Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 22:56
Advert

Advert

ŞİMDİ NE OLACAK?

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 07-05-2022 12:00

Dünya kayısı başkenti olarak anılan Malatya’da  çiftçi dertli, esnaf dertli, sanayici dertli, tüketici dertli…

Şimdi hepsi oturmuş kara kara ne yapacaklarını düşünüyor.

 Neden mi?

 Kayısıyı doğal afet vurdu da ondan.

 Önce don sonra dolu.

Ondan öncesi de var ama artan fiyatlar.

 Mazota, benzine, gaza yapılan zam,

 İlaçlara ve diğer her şeye yapılan zam.

Çiftçi bir şekilde kayısı ağaçlarının bakımını yaptı yapmasına ama yaşanan don ve doluya karşı çaresiz kaldı.

 Kime sorsam kayısı bu senede gitti ne yapacağız diyor

 Zaten şuanda da gündemde kayısının geleceği var.

Hangi siyasi parti olursa olsun, ilgili kurumlarda dâhil tek bir noktaya odaklanmış ve bu zarardan çiftçiyi nasıl kurtaracağım derine düşmüş.

Bunu çıkan haberlerden ve yapılan gözlemlerden de net bir şekilde görebiliyoruz.

Sadece çiftçi dertli değil demiştik sözlerimin en başında evet sadece çiftçi dertli değil sanayicisinin,  esnafının geçim kaynağı da bir nevi kayısı bu yüzden onlarda dertli.  Çünkü Malatya kayısı ile ünlü ve ekonomisinin büyük bir bölümünü kayısıya ayıran bir şehir. Bu da demek ki kayısını satan alışıveriş yapacak iş görecek. Kayısı yoksa fabrikalar, kayısı fabrikaları eleman azaltacak ya da fabrikaya kepenk indirecek, esnaf iş yapamayacak çünkü satılacak ürün yok.  Çiftçi ürünü satsın ki alışveriş yapabilsin.  Tüketici de dertli çünkü kayısı az olduğu için fiyatlarda haliyle yükselecek ve o da kayısı alamayacak belki tadımlıkla yetinecek.

Malatya’da kayısı yandı demek hayat durdu demek.

 Ama buna da çare bulmaya çalışıyor yetkililer alternatif ürünlere yönelim olmalı diyor, teşvik veriyor, destek veriyor kendi bazları ölçüsünde.

Umarım hemen bir çözüm yolu bulunur çiftçi de esnaf da sanayici de tüketici de güler. Çünkü eskiden çiftçi ürünün para etmemesinden dert yanıyordu şimdi de ürün bulamamaktan dert yanıyor. Bir yüzü gülemedi bu çiftçilerimizin.

Unutmadan şunu da belirtmek gerek ki kayısıda sadece çiftçiler, sanayiciler, esnaf, tüketiciler faydalanmıyor. Kayısının her alanında gerek bahçede gerek fabrikalarda çalışan çok sayıda ara eleman var, patik yapanlar, kayısıyı dalından koparanlar, kayısının yan ürünlerinde çalışan genç yaşlı insanlarımız var.  Ekmeğini buralardan sağlayan mevsimlik işçiler de var ve hepsi şuanda mağdur oldu.

Bakalım bu yaz nasıl seyredecek zararın üstesinden gelebilecek miyiz? Velhasıl bol kazançlı, bereketli bir yıl olsun diler hoşçakalın derim. 

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı