DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 20-02-2021 20:53

ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ?

Malatya müzesi, başta Malatya kenti olmak üzere kentin etrafındaki höyüklerden ve antik alanlardan çıkan eserleri barındırıyor.  

Doğu Anadolu bölgesi şehirlerinden olan Malatya ile ilgili genelde ilk aklımıza gelen Malatya pazarı ve kayısısı olsa da, şehir Anadolu’daki önemli antik bölgeler arasında yer almakta ve tarihi MÖ 6000 yılına kadar gidiyor.  

Günümüzde Doğu Anadolu’nun önemli şehirleri arasında olan Malatya’nın nüfusu son yıllarda 810 bin kişiye yaklaştı.

Malatya Müzesi ise, Doğu Anadolu bölgesi müzeleri ve tarihi yerleri arasında önemli bir yere sahip.

Malatya konumu itibariyle tarih sahnesindeki önemini yüzyıllar boyunca korudu. Özellikle Mezopotamya kentleri ile batı kentlerinin arasında olması onu İpek Yolu dahil her dönem ticarette önemli bir durak noktası ve yerleşim yeri konumuna getirdi.

Ayrıca büyük ve geniş ovaya  ve bu ovayı devamlı sulak tutan çeşitli çay ve derelerin çok oluşu şehri ayrıca ziraat konusunda da önemli bir yere taşıdı.

Öyle ki sadece Malatya sınırları içinde on bir adet geniş ova bulunuyor.

Bunlardan dolayı Malatya ve civarında yerleşim erken dönemlerde başladı. Kültepe yazıtlarında ‘Melitae’, Hitit yazıtlarında ‘Maldia’, Asur çivi yazılı tabletlerinde ise ‘Meliddu’ olarak geçiyor Malatya. Ayrıca Hitit dilinde Maldia meyve ve bal bahçesi anlamında gelmektedir ve hiyerogliflerinde ise dana başı veya boğa ayağı biçiminde çizilmiştir.

Malatya tarihi ise Hititlere kadar gitmektedir. Arslantepe höyüğündeki Hitit sarayını yapan Hititler’den sonra bölgeye sırasıyla Kargamış Krallığı, Mitanniler, Hurriler, Samiler, Asurlular, Medler ve Perslerden sonra Kommagene krallığı, Batı Roma, Bizanslılar ve Selçuklular’dan sonra Osmanlılar hâkim olmuşlardır.

 Geçmişi bu kadar medeniyet çeşitliliği yaşamış ve antik zamanlardan beri ticaret yolları merkezinde olan bir kentte bir arkeoloji müzesi olmasından daha doğal olan ne olabilir?

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
15.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber