Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 04:51
Advert

Advert

SPOR SADECE  FUTBOL MU?

Alper Korkut
Alper Korkut
Giriş Tarihi : 05-07-2021 12:32

Günümüzde spor denilince hemen aklımıza her­hangi bir spor branşında resmi müsabaka oynamak veya izlemek geliyor. Spor yapmanın hayatımızın önemli bir parçası haline getirmemiz için toplumu bilinçlendirmeliyiz.

Spor yapmanın sağlığımız için çok önemli faydaları­nı olduğunu aksi halde ilerleyen yaşımızda birçok sağlık problemi ile karşılaşacağımızı unutmamalıyız. Günü­müzde spor yapmanın en büyük sıkıntısı spor yapacak alanların olmayışı.

Örneğin bisiklet alanları, yürüyüş parkurları, hal­kımızın spor yapabilecek imkanların bulunmaması en büyük sıkıntıların başında yer alıyor. Yetkililerden demeç aldığımızda özelikle gençlerimizi kötü alışkanlıklardan arındırıp, spora teşvik etmeliyiz diyorlar. Pratikte doğru ama uygulamada spor yapacak imkanlar kısıtlı.

*

Malatya’da çok değerli kulüplerimiz var. Gerek pro­fesyonel, gerekse amatör. Şehrin her yerinde sadece futboldan bahsediliyor. Arkadaşlar spor sadece futbol değil. Bizler yeni branşlarla yeni sporcular eğiterek bir şeyler başarabiliriz.

Kulüplerin borçları var diyoruz hep. Branş sayısı arttıkça, farklı kulvarlarda ilerleyince kaynak da artıyor. Basketbol Liginde neden bir takımımız olmasın. Voley­bol liginde neden bir takımımız olmasın. Birçok spor dalını destekleyen tesislerimiz anıt misali boş duruyor.

Eminim kulüplerimiz bu işe girişirlerse devletimiz her türlü desteği sağlar.

**

Kulüplere büyük görev düşüyor gerçekten. Örneğin bir gencin ilgisi ve fiziki alt yapısı voleybola ya da tenise yönelikse ve siz onu yanlış yönlendirirseniz bir süre sonra o kişinin ilgisi kaybolur ve onu kaybedersiniz. Her bireyin fiziki yapısı ve ilgi alanına göre doğru yönlendir­meler yapılmalı.

Biz buna çok önem veriyoruz. Bugün tenisi ör­nek alın. Çok ciddi dünya müsabakaları yapılıyor. Ben eminim ki birçok Malatyalı genç doğru yönlendirilse ve özendirilse bu alana yönelecek. Yine basketbolda da durum aynı. Her geçen gün basketbol takımları ortadan kayboluyor, ya da voleybol takımları ortadan kaybolu­yor.

***

Malatya’da amatör kulüpler içerisinde branşlaşma­ya önem veren çok az spor kulübü var. Bunların başın­da Malatya Büyükşehir Belediyespor, Malatya Yeşilyurt Belediyespor ve Arapgirspor geliyor diye düşünüyo­rum. Belediye takımlarının imkanları ve kolay bir şekilde kaynak bulma özelliği var. Yine de çabaları için ve spor alanında yatırımları için teşekkür ediyorum.

Arapgirspor ise çok farklı bir camia. Biraz araştır­dığımda İlçede faaliyet gösteren ve kısıtlı kaynaklarla kurumsallaşma sürecini tamamlayarak hemen branşlaş­ma çalışmalarına başlayan geleceği parlak bir kulüp.

Geçtiğimiz günlerde Erkek Voleybol Takımı 2.Lige yükselme şansını yakalamıştı. Birkaç hafta önce de Ka­dın Voleybol Takımı Bölgesel müsabakalarda Malatya’yı ilk oynadığı ilk sezonda başarılı bir şekilde temsil etmişti.

****

Demem o ki,

Başarmak istersek Malatya’da spor alanında iyi çalışmalar çıkarabiliriz. Sadece spor Futbol değildir. Milli sporcular çıkaran bir şehiriz. Branşlaşma ile gençleri­mize sporu sevdirirsek eminim ki uluslararası arenada ülkemizi temsil edecek nice cevherler çıkarabiliriz

YORUMLAR