DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Caner Aygören
Caner Aygören
Giriş Tarihi : 26-02-2021 11:15

SPORDA VE SPORCUDA AHLAK

 Bu haftaki yazıma ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ‘Ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim’ sözüyle başlamak istiyorum.

Bir sporcuda yetenekten ve başarılardan önce bulunması gereken birden çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında ise ahlak gelmektedir. Biz bu ahlakı önce ailemizden sonra kulüplerdeki antrenörlerimizden ve okullardaki beden eğitimi ve spor öğretmenlerimiz’ den alırız.

Ahlak deyince akla hemen sessiz durmak çok konuşmamak gelmemeli. Ahlak bir ahde vefada olabilir ahlak mütevazılık’ ta olabilir. Ahlak çevrenizdeki insanların hayatlarına olumlu yönde dokunmak ve güzelleştirmekte olabilir. Ahde vefadan örnek verecek olursak bir sporcu öncelikle hocasına ve hocasının verdiği emeğe saygı duymalı ve dünyada kalacak basit birkaç derece ve birkaç maddiyat için hocasını terk etmemelidir.

Unutmayalım’ ki en büyük zenginlik verilen emektir. Sporcu antrenörüne çevresine karşı mutlak bir sadakatle bağlı olmalıdır. Çünkü yaz demeden kış demeden özel ve genel demeden bütün sorunlarına koşan ve bireyin gelişmesi için sürekli mücadele eden kişidir antrenör ve hocalar. Bir sporcu kendisine emek veren ve yetiştiren hocalarını onure etmeli ve gerektiği her yerde zikretmelidir. Bu sadece spor için geçerli değil okullar ve kurumlar içinde böyle olmalıdır.

Sporcunun bir tane hocası olmalıdır. Birçok kişi ile çalışabilir ama sürekli olarak kendisiyle en iyi iletişimi ve bağı kuran kişi ile spor hayatına devam etmeli ve başarılarını birlikte yaşamalıdırlar. Sporcu bir başarıyı birden çok antrenör’ e bağlamamalıdır. Bu etik değildir. Çünkü daimi antrenör’ ün sporcu üzerinde’ ki hakkı ödenemeyecek derecede fazladır.

Sporcu yeri geldiği zaman benim hocam şu kişi beni o yetiştirdi diğerleri emek vermiş olabilir ama öncelikli olarak her zaman destek veren ve değer veren kişi şu hocam diyebilmeli.

 Ben Caner AYGÖREN olarak her zaman her yerde söylüyorum. Benim bu kadar idealist ve realist olmama ve bilime karşı bu kadar meraklı olmama en büyük katkısı olan hocam sayın Prof. Dr. Vedat ÇINAR hocamdır.

Her zaman öğrencilerini en üst seviyeye taşımayı isteyen ve öğrencilerini bilime ve ilime kazandırmak isteyen Vedat ÇINAR hocam benimde hayatıma birçok yerde dokunmuştur.

 Birçok hedeflerimin baş mimarı kendileridir. Ne zaman zorlansam Vedat ÇINAR hocamın yanımda desteğini hisseder ve onun bana karşı olan güvenini yanımda hisseder ve tekrar tekrar zorlandığım işin üstüne gidip başarılı olmaya çalışırım.

Ben pes etmemeyi idealist ve realist olmayı sayın Vedat ÇINAR hocamdan öğrendim. Buraya bunu tüm açık sözlülüğümle yazmak isterim.

Benim üstümde hiçbir zaman hiçbir maddi birimle ödenemeyecek kadar emeği ve desteği olan Vedat ÇINAR hocama çok teşekkür ederim. İyi ki sizleri tanımışım bize ilimin ve bilimin yanında hayatı, delikanlılığı, ahde vefayı ve iyi bir insan olmayı öğrettiniz.

Bütün herkes bir yana siz bir yana deyip yazımı bitirmek istiyorum.

Selam ve saygılarımla…

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
16.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber