Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
01 TEMMUZ Cuma 16:20
Advert

Advert

SAF SEVGİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Feyza Çelik
Feyza Çelik
Giriş Tarihi : 23-05-2022 12:46

Bu aralar sevgi üzerine düşünüyorum. Hayatımızda sevginin yeri büyük. Hatta sevgisiz bir hayat mümkün değil. Eğer ki sevgi olmasaydı, hayatımızı idame ettirmekte zorlanabilirdik. Sevgi üzerine bir deney yapılıyor bundan bahsetmek istiyorum:

Birkaç bilim adamı, yetimhanede yeni doğan bebekler üzerinden bir deney yapıyor. Deneyde bebekler iki gruba ayrılıyor. Birinci gruptaki bebekler, hem besliyorlar hem de bebeklere ilgi gösteriyorlar, kucağına alıp seviyorlar. İkinci gruptaki bebeklere ise hiç ilgi göstermiyorlar. Sadece uygun vakitlerinde yemeklerini veriyorlar ama hiç dokunmuyorlar. Daha sonra bebekleri gözlemliyorlar. İkinci grupta ki sevgi gösterilmeyen bebeklerde, ani ölümler olmaya başlıyor ve deneyi hemen sonlandırıyorlar. Deney sonucunda ise, bebeğin beslenmeye ihtiyacı olduğu gibi, sevgiye de ihtiyacı olduğu anlaşılıyor. Beslenmeyen çocuk nasıl ölüyorsa, sevgi ile beslenmeyen çocuğunda öldüğü fark ediliyor.

Dünya, sevgi üzerine kuruludur. Allah sevgisi, anne sevgisi, eş sevgisi, çocuk sevgisi… Sevgi dünyanın süsüdür.

Peki, dünyada saf bir sevgi anlayışı var mıdır? Bana göre dünyada saf bir sevgi bulabilmek mümkün değildir. Şu dünyada en saf, en masum dediğimiz sevgi, annenin bebeğine beslediği sevgidir diyebiliriz. Peki, gerçekten gördüğümüz gibi saf bir sevgi midir? O sevginin altında neler yatıyor bunu düşünmek gerekiyor. Mesela çocuk sahibi olmak isteyen bir ailenin aklından geçen bazı düşünceleri söyleyelim:  “İnsanlar çocuğu olmuyor demesin, neslimiz devam etsin, yaşlanınca bana bakacak birileri olsun.”  gibi farklı düşünceleri olabiliyor. Daha o çocuk doğmadan mesleğine karar veriliyor. Çocuğun yeteneğinden önce  “Doktorun annesi, mühendisin annesi…” lakaplarına bakılıyor. Bazen sevgimizin önüne başka düşünceler geçebiliyor. Bu ise sevginin saflığını bozuyor. Anne ile çocuk arasındaki sevgiyi suya benzetiyorum. Temiz, berrak ama mikroskop ile incelediğimizde bazı mikrop ve bakteriler görebilmek mümkün. Saf sevgiyi ise Allah’ın bize olan sevgisi olarak tanımlıyorum. Hiçbir çıkar gözetmeksizin, sadece merhamet içeren tertemiz bir sevgi… Rabbim hepimizi onun sevgisine nail olanlardan eylesin.

YORUMLAR