Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:17
Advert

Advert

RÜZGÂR

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 09-04-2022 20:51

Hayatımızda çok önemli bir yeri olan rüzgâr ile ilgili bir yazmak istedim bugün.

Öncelikle rüzgâr nedir ona bakalım

Rüzgâr yüksek basınçla alçak basınç arasında yer değiştiren hava akımı olarak tanımlanır.

Yüksek basınç ve alçak basınç hakkında ise şu kadarını bilsek bizim için yeterli. Yüksek basınçta hava güzeldir alçak basınçta ise hava kötüdür her an yağış bizi karşılayabilir.

 İşte rüzgârda yüksek basınçtan alçak basınca doğru hareket eder iki bölge arasındaki basınç ne kadar çoksa rüzgârın hızı o denli artış gösterir vs.

Kısaca rüzgâr hakkında coğrafya bilgileri paylaştıktan sonra gel gelelim rüzgârın hayatımızdaki işlevlerine, önemine.

Rüzgâr her şey gibi kararında olursa iyidir. Ancak biraz fazla rüzgâr istenmeyen sonuçları beraberinde getirir. Herkes yaşamıştır bazen rüzgârın kişiyi neredeyse kapıp sürükleyeceği hissine. Hele ki zayıf olan kişiler bunu daha çok hissetmiştir. Onun gibi rüzgâr çatı uçmalarına sebebiyet verebilir, eşyaları sürükleyip onlara zarar verebilir.  Bitkileri, ağaçları yerinden söküp savurabilir. Soğuk günlerde esen rüzgâr havanın ısınını iyice düşürdüğü için daha fazla üşümemize neden olur. Bahar ve yaz aylarında çok sert esen rüzgar ise toz taşınımına  neden olur polenleri, tozları taşıdığı için bahar alerjisi olanları olumsuz etkiler.  Rüzgârlar arasında olan fön rüzgârı da ne yazık ki orman yangınlarına neden olabilmekte. Tabi daha birçok örnek buna eklenebilir.

Ama rüzgârın iyi yanları da var sıcak günlerde esen rüzgâr havayı az da olsa serinletir mesela. Duygusal şiirlerde görsellik olarak kullanılır. Burada şahıslar, fotoğraflar sabit kalır genelde ama bir perde usulden usulden sallanır, saçlar uçuşur, yapraklar edalı edalı savurulur bir oraya bir buraya. Rüzgâr şiirlerin, şarkıların ana temasını oluşturur. Rüzgârın taşıma özelliğinden dolayı sevgiliye olan özlemin, sevginin, öfkenin ona iletmesi istenir vs. Rüzgârlar geldiği yerin iklimini getirerek geldiği yeri ya ısıtıyor, soğutuyor ya da ılıman olmasını sağlıyor. Hava ısınını dengeler yani. Yenilenebilir enerji kaynağı olarak da biz insanların hayatlarını kolaylaştırır. Gerek çocuklara gerek yetişkinlere uçurtma şenlikleri yaşatır.  Spor alanlarında aktif rol oynar gerek birebir gerekse de dolaylı yollardan. Stresli, hüzünlü olduğumuz zaman pencereyi açtığımızda yüzümüze vuran rüzgâr ile birlikte hüzün, stresin yerini ferahlık alır.  Biraz da olsa hüznümüzü stresimizi unutur gideriz… Yine olumsuz yönleri gibi rüzgârın olumlu yönleri de oldukça fazladır.  

Ama biz genel anlamda toparlayacak olursak rüzgâr hayatın bir döngüsü içerisinde yer alır. Onsuz bir dünya da katiyen düşünülemez.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı