Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 03:50
Advert

Advert

Riski Sıfırlayın!

Önder Sönmez
Önder Sönmez
Giriş Tarihi : 20-09-2021 14:44

Bazı meslek grupları vardır ki, hizmet anlamında yapılması zorunlu ve yaşamın devamlılığı için esastır. Bu tür mesleklerde çalışan kişiler, üzerinde büyük riskler barındırırlar. Birçoğu esas itibari ile risk faktörlerini azami düzeyde tutmakta ve ölümle sonuçlanmaktadır. İşte risk faktörlerinin azaltılması hatta yok edilmesi için teknolojik gelişmeler robotları, bu meslek gruplarının yerine çözüm olarak bulmuştur.      

Bir kimyasal laboratuvarda deney yaparken, bir bomba imha ederken, iç ve dış güvenliği sağlarken ya da bir şehre her anlamda hizmet sağlanması için çaba gösterirken insan gücü önceki yıllarda kullanılan en önemli güçtü. Gelişen teknoloji ile bu tür risk oranlarının ölümle sonuçlanabileceği meslekler için robot teknolojisi geliştirildi. Robot teknolojilerinin insanların gücünün yerine geçmesi riski gerçek anlamda sıfırladığı gibi can kayıplarının da önüne geçmesinde ciddi oranda yarar sağladı. Geçmiş dönemlerde savaşların en çok insan kaybına yol açması sonrasında teknoloji, şimdilerde SİHA gibi insanlığa yardımcı ürünler geliştirirken, can kaybının da önüne geçmiş oldu. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen robotlar, bir bombayı uzaktan imha edebilme becerisi kazanırken bu robot bomba imha araçlarının yerli teknolojiler ile üretilebilmesi de ayrıca bir gurur kaynağı oldu.      

Yukarıda bahsi geçen mesleklerde kullanılan robotların ortak özelliklerinden en önemlileri, içlerinde görüntü alınmasını sağlayan kamera olması, kollarımızın işlevini yerine getiren bir çift kol düzeneği bulunması ve yazılımsal olarak da analiz edilebilir ve uzaktan kontrol edilebilir ergonomik yapıda olmasıdır. Kameralar ile gözümüz kadar görebilir, kolları ile ellerimiz kadar dokunarak işlem yapabilir, tekerleri veya paletleri sayesinde ayaklarımız kadar uzaklaşıp yakınlaşabiliriz. Yol yapım çalışmalarında, kanalizasyon kurulumlarında kullandığımız kepçe, ekskavatör ve dozer bu tür teknolojinin ilk örneklerindendir.     

Hayattaki en değerli şey olan sağlığımız, yaşam gücümüz ve hayatlarımız iken robot teknolojilerini kullanmak, sağlığımızı koruyan, hayatımızı kolaylaştıran ve zamanı geldiğinde farkında bile olmadan kullandığımız bizim en büyük yardımcımız olmuştur. Kontrol edilebilen her teknoloji, gerçek güçtür.         

YORUMLAR