Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 05:13
Advert

Advert

SANAL GERÇEKLİK Mİ? GERÇEK SANALLIK MI?

Önder Sönmez
Önder Sönmez
Giriş Tarihi : 02-11-2021 11:02

VR gözlükleri ile kendinizi içerisinde hissettiğiniz dünyanın aslında bir dünya olmadığını; sanal gerçeklik adı ile dünyaya servis edilen bir oyun olduğunu bilmek gerekiyor. Oyun teknolojileri oldukça ilerledi. Öyle ilerledi ki, oyundaki grafikler en, boy ve derinlik kazanarak adeta gerçek ortamda yaşanabilirmiş hissi ile yeni bir algı oluşturdu. Pixel teknolojisi ile grafik teknolojisi perçinleşerek milyonlara varan renk çeşidi ile gerçeğe en yakın tonlar üretildi.

Yenilenen ve gelişen teknolojiler, durmak bilmeyen bir ilerleme ile amacı olan insan hayatını kolaylaştırmayı, bir adım daha ileri taşımaya çalışıyor. Yeni gelişen teknolojiler bir yandan 3d yazıcı ile üretilebilecek biyonik organ çalışmaları devam ederken, diğer yandan yapay zekâ ile öğrenebilen işleri yapabilen robot çalışmaları devam etmektedir. Ancak bilgisayarlardaki, tabletlerdeki ve cep telefonlarındaki oyunlar, aslında eğlenceli vakit geçirmek için hazırlanmış grafik tasarımlarından ibarettir. Zaman zaman her insanın arkadaşları ile toplanarak sohbet etmesi, golf oynaması, halı saha futbolu oynaması ya da çengel bulmaca sorularını çözümlemesi kadar eğlenceli ve neşeli vakit geçirilecek bir grafik yazılımıdır. Oyunlarda size bir başlangıç ve bir hedef noktası belirlenir. Hedefe ulaşana kadar size, belli bir algoritma üzerinden belli kurallar ve hedefe ulaşmak için belli özellikler verilir. Bununla birlikte hedefiniz bir ya da daha fazla etaptan oluşur. Yine algoritmik olarak bu etapları geçtiğinizde size yeni özellikler kazandırılır. Nihayetinde hedefe ulaştığınızda oyun biter. Bu andan sonra size kalan oynadığınız oyunun içerisinde geçirdiğiniz eğlenceli zamandır. Pazarlama stratejisi adı olan “SANAL GERÇEKLİK”, aslında gerçek sanallıktır. Tamamen gerçekten uzak ama gerçeğe en yakın grafikler içeriğinde geliştirilen oyundur. Oyunlarda etapları geçemediğinizde, oyunu yeniden kurar ve tekrar tekrar oynayabilirsiniz. Yine oyunlarda size belirlenen kurallar ve özellikler tamamen gerçek dışı fantastik bir yaklaşımla hazırlanmış algoritmalar bütünüdür. Yazılım kodları grafiklere bağlı kodlamalar ile oluşur. Komutlarınız, göz bebeğinizin hareketi ile yönlendirilir. Elleriniz veya ayaklarınız ile sadece oyunlarda ilerleme komutu verebilirsiniz.  

Eğlenceli geçen her zaman, güzel anılar bırakır. Bilgisayar oyunları oynayarak, arkadaşlarınızla bile olsa, sadece bireysel eğlenebilirsiniz. Eğlenebileceğiniz ve en güzel anılar bırakabilecek anlar oyun oynarken değil, sevdiklerinizle geçireceğiniz anlardır. Sevdiklerinizle geçireceğiniz eğlenceli zamanlarınızın en güzel anılar bırakması dileği ile…          

                 

YORUMLAR