Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 09:47
Advert

Advert

Şehrin Göbeğinde Fabrika mı Olur

Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
Giriş Tarihi : 28-01-2022 16:16

1950’li yılarda yapılan 3 fabrikamız vardı. Malatya ekonomisine katkı sağlayan, birçok insanın çalışmasına ekmek parası kazanmasına vesile olan bu fabrikalar sırayla kapandı.

Öğretmenevinin bulunduğu alan kapalı ceza eviydi. Onun yanında ise vardiyalı olarak yaklaşık 1000 kişinin çalıştığı bir Tekel fabrikası vardı. Bölgede yetiştirilen tütünler bu fabrikalarda alınır, işlenir ve pazarlanırdı.

Ardından bu fabrika kapandı. Emekli olanlar ayrıldı. Emekliliği gelmeyenler ise yurtiçindeki çeşitli fabrikalara gitmek suretiyle fabrika kapandı ve yerine tüm Malatyalıların bildiği gibi bir AVM yapıldı.

Aynı akıbeti ‘Malatya asmasıyam, Sümerbank basmasıyam’ adlı türkü yakılan Sümerbank fabrikası yaşadı. Yine binlerce işçinin çalıştığı fabrika kapandıktan sonra boşalan alana bir AVM daha yapıldı.

Kısaca özetlemek gerekirse belki istihdam açısından çok fazla bir kayıp olmadı ama üretim açısından önemli kayıplar yaşandığını düşünüyoruz. Çünkü açılan yerler üretime değil tüketime yönelik olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Son olarak elimizde bir şeker fabrikası kaldı. Yıllık ortalama 60 bin ton civarında şeker üreterek başta ülke ekonomisine, sonrasında bölge ve ilimiz ekonomisine önemli katkı sunuyor. Bunu da kaybetmememiz gerekiyor.

Şeker fabrikamız sadece Malatya’ya hizmet vermiyor. Gaziantep’ten, Şanlı Urfa’ya, Adıyaman’dan, Kahramanmaraş’a kadar hizmet sunuyor.   1956 yılından bu yana yaklaşık  64 yıldır Malatya ve Ülke ekonomisine katma değer sağlıyor.

Son günlerde fabrikamız güzel bir hizmete daha imza attığını öğrendik. Bu hizmet sayesinde daha önce sadece maliyeye kaydı olan esnafların şeker aldığı fabrika bundan böyle vatandaşa da şeker satmaya başladı.

Başta konuya emeği geçen Fabrika Müdürü ve Türk Şeker ve Türk Şekeri İş sendikası temsilcilerini tebrik ediyoruz. Dolayısıyla yeni sezonda yeni rekorlar, yeni başarılar bekliyoruz.

Diğer yandan bir başka önemli konuyu da buradan dile getirmek istiyorum. Bu da

Şeker Fabrikası bünyesinde yer alan ve 2000 yılının başında arıtma tesisi bulunmadığı için kapatılan Etil Alkol Fabrikasının yeniden faaliyete geçmesidir. Yapılacak güncellemelerle tesisin yeniden faaliyete geçmesi, günümüz pandemi şartları nedeniyle tıbbi alkol ihtiyacının karşılanması anlamında da özel önem arz etmekte olduğu düşüncesinde olduğumu da belirtmek isterim.

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI MALATYA’NIN YUKARISI KONU ŞEHADET OLUNCA SÖZ BİTİYOR KAZANCINIZI HELAL EDİN TARIMSAL ALANLAR DEĞERLENDİRİLMELİ MASKE TAKMAYA DEVAM EDİYORUZ YENİ BİR YOĞUN BAKIM MESAİSİ YÜRÜMEK ÖNEMLİ Yine 1 Yıl Zarar Ettik YAĞMUR YAĞDIĞINDA YÜREĞİM ÜŞÜR KURUMLARI İŞGAL ETMEKTEN VAZGEÇİN YOLLUKÇULUK TARİHE KARIŞTI ÖĞRETMENLERİMİZ BAŞTACIMIZ Bizim de Boztepe’miz Vardı MİHİR MESELESİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ SÜRÜCÜLERİN KORKULU RÜYASI OLDULAR SAMİMİ OLMAYI ÖZLEDİK BU İŞİN LAMI CİMİ YOK- AŞI ÖNEMLİ BİR NAZIM ABİ VARDI Değer Verdiğimiz Değersizler Rahmetle Anıyoruz ÇEVRE YOLUNUN ALTINA NE ZAMAN SIRA GELECEK HAMDOLSUN GELENEKLERİMİZ YAŞIYOR Velilerin de Talepleri Var DÜĞÜNLERE DİKKAT Ahde Vefa Unutuldu              Neden Görevden Alındı Delikanlı Adam, Gizemli Kadın Abart Ekzozlu Motorlar Ormanlarla Birlikte İçimiz Yanıyor EN ÇOK YOL GÖZLEYEN YAŞLILARIMIZ OLDU NORMAL DÜĞÜN YAPSAYDIM Köşe Başı Dilencileri Bir Selam, Bir Ömre Değer Her Kayısı Malatya Kayısı Değil Bir Kenara Yazın Dursun BİR İSMET GÜZEL VARDI Telefonla Virüs Bulaşmıyor TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMAK LAZIM NURETTİN SOYKAN ANLATIYOR Evrakı Karalayan Doktor CADDELERDE KIZLARIMIZIN ÖNÜNÜ KESMEYİN Ramazan Buruk Başlıyor Güler Yüz Hastaları Memnun Ediyor Ağaçtan Ne İstediniz Kendimize Saygı Duymamız Lazım Tıp Bayramınız Kutlu Olsun Çocukluğumu Özledim Tıbbi Cihaz Desteğine İhtiyaç Var Malatya’ya Hipodrom Yapılır mı? HAFTA SONU OTOBÜSLERİ Kitap Bağışından Kaçan Okul Müdürü Haber kaynaklarına sitemimiz var Türkiye’ye Örnek Oldular İşe Yaramaz Dernekler Malatya'nın İlk Klibi Nasıl Çekildi  Cevizin Hikâyesi CEP TELEFONU ÇIKINCA NELERİ UNUTTUK? Bir Gazeteciler Günü Daha Geçti Kadına şiddete hayır Gazetecilerin Günü Kutlu Olsun TEBRİK GELENEĞİ KAYBOLDU Baş Örtüsü Ayıbı Ortadan Kaldırılmalı LANET OLSUN Rehavete Kapılmayalım Nedir Bu Kovid’ten çektiğimiz?