DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Hasan Yalçın Karataş
Hasan Yalçın Karataş
Giriş Tarihi : 31-12-2020 17:09

TARİHTEKİ SALGINLARIN GETİRDİĞİ DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM

Salgınlar güçlü iktidarları güçten düşürmüşler, tarihten silmişler, yeni güçlerin önünü açmışlar, ekonomik temelli büyük değişimler üretmiş, siyaset ve stratejiyi değiştirmiş kimi zamanda inanç mezhep ve ideolojileri değiştirmişlerdir. Çoğu zamanda önyargıları ve dogmaları paramparça etmişlerdir. Tarihteki salgınlar ürettiği etkiye göre son derece GÜÇLÜ KIRILMALARA, YIKIMLARA, DEĞİŞİMLERE, GELİŞMELERE, ÇÖKÜŞ ve YÜKSELİŞ lere neden olmuştur. Salgınların sadece küresel bir afet değil, değişik zamanda değişik coğrafyalarda fırsatlar ve faydalar değerler üretmiştir. İnsanların bakış açısını düşünce yapısını ve idrakini değiştirmiştir.

HİTİT VEBASI: Milattan 3400 yıl önce savaş esnasında Babil den getirdikleri düşünülen veba mikrobu birçok insanın ölümüne neden olmuştur. Kral değişmiş ve güç kaybetmişlerdir. Tanrının kendilerini cezalandırdığına inanmışlardır.

ATİNA SALGINI: M.Ö 423-426 Spartalıların Perslerle yaptığı Peloponez savaşlarından sonra Atina da salgın baş göstermiş tanımlanamayan hastalık olarak yayılmış. O gün tanımlanamayan salgın 24 asır sonra teknolojinin gelişmesi ile 1935 te salgının tifüs olduğu ortaya çıkmıştır. Atina nüfusunun %30 u kırılmıştır ve savaşın seyri ile taktik ve teknik yapılanmayı değiştirmiştir.

ROMA SALGINI:  M.Ö 165-183 Salgında imparator Lucius Verus ta ölüyor. Akıllı ve güçlü bir imparator. Salgının Kuzey Afrika, Mezopotamya da görev yapan lejyoner askerlerin Roma’ya taşıdığı düşünülüyor. Salgın Anadolu, Mısır, Yunanistan ve İtalya da yayılıyor. Bu bölge halklarını kırıp geçiriyor. 5 milyondan fazla insan ölüyor, salgına yakalanan 4 kişiden 1 i ölüyor. Salgın hem imparatorluğun hem ordunun demografik yapısını değiştiriyor.(gücünü zayıflatıyor) salgının 2. Ve 3. Dalgasında imparatorluğun yıkılmasına kadar devam ediyor. Bu salgın kutsal Roma-Germen imparatorluğunun doğmasına sebep olmuş, 950 yıl Avrupa yı yönetmenin yolu açılmıştır.

CYPRİAN VEBASI: M.S 250-270  Kartaca piskoposun (Kıbrıslı) dan alıyor. 1 milyon insanın öldüğü tahmin ediliyor. M.S 250 yılında Etiyopya da ortaya çıkıyor 1 yıl sonra Roma, Yunanistan ve Suriye ye yayılıyor. Dinler arası tarih açısından CYPRİAN VEBASI önemlidir. Hristiyanlığın etkisi artmış 325 yılında İznik Konsülü toplanarak kutsal kitaplar dörde indirilmiş, kliseler salgın sırasında hastalara çok yardım etmiştir. Hristiyanlık etki üretmiş. Bizans ta devlet dini olmuş imparatorluk sadece devlet erki olarak değil, dini ve siyasi bir figür haline dönmüştür.>>DEVAM EDECEK

 

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
25.02.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber