DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Hanife Yiğit
Hanife Yiğit
Giriş Tarihi : 13-04-2021 14:42

Suçu Hep Başkasında Aramak

Evet, toplum olarak en büyük sorunlarımızdan ve hatalarımızdan biri de bu

 Suçu hep başkalarında arar dururuz

 Ama bir geriye dönüp te kendimize bakmayız

 Acaba bizde bir kusur var mı yok mu diye

 Suçlamak kolay ve biz hemen bu yöne evriliyoruz.

 Hep biz haklıyız karşıdaki hep haksız

Empati kurma gibi bir girişimde bulunmuyoruz hep kendi penceremizden olaylara olgulara yaklaşıyoruz.  Dar görüşlüyüz dar çerçeveden bakıyoruz.

Ama doğrusu ortada ters giden bir şey varsa insan önce kendine bakacak sonra karşısındakine haklı ve haksızı bulmak için.

 Hatta bu şekilde olmuyorsa bile birebir düşünceler açık saçık ifade edilmeli kalp kırmadan 

Çünkü insanız bugün ak dediğimize yarın kolaylıkla kara diyebiliyoruz. Kim dost kim düşman belli değil hayatımızda nefsimiz ne derse ona göre hareket ediyoruz.

Bu sakıncalı bir durum insan ilişkilerini zedeler bizi de özellikle duygusal bağlamda yıpratır.

Acaba ben ne yaptım yada ne yapmış olabilirim bende bir kusur var mı diyebilmeli insan karşısındakine karşı

Bunu becerebilirsek esasen suç unsurunu rahatlıkla görebiliriz bazı olay ve olgularında büyümesinin önüne geçmiş olabiliriz.

Bakıyorum çevreme hep insanlar bende dahil suçu başkasında arayıp duruyoruz yanlış yapıyoruz.

 Mesela doktor diyor kendini yorma ama biz bilakis kendini yormak şöyle dursun durduk yere iş çıkarıyoruz kendimize sözde yorulmamak adına bunu yaptığımız yetmiyor yanımızdakilerini de buna sürüklüyoruz. Yapmayınca da tüm suçu ve o ağrıların sebebini de onlara yüklüyoruz.  Hele ki sevmediğimiz can bilmediğimiz hatta arada kan bağı olmadığı insanlara bu zulmü rahatlıkla yapabiliyoruz maalesef.

 Bencilleşiyoruz kalksın yapsın işi ne diyebiliyoruz ya da onun bir şey söylemeye hakkı yokmuş gibi mecbur muş gibi her şeyi yapıyoruz yaptırıyoruz.

Sonra en ufak bir tartışmada tüm bunları dile getiriyoruz. Asla söylemem benden sır çıkmaz dense bile en ufak nefse hoş gitmeyen bir durumda dile dökülüverir.  Bu yüzden hep suçu başkasında aramamak lazım eğer bir suç varsa dönüp bir kendimize bakalım her anlamda.

 Bu hem arkadaşlar arasındaki durumu stabil kılar veya daha ileri seviyeye taşır hem de aile üyeleri  ile başka kişiler ile aradaki ilişkiyi uzun süreli kılar.

Bir olay bir durum bir olgu karşısında olumsuz giden bir şeyler varsa biz biz olalım hemen ortalığı velveleye vermek yerine dönüp bir kendimizi de sorgulayalım, olayın çözümü daha kolay olacaktır ya da çıkılmazın içinden çıkış daha kolay olacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
28.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar