Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 20:39
Advert

Advert

ŞİDDET

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 09-10-2021 11:04

Her geçen gün şiddet kendini daha çok gösteriyor daha belirgin bir hal alıyor hayatımızda.

 Bazen bunun farkına varıyoruz bazense varmıyoruz ya da görmemezliğe veriyoruz.

Bu hususta geçenlerde bir arkadaşım “eğer kadın alttan almazsa evlilikler yürümüyor”dedi. Ben kendi aileme bakıyorum annem alttan almasa gerçekten darmadağın oluruz.  Çünkü babam çok vurdumduymaz ve bu çevremde gördüğüm her evlilikte var. Kadınlar biraz ses çıkarırsa biraz ben de varım derse o evlilikler yürümüyor bununda örneği çok var etrafımda. Kadın dayak yer sabreder, kadın kızar sabreder, dışarıya yansıtmaya çalışır, kadın gelen giden misafirle ilgilenmek zorunda, kadın çocuklarla ilgilenmek zorunda, kadın eşiyle ilgilenmek zorunda, kadın ev işlerini eksiksiz yerine getirmek zorunda. Kadın gerekirse eve katkı sunmak için bunların yanında çalışmak zorunda, bağda, bahçede yada bir şirkette her hangi bir yerde, kadın dinlenemez işler onu bekler, kadın düşünemez düşünürse de içinde kalmalı dışa düşüncelerini söylememeli, kadın hem kendi tarafıyla hem de eşinin tarafıyla ilgilenmek zorunda ve iki tarafında arasını ayarlamak zorunda. Arkadaş ortamını kısıtlamalı kadın, her ortama da girmemeli, çok gezmemeli, tatil mi kadının hakkı değil gibi birçok şey söyledi.

Haklı bir sitem etti. Aslında tüm gerçekler bu. Erkek işe gider varsa bağı bahçesi hayvanları ile ilgilenir ki yine çoğu yük kadına yüklenir. Ama en çok saygıyı görmesi gereken kadınlar maalesef saygı görmez. Hatta daha çok aşağılanır.

Yine bakıyoruz şiddetin en büyüğünü maalesef kadınlar ve çocuklar görmekte. Erkekler bu alanın çok ufak bir kısmını kapsamakta.

Yaşanmışlıklardan istatistiklerden şiddet fışkırıyor durduramıyoruz, durdurulamıyor. En çok şiddet gören kadından da şiddeti çözecek olan olarak bahsediliyor çoğu zaman. Hayır, efendim şiddetin kaynağı kimse o sorunu çözmek zorunda, kadın değil. Kadın eğitir, öğretir ama şiddet eğilimi kişiden kaynaklanır. Herkesin etrafında azda olsa örneği yada duymuşluğu vardır çok çok iyi olan kadınlar var ama çocukları da bir o kadar kötü, zalim, şiddet yanlısı.  Kadın eğitti mi evet, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı mı evet, ama işe yaradı mı hayır. Demem o ki şiddeti bitirmek sadece kadınlara verilecek sorumlulukla bitecek bir şey değil.

Şiddeti önlemek demek tolumun el birliğiyle gönül birliğiyle üstün bir karalılıkla çözebileceği bir şey.  Hatta şiddetle özdeşleşmiş kişilere verilecek cezalarda da tutarlı ve kararlı olmakla şiddetle baş edilebilir. Bugün gel yarın çık hesabı değil. Bu kapsamda şiddete hiç bir şekilde taviz vermemek lazım. Çünkü olumsuz şeyler güzel şeylerin aksine daha çabuk yayılır, öğrenilir ve öğretilir. Kalıcılığı da güzel olan şeylerin aksine daha çok akılda kalıcı oluyor.

Bu yüzden kadın, erkek, küçük, büyük, zengin, fakir, yönetici, işçi, dul, bekâr, evli, engelli, engelsiz, sağlıklı, sağlıksız demeden insan olarak şiddet karşısında omuz omuza yürüyebilmeliyiz.  Anca bu şekilde sıfatlarımızı bir kenara itersek bir iki adımda olsa şiddeti önlemede ileri giderebiliriz.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı