Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 03:26
Advert

Advert

TAZİYE EVİ

Alper Korkut
Alper Korkut
Giriş Tarihi : 29-01-2022 17:34

Evet, bugün bu konuyu ele almak istedim.  Öncelikle ölüm nedir? Ölüm bir canlı varlığın hayati faaliyetlerinin kesin bir şekilde sona ermesidir. 

Ve yine Ankebût Sûresinde belirtildiği gibi “Her canlı, her nefis ölümü tadacaktır.” 

Yani ne olursan ol, nasıl yaşarsan yaşa ama mutlaka bir gün öleceksin.

Bu yüzden gerek kendi ailemizde gerekse de yakınlarımızda çevremizde çeşitli yer ve zamanlarda birilerinin yakınlarının öldüğüne tanıklık edersiniz yada duyarsınız veya cenazelerine katılırsınız, taziye evini ziyaret edersiniz.

 Ancak öldü bitti olmuyor.  Daha sonrası da istense de istenmese de geliyor. Öncesinde olduğu gibi. Nasıl yani ölmeden önce kişinin öleceği önceden hissedildiği için eş dost hep ziyarete gelir, taziye evi aslında burada başlar mesaisine.

Ardından ölümden sonraki mesaisine devam eder.

Öncelikle bu kapsamda ölen kişi için cenaze işlemleri yapılır.

 Sonra taziye evinde kişiler bir yandan yas tutarken bir yandan da gerekli ritüelleri gelenekleri görenekleri yerine getirmek için çaba harcıyor bir yandan da baş sağlığına gelenlerle ilgileniyor.

Kendince iyi kötü yapıyor bir şeyler ancak ne kadar iyi yapılırsa yapılsın bazılarında hala kabul görmüyor ne yazık ki sanki kendisi daha iyisini yapacakmış gibi atıp tutulmalara maruz kalıyor.  Hem ölene hem de taziye evine hakaret etiğinin farkında olmuyor ne yazık ki bu tutumu sergileyen insanlar.  Misafir sayılır taziye evine gelenler ancak bazıları bunun bilincinde olmuyor.

Her neyse bu kapsamda ölen kişi için 3 gün sonra mevlit okutulur, kırkı geçince de mevlit okutulur bizim oralarda.  Bu tür şeyler yapılır havanın sıcak olduğu zamanlarda çok fazla kişiyi etkilemez bu tür faaliyetler ancak birde kış ölümleri var. Hava soğuk ve yerde de kar varsa vay o taziye evinin haline.

 Bir yandan tüm bu işler görülecek bir yandan da gelen kişilere sıcak bir ortam hazırlama derdine düşülecek. Yollar kapalıysa yollarda açılmalı haliyle. Eskiden tüm bu şeyler çok zordu bazen oldu ki gerekildiği gibi ilgi gösterilmedi ölen kişiye ve taziye evine.  Ama şimdi belediyelerin çadırları var yaz kış kullanılageliyor, çay ikramlıkları var, yollar eskisi gibi uzun süre kapalı kalmıyor bir şekilde işler rayına giriyor güzel bir hizmet verilmektedir bu noktada.  Yine de sıcak havaya göre taziye evinin sancısı kışın daha da artar.  Bu sebeple sözüm ona ki taziye evine gidildiğinde anlayışlı olunsun, tüm zorluklar için de her taziye evine Allah yardım etsin.  Kalın sağlıcakla.  

YORUMLAR