik strateji amaçlı ve kapsamı geniş bir oyun ise etap yeniden başlar, fakat bireysel amaçlı oyunlar ise oyun en baştan başlar. Eğlenceli zamanlarımızın bitmesini hiçbirimiz istemeyiz. İstemediğimiz bu durum karşısında eğlencemizin kesilmemesi için tekrar oynamak isteriz.

Takımlar halinde oynadığınız oyunlarda ise farklı bir durum ortaya çıkar. Takım halinde oyunu kazandığınızda, kazanan kişiler zaferin tadını çıkarmak isterlerken, kaybeden takımın oyuncuları bu kez “tekrar oynayalım” cümlesini kurarlar. Kazananlar, amaçlarını gerçekleştirirken, kaybedenler birçoğu, amaçlarını gerçekleştirmek için hırslanırlar.

 Yaşadığımız hayatta da kazananlar ve kaybedenler vardır. Tıpkı oyunlardaki gibi, ancak bir farkla yaşadığımız hayatta kaybedenlerde kazanırlar. Başaramadıkları hedeflerine, ulaşmak için yaptıkları hatalardan tecrübe kazanırlar. Bu durumda da ya hedef değiştirirler ya da aynı aşamaya geldiklerinde aynı hatayı 2. Kez yapmamaya çalışırlar. Oyunlarda kaybedenler tekrar başlarken, gerçek yaşamda kaybedenler, kaldıkları yerden daha güçlü ve tecrübeli olarak yeni hedefler ile devam ederler. Bilgisayar oyunları eğlenceli zamanlar kazandırırken, hayat, size güzel anılar bırakır.   

YORUMLAR