DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert

Betpasgiris.vip restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com evden eve nakliyat malatya rent a car malatya rent a car eşya depolama eşya depolama ev depolama istanbul evden eve nakliyat sex shop

Fikri Demirtaş
Fikri Demirtaş
Giriş Tarihi : 23-04-2021 15:27

SANCAKTAR ABDULVAHAP GAZİ TÜRBESİ

Bahar aylarının girmesiyle  insanların maneviyatını güçlendirecek, ebedi hayata dair olumlu katkılar sağlayacak mekanlara ziyaretler seyahatler  İnanç turizmleri artıyor…Onlardan biri de şüphesiz türbeler... Türbe inancı , tüm özünü, ritüellerini / âdet hâline gelmiş anlayışını ilkel-komünal (ortaklaşa üreten tüketen ) toplumların yaşam biçiminden, insani ilke ve uygulamalarından alır ve varoluşu da, insan-tabiat-evren üçlemesiyle açıklar. Türbe inancı, hiçbir dinin veya ırkın tekelinde değildir, insanlığın ortak, evrensel değeridir.

Tüm Türkiye  türbeler, ziyaret mekanları cennetidir. Yatır ziyaretleri ermişliğine inanılan kişilerin mezarlarına gidilerek onların aracılığı ile Tanrıdan dertlerine deva, istek  dileme temel düşüncesi etrafında gerçekleşen bir ayindir. Türk kültüründe yatır ziyaretleri, aynı zamanda belli günlerde yöre halkının buluştukları yerlerdir. 

Türk kültürü ve Anadolu'da yaşayan diğer  halklar ( Kürtler, Ezidiler, Süryaniler, Ermeniler, Rumlar )arasında da  içerisinde türbe, yatır ve adak yerleriyle ilgili inançlar oldukça fazla ve yaygındır. Orta Asya Türkleri ve Türkiye Türkleri arasındaki   kültür bağları ve inanç sistemleri incelendiğinde türbeler, yatırlar ve adak yerleriyle ilgili inanç ve uygulamaların günümüzde hala canlı olarak yaşamakta olduğu ve ağaçlara çaput, ip  [ adak ] bağlamak, değişik yerlere kurban kesmek, evliya ve türbeleri ziyaret etmek ve adaklar adamanın Türklerin İslamiyet öncesi dini  inançlarından kalma bir anlayış olduğu bilinen bir husustur. 

İşte destan,  yahut menkıbe kahramanları, din adamları, âlimler Anadolu’nun fetih evliyalarıdır.  Bu yüzden Anadolu’da bu tür zatlar, her zaman saygıyla anılmış ve bu ruh daima canlı tutulmaya çalışılmıştır.

Şunu da söyleyelim: Bugün türbeler etrafında oluşan kimi yanlış inanış ve uygulamalar, bizi bu türbelere ve oralarda yatan büyük zatlara, karşı ilgisiz duruma getirmemelidir... İlimden fenden ayırılmamalı. Türbeler sosyal ruhsal birlikteliklere sebep olmalıdır. 

 Sancaktar Abdulvahap Gazisi’nin türbesi Fırat nehri üzerinde yapılan Karakaya baraj gölü,  kenarında Elazığ / Baskil - Kale köyü Muşar Dağının kuzey yamacında  bulunmaktadır. Muşar Dağı’nın;Kilise Dağı,Mukaddes Dağı, Abdulvahap Dağı gibi değişik adlarla anılmaktadır. Fırat nehri üzerinde yapılan Karakaya Baraj Gölü kenarında yükselen ve üzerinde Süryani  “Mar Ahron Manastırı Kilisesi” bulunan bir dağdır. 

 "Abdulvahap Gazi, Emeviler döneminde yaşamış ve İslam kuvvetleriyle Anadolu seferine katılmış ünlü bir ordu komutanıdır. Doğum tarihi belli değildir. Taberi ve İbnü’l Kesir, Abdulvahap Gazi’nin H.113 (M.731) yılında şehit düştüğünü belirtir. Abdulvahap Gazi, Battal Gazi’nin ve Ahmet Turan Gazi’nin silah arkadaşıdır.

Efsaneye göre: Abdulvahap Gazi, Hz. Peygamber’in sancaktarıdır. Onun duası ile uzun bir ömür yaşamıştır. Hz. Peygambere ait mübarek emanetleri yıllarca sonra Malatya’ya gidip Battal Gazi’ye teslim etmiştir. Daha sonra Battal Gazi ve Ahmet Turan Gazi, Anadolu’yu İslamlaştırmak için birlikte hareket etmişlerdir." Alıntı

 Böylesi kahramanların kabirlerine sadece bir yerde rastlanmaz. Onlara duyulan muhabbet, minnet ve saygı, asıl kabirlerinin yanında makamların da yapılmasına neden olur. Mesela Yûnus Emre’nin Anadolu’da yirmiye yakın yerde kabrinin/makamının oluşu bu yüzdendir.

Bu durum Abdülvahap Gazi'ninde Anadolu'da  onun adına izafe edilen ( Sivas,İznik, Afyon,Bayburt ) türbelerinin olduğunu  biliyoruz...

Abdulvahap Gazi’nin türbesini Malatya ve ilçelerinden, hatta il dışından  her yıl çok sayıda insan genellikle Aleviler, Sünniler de ziyaret etmekte ve kurbanlar kesilmektedir.

Çocuğu olmayan kadınlar burayı ziyaret ederek, çocuklarının olacağına inanırlar.

Doğan çocuğa da, Abdullah ya da Vahap adını verirler.

Türbeye Ulaşım :

Muşar dağındaki  Abdulvahap Gazi  Türbesi Mülki idare bakımından Elazığ'a ve ilçesi Baskil'e bağlı olsa da  oralara çok uzak. Baskil'e 60km, Elazığ'a 100 km kadar mesafede. Malatya' ya çok yakın burnunu dibinde 30 km ...

 Bu masal gibi güzellikteki tarihi Mor Ahron Manastırı ve Abdulvahap Gazi türbesine Elazığ-Baskil tarafından değil de, Malatya Battalgazi güzergâhı daha yakındır. Ulaşım Malatya'nın Battalgazi ilçesinde bulunan saat başlarında Zeynel Abidin Türbesinin aşağısında bulunan Karakaya Baraj gölünde Atabey Köyü , İskelesinden hareket ederek karşılıklı seferlerle Feribotla   Baskil - İmikuşağı Köyü iskelesine geçilir.  Yaklaşık yolculuk 25 dakika sürer.  İmik uşağı, Şeyh Hasan köyü, Bilaluşağı, güzergâhı takip edilerek yaklaşık yarım saatlik yolculuktan sonra kayısı bahçeleri içinden geçerek bozkırda yılan gibi kıvrılan yollardan ilerleyince Muşar dağın eteğine varılıyor.

Kale köyü  sınırlarında bulunan  yol kenarına dikilmiş  " Abdulvahap Gazi Türbesi, Sıddı Zeynep türbesi" yazan beyaz yön levhası varış noktasına gelindiğini gösteriyor. Abdulvehhab Gazi Dağı” denilen Baskil yamacındaki türbeye, sahil yolundan dik bir patika yolla 30 dakikada çıkılıyor. Bir mağara içerisinde bulunan bu türbenin ön kısmı duvarla örülerek bir kapı ve iki pencere konulmuş ve iç kısmı sanduka bölümüyle birlikte yer yer betonla sıvanıp bir oda haline getirilmiş.

 Sanduka yeşil ipek  kumaş ile örtülü. Mağaranın dış kısmında adak kurbanlarını kesmek için üzeri ve önü açık, taban kısmı beton olan ayrı bir yer var.

Türbenin  yan tarafında  önü açık oyuk kaya kütlesine dilek tutanlar mum yakmakta , küçük taş parçaları yapıştırmaktadırlar.

Türbenin hemen giriş kapısı üzerinde “Hak kapısına hoş geldiniz.” yazısı dikkatimizi çekiyor. Peki nedir bu hak kapısı? Hak kapısı, kişinin hakikate vasıtasız ulaştığı, kalp gözüyle bilgi aldığı bir tasavvuf makamıdır. Hakikat seviyesindeki ana fikir “Ne sen varsın, ne ben, her şey O’dur!” anlayışıymış.

Kızılbaş - Alevi inancında Hacı Bektaşi Veli’ye göre insanın olgunlaşmasında hakikate ulaşmak için dört kapıdan geçilirmiş. Bunlar ise; şeriat kapısı, tarikat kapısı, marifet kapısı ve hakikat kapısıdır.

Alevilikte dergaha  ayakabılarını çıkarıp yalın ayakla yürüyenler olur. Yalın ayak olmanın Nedeni Toprak anayı incitmemek, ve toprağa duyulan saygıdadır..

Aleviler kadın ve erkekler semah dönerken ayakkabı çorap asla kullanılmaz çünkü turaba yani toprağa karşı bir saygınlık nezaketidir.

Türbenin bir penceresinde Türk bayrağı asılı , iki penceresi  küçük ve demir parmaklıklı, değişk renklerde çaputlar bağlanmış. Türbenin bulunduğu yerden dışarıya kuşbakışı   baktığınız zaman Fırat Nehri üzerindeki Karakaya baraj göleti ayaklarınızın altında kalıyor.

 Abdulvehhab Gazi’nin Fırat Nehri kıyısında bir ev yaptırdığı, bu yörede Bizanslılarla sürekli savaştığı şeklinde. Gazi hakkındaki destansı bilgilerde yaralı bir vaziyette bir dağa çıktığı, bir Bizans Kayser kızının geceleri ona su taşıdığı, bu dağda her ikisinin Bizanslılar tarafından öldürüldüğü rivayet ediliyor. Türbenin aşağısında sahil yolunun hemen altında yer alan Zeynep Hatun Türbesi’ndeki hatunun Abdulvehhab Gazi’ye su taşıyan, daha sonra adı Zeynep olarak değiştirilen Kayser kızı olduğu da rivayetler arasında.

Merkezi İstanbul'da bulunan 2015 yılında kurulan  "Sancaktar Abdulvahap Gazi Kültür Eğitim Derneği"  başkanı  Caram Caner Altunkara ve yönetim kurulu kendi imkanları ölçüsünde türbeyle ilgili çalışmalar yapmakta, gezi düzenlemekte çeşitli sosyal sorumluluk projeleri uygulamaktadır.  

Sancaktar Abdulvahap Gazi Eğitim ve Kültür Derneğinin organize ettiği 6 Haziran 2019 yılındaki etkinliğe  İstanbul'dan iki otobüs yolcu ile  gelmişti. 

 Şeyh Hasan köyünden  geçen yıl Hakka yürüyen Ali Göktürk dede ile  birlikte  Malatya'dan kafileye katılarak türbe  ziyaretine gitmiştim.

Benimde bu ziyarette gördüğüm edindiğim sorunlar şunlardır :

Sancaktar Abdulvahap Gazi Türbesinin dış ve iç kısmının yeniden onarılarak  doğal hale getirilmesi.

İçeriye  yere komple  halı serilmesi kabir üzerine örtülecek puşinin  inanca uygun olarak örtülmesi.  Türbe dışında mağara duvarına mumluk konması. Türbenin tarihçesini mermere yazılarak asılması.  Ana yoldan yukarı türbeye kadar  patika yolun merdiven biçimde  taş veya betonla yapılması.  

Yolun altındaki  türbenin çevresi şahsa aitse kamulaştırılacak sosyal ihtiyaçlar için konaklama merkezi  , kurban kesim yeri  yapılması için Baskil  Kaymakamlık ve Belediyesi'nin gerekeni yapacağından eminim.Şimdilerde  birçoğu yıkılmış, viran olmuş, tahrip ve talan edilmiş olan tüm Türkiye'deki bazı  mabetlerin  Tekkelerin Dergâhlarının,  türbelerin durumu gerçekten içler acısıdır. Devletin, belediyelerin bir görevi de bu kadim inanç ve kültür merkezlerimizi ,mabetlerini asıllarına uygun bir şekilde yaptırıp gerçek sahipleri olan hangi dinden ırktan olursa olsun  o inancın  toplumların hizmetine sunulmalıdır...

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Fikri Demirtaş

Fikri Demirtaş

DİĞER YAZILARI HEKİMHANLI SADIK BABA (2)   21-10-2021 11:43 HEKİMHANLI SADIK BABA   19-10-2021 11:03 HEKİMHANLI ÂŞIK ESİRİ BABA (4) 15-10-2021 13:30 HEKİMHANLI ÂŞIK ESİRİ BABA (3) 11-10-2021 11:31 HEKİMHANLI ÂŞIK ESİRİ BABA (2) 09-10-2021 11:04 HEKİMHANLI ÂŞIK ESİRİ BABA 08-10-2021 17:45 SÜRYANİ KADİM MOR BARSAVMO MANASTIRI (PERAŞ ) 6 29-09-2021 12:21 SÜRYANİ KADİM MOR BARSAVMO MANASTIRI (PERAŞ ) 5 28-09-2021 13:18 SÜRYANİ KADİM MOR BARSAVMO MANASTIRI (PERAŞ ) 4 27-09-2021 13:46 SÜRYANİ KADİM MOR BARSAVMO MANASTIRI (PERAŞ ) 3 25-09-2021 11:16 SÜRYANİ KADİM MOR BARSAVMO MANASTIRI (PERAŞ ) 2 24-09-2021 14:42 SÜRYANİ KADİM MOR BARSAVMO MANASTIRI (PERAŞ ) 23-09-2021 12:40 Aşağıbağlar Suflâ Cami (2) 13-09-2021 17:44 Aşağıbağlar Suflâ Cami 10-09-2021 10:23 Malatya  Erhaç / Havalimanı  ismi nereden geliyor? 08-09-2021 13:34 BAKANLARI ŞAŞIRTAN DAİRESEL TARLALAR... 06-09-2021 12:03 MALATYA'DA KAYISI BAHÇELERİ (6) 28-08-2021 13:55 MALATYA'DA KAYISI BAHÇELERİ (5) 27-08-2021 12:31 MALATYA'DA KAYISI BAHÇELERİ (4) 26-08-2021 14:06 MALATYA'DA KAYISI BAHÇELERİ (3) 20-08-2021 15:50 MALATYA'DA KAYISI BAHÇELERİ (2) 19-08-2021 17:35 MALATYA'DA KAYISI BAHÇELERİ 18-08-2021 15:40 ASLANTEPE HÖYÜĞÜ'NÜN UNESCO YOLCULUĞU...(4) 14-08-2021 12:36 ASLANTEPE HÖYÜĞÜ'NÜN UNESCO YOLCULUĞU...(3) 13-08-2021 14:10 MALATYA ASLANTEPE HÖYÜĞÜ'NÜN UNESCO YOLCULUĞU...(2) 12-08-2021 17:28 MALATYA ASLANTEPE HÖYÜĞÜ'NÜN UNESCO YOLCULUĞU... 09-08-2021 13:01 ÇOLAKOĞLU MAHALLESİ ( KÖYÜ ) (5) 04-08-2021 18:39 ÇOLAKOĞLU MAHALLESİ ( KÖYÜ ) (4) 29-07-2021 17:47 ÇOLAKOĞLU MAHALLESİ ( KÖYÜ ) (3) 28-07-2021 18:08 MALATYA - BATTALGAZİ İLÇESİ / ÇOLAKOĞLU MAHALLESİ ( KÖYÜ ) (2) 27-07-2021 10:45 BİN YILLIK  KIRK KARDEŞLER MEZARLIĞI İÇLER ACISI HALDE (4) 02-07-2021 17:42 BİN YILLIK  KIRK KARDEŞLER MEZARLIĞI İÇLER ACISI HALDE (3) 01-07-2021 12:07 BİN YILLIK  KIRK KARDEŞLER MEZARLIĞI İÇLER ACISI HALDE (2) 30-06-2021 15:34 BİN YILLIK KIRK KARDEŞLER MEZARLIĞI İÇLER ACISI HALDE 25-06-2021 17:26 MALATYA - BATTALGAZİ İLÇESİ / ÇOLAKOĞLU MAHALLESİ ( KÖYÜ ) 10-06-2021 17:05 MALATYA- BATTALGAZİ KÖŞK MİNARELİ İSKENDER CAMİİ (3) 08-06-2021 16:12 MALATYA- BATTALGAZİ KÖŞK MİNARELİ İSKENDER CAMİİ (2) 03-06-2021 17:20 MALATYA- BATTALGAZİ KÖŞK MİNARELİ İSKENDER CAMİİ 02-06-2021 17:29 GERİ DÖNÜŞÜM SOKAK TOPLAYICLARI (5) 01-06-2021 16:06 GERİ DÖNÜŞÜM SOKAK TOPLAYICLARI (4) 28-05-2021 16:00 GERİ DÖNÜŞÜM SOKAK TOPLAYICLARI (3) 27-05-2021 16:56 GERİ DÖNÜŞÜM SOKAK TOPLAYICLARI (2) 26-05-2021 15:56 GERİ DÖNÜŞÜM SOKAK TOPLAYICLARI 25-05-2021 14:29 MALATYA'DA İLKBAHAR 22-05-2021 12:14 ARAPGİR MOR REYHANI 13-05-2021 22:26 YOLUM DÜŞTÜ HACI BEKTAŞ'A 8 12-05-2021 17:30 YOLUM DÜŞTÜ HACI BEKTAŞ'A 7 10-05-2021 18:29 YOLUM DÜŞTÜ HACI BEKTAŞ'A 6 08-05-2021 11:16 YOLUM DÜŞTÜ HACI BEKTAŞ'A 5 07-05-2021 17:05 YOLUM DÜŞTÜ HACI BEKTAŞ'A 4 06-05-2021 16:53 YOLUM DÜŞTÜ HACI BEKTAŞ'A 3 05-05-2021 18:04 YOLUM DÜŞTÜ HACI BEKTAŞ'A 2 04-05-2021 15:03 YOLUM DÜŞTÜ HACI BEKTAŞ'A 24-04-2021 15:38 SANCAKTAR ABDULVAHAP GAZİ TÜRBESİ 23-04-2021 15:27 TOPKAPI SARAYI - CELLAT ÇEŞMESİ (2) 22-04-2021 11:51 TOPKAPI SARAYI ve CELLAT ÇEŞMESİ 15-04-2021 12:52 ŞAHKULU SULTAN DERGÂHI (7) 08-04-2021 17:04 ŞAHKULU SULTAN DERGÂHI (6) 06-04-2021 11:54 ŞAHKULU SULTAN DERGÂHI (5) 03-04-2021 16:37 ŞAHKULU SULTAN DERGÂHI (4) 01-04-2021 12:01 ŞAHKULU SULTAN DERGÂHI (3) 31-03-2021 13:32 ŞAHKULU SULTAN DERGÂHI (2) 30-03-2021 11:35 ŞAHKULU SULTAN DERGÂHI 25-03-2021 16:19 TAŞHORON KİLİSESİ’NDE SONA DOĞRU 24-03-2021 15:46 AYASOFYA'YA YOLCULUK (7) 19-03-2021 14:49 AYASOFYA'YA YOLCULUK (6) 11-03-2021 13:34 AYASOFYA'YA YOLCULUK (5) 10-03-2021 18:11 AYASOFYA'YA YOLCULUK (4) 09-03-2021 14:44 AYASOFYA'YA YOLCULUK (3) 08-03-2021 17:09 AYASOFYA'YA YOLCULUK 2 04-03-2021 11:52 AYASOFYA'YA YOLCULUK 03-03-2021 16:30 Koca Vaiz Baba Türbesi (2) 24-02-2021 11:21 Koca Vaiz Baba Türbesi 23-02-2021 15:11 MALATYALI İSMAİL AĞA CAMİİ. HAMAMI, ÇEŞMESİ (2) 20-02-2021 20:52 MALATYALI İSMAİL AĞA CAMİİ. HAMAMI, ÇEŞMESİ 18-02-2021 15:24 KARACA AHMET SULTAN DERGÂHI (4) 17-02-2021 17:14 KARACA AHMET SULTAN DERGÂHI (3) 16-02-2021 12:17 KARACA AHMET SULTAN DERGÂHI (2) 11-02-2021 18:11 KARACA AHMET SULTAN DERGÂHI 08-02-2021 13:24 TÜRBE VE TABUTTA ÖRTÜ (PÛŞÎDE ) KÜLTÜRÜ (3) 04-02-2021 17:40 TÜRBE VE TABUTTA ÖRTÜ (PÛŞÎDE ) KÜLTÜRÜ (2) 30-01-2021 19:44 TÜRBE VE TABUTTA ÖRTÜ (PÛŞÎDE ) KÜLTÜRÜ 28-01-2021 16:37 ŞEYH BEDREDDİN'İN MEZARINI YAPIN (6) 27-01-2021 16:51 ŞEYH BEDREDDİN'İN MEZARINI YAPIN (5) 26-01-2021 13:50 ŞEYH BEDREDDİN'İN MEZARINI YAPIN (4) 19-01-2021 16:46 ŞEYH BEDREDDİN'İN MEZARINI YAPIN 3 16-01-2021 23:12 ŞEYH BEDREDDİN'İN MEZARINI YAPIN 2 15-01-2021 17:57 ŞEYH BEDREDDİN'İN MEZARINI YAPIN 14-01-2021 17:33 HEKİMHAN'IN TARİHİ MEZARLIKLARI ve YENİ MEZARLIĞIN HİKAYESİ 28-12-2020 17:06
E-GAZETE
21.10.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor921
 • 2Hatayspor919
 • 3Fenerbahçe919
 • 4Beşiktaş917
 • 5Fatih Karagümrük917
 • 6Galatasaray917
 • 7Alanyaspor917
 • 8Altay915
 • 9Konyaspor914
 • 10Adana Demirspor912
 • 11Kayserispor911
 • 12Gaziantep FK911
 • 13Sivasspor910
 • 14Başakşehir FK99
 • 15Antalyaspor99
 • 16Yeni Malatyaspor99
 • 17Göztepe98
 • 18Giresunspor98
 • 19Kasımpaşa96
 • 20Çaykur Rizespor91
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber