Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 19:21
Advert

Advert

ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ?

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 20-02-2021 20:53

Malatya müzesi, başta Malatya kenti olmak üzere kentin etrafındaki höyüklerden ve antik alanlardan çıkan eserleri barındırıyor.  

Doğu Anadolu bölgesi şehirlerinden olan Malatya ile ilgili genelde ilk aklımıza gelen Malatya pazarı ve kayısısı olsa da, şehir Anadolu’daki önemli antik bölgeler arasında yer almakta ve tarihi MÖ 6000 yılına kadar gidiyor.  

Günümüzde Doğu Anadolu’nun önemli şehirleri arasında olan Malatya’nın nüfusu son yıllarda 810 bin kişiye yaklaştı.

Malatya Müzesi ise, Doğu Anadolu bölgesi müzeleri ve tarihi yerleri arasında önemli bir yere sahip.

Malatya konumu itibariyle tarih sahnesindeki önemini yüzyıllar boyunca korudu. Özellikle Mezopotamya kentleri ile batı kentlerinin arasında olması onu İpek Yolu dahil her dönem ticarette önemli bir durak noktası ve yerleşim yeri konumuna getirdi.

Ayrıca büyük ve geniş ovaya  ve bu ovayı devamlı sulak tutan çeşitli çay ve derelerin çok oluşu şehri ayrıca ziraat konusunda da önemli bir yere taşıdı.

Öyle ki sadece Malatya sınırları içinde on bir adet geniş ova bulunuyor.

Bunlardan dolayı Malatya ve civarında yerleşim erken dönemlerde başladı. Kültepe yazıtlarında ‘Melitae’, Hitit yazıtlarında ‘Maldia’, Asur çivi yazılı tabletlerinde ise ‘Meliddu’ olarak geçiyor Malatya. Ayrıca Hitit dilinde Maldia meyve ve bal bahçesi anlamında gelmektedir ve hiyerogliflerinde ise dana başı veya boğa ayağı biçiminde çizilmiştir.

Malatya tarihi ise Hititlere kadar gitmektedir. Arslantepe höyüğündeki Hitit sarayını yapan Hititler’den sonra bölgeye sırasıyla Kargamış Krallığı, Mitanniler, Hurriler, Samiler, Asurlular, Medler ve Perslerden sonra Kommagene krallığı, Batı Roma, Bizanslılar ve Selçuklular’dan sonra Osmanlılar hâkim olmuşlardır.

 Geçmişi bu kadar medeniyet çeşitliliği yaşamış ve antik zamanlardan beri ticaret yolları merkezinde olan bir kentte bir arkeoloji müzesi olmasından daha doğal olan ne olabilir?

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı