Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
20 MAYIS Cuma 01:57
Advert

Advert

Teknoloji İlerledi Muhabbet Kesildi

Alper Korkut
Alper Korkut
Giriş Tarihi : 15-12-2020 17:45

Çağımızda teknoloji o kadar ileri dereceye vardı ki, kendimizi, ailemizi, yakınlarımızı, arkadaşlarımızı unutur olduk.

 Teknoloji o kadar ilerledi ki içten muhabbet etmeyi unutur olduk.

 Teknoloji o kadar ilerledi ki aynı evin içinde birbirimizi göremez olduk

 Teknoloji o kadar ilerledi ki hayatımızı teknolojiye sığdırır olduk.

Evet, hepsi teknoloji sayesinde mi demem gerek yoksa teknoloji yüzünden mi oldu desek?

Çünkü kimi bu hayattan oldukça memnunken sosyal ilişkilere önem verenler için bu memnun edici bir yaşam tarzı değil.  Hatta insanlık adına aykırı bir yaşam şekli.

Çünkü insan sosyal bir varlık. Tek başına yaşayamaz bir müddet sonra yalnızlık karabasan gibi çöker insanın başına. Bir müddet sonrada gelsin peşi sıra psikolojik sorunlar, sağlık sorunları, aile sorunları, toplumsal sorunlar…

Kendimize de yakınlarımıza da bu yaşamı sunmamalıyız. En başta aile, arkadaş kavramının varlığını sıcaklığını yaşatmalıyız kendimize ve diğerlerine.

Deve kuşu gibi kafamızı tablete, bilgisayara, telefona gömmemeliyiz. Kafamızı kaldırıp tekrar geri getiremeyeceğimiz o anı, o zamanı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

Ölüm denen bir ibare var hayatımızda. Ne zaman öleceğimiz belli değil ha bir saniye sonra ha şimdi ha daha sonra… Bu yüzden tablete, telefona, bilgisayara vs. diğer teknoloji ürünlerine tapmayı bir kenara itmeliyiz.

Her anımızı bu ürünlerle geçirmeyelim her şeyi tadında bırakalım. İşimiz gücümüzü görelim eğlenelim oyun da oynayalım ama tüm günümüzü bu ürünlere vermemeliyiz. Aksi halde bu teknoloji bağımlılığına girer. İletişim kurmalıyız diğer insanlarla birliktelikleri, ayrılıkları, sevinçleri, üzüntüleri bir arada yaşamalıyız.  Biliyorum koronavirüs var diyeceksiniz. Evet, var ama aile içinde bile telefonla irtibata geçer olmuşuz anne mutfakta yemek hazırlıyor sonra aile üyelerini tek tek arıyor gelin yemek hazır diye ya da aile üyeleri gelip ayrı ayrı yiyor hemen kafasını bu teknoloji ürünlerine gömüyorlar.

 Bu yanlış bir yaşam şeklidir. Aile bağları yanlış yönlere gider.  Dikkat etmek gerek bu hususta.  Aile dışı yakınlarımızla görüşmeyi belki bu koronavirüs sürecinde telefonla veya başka bir teknoloji ürünüyle yapabiliriz ama bundan sonraki süreçte bunu bırakmalıyız. İnsanlar her ne kadar görüntülü konuşsa da dokunmadıktan sonra gerçek manada hissetmedikten sonra bunun da bir yerden sonra konuşulan şeylerin, yaşanılan şeylerin, yakınlığında bir anlamı kalmıyor benim nazarımda. Tabi bu durum herkesçe farklı olabilir saygı duymak gerek.

Konuğu toplayacak olursak eğer teknolojinin nimetlerinden faydalanalım faydalanabildiğimiz kadar ama muhabbeti kesecek kadar da bağımlısı olmayalım,  kendimizi kaptırmayalım çevremizdeki yaşamı da yakalayalım.

YORUMLAR