Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 19:18
Advert

Advert

Tabiatın Dengesini Bozduk

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 18-06-2021 17:08

Hava kirlendi, su kaynakları kuruyor, şehirlerimiz kalabalıklaşıyor, denizler içindeki kiri akıtmaya başladı, nefes alamıyoruz ve tabi ki zihinlerde kirlendi.

Bizler rahat edelim diye doğanın dengesini bozduk.

Karantina sürecinde tabiatı kendi haline bıraktıktan sonra derin bir nefes alan tabiat ana , aslında ne kadar vefakar olduğunu insan eli değmeden nasıl kendini yenileyebildiğini gördük.

İnsanoğlu bütün var olan nimetleri tahrip etti  etmeye de devam ediyor.

 Daha refah(!) daha medeni(!) bir dünya için bunlar . .

 Bunu yazarken bir sinir geldi ki sormayın .

O kadar emindik ki çıktığımız yoldan, en başta bir durma noktası, bir varış hedefi belirlemedik.

Hal böyle olunca insanlık ideallerinin yerini ticaret mantığının, güç ihtirasının, sermaye tahakkümünün alması uzun sürmedi.

Öyle hızlı tükettik ki dünyayı, neredeyse bir asırda deniz bitti, kendi ürettiğimiz tahribatın eline esir düştük.

Muhtemel ki hayatımız bundan sonra hiç eskisi gibi olmayacak. Tabiat ana artık intikam alıyor bizden .

Peki  bunun ne kadar farkındayız?

Herşey normale döndüğünde nu sefer gözü dönmüş insanlar değil de gözü dönmüş bir tabiat göreceğiz . .

Farkında mıyız ?

 İnsan ve tabiat ana sanki birbiriyle rekabete girmiş.  İnsan tabiatı yenecekmiş gibi ya da tam tersi .

Seyyid Hüseyin Nasr Tabiat ve İnsan isimli kitabında aslında  olayı çok güzel özetliyor:

“Çağdaş insan, tabiatı kendisinden yararlandığı ama kendisine karşı ayrıca sorumlu olduğu bir eş gibi değil, bir f..  gibi görmektedir; kendisine karşı hiçbir yükümlülük ve sorumluluk duygusu beslemeyen bir f...”

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı