Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 20:03
Advert

Advert

Psikolojik Destek

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 11-09-2021 13:55

Hayatımızda birçok unsur gibi psikolojik unsur da önemlidir.

 Ancak biz bu desteğin pek farkına varmayız çoğu zaman ta ki üstesinden gelemediğimiz bir olay ile karşılaşıncaya kadar. O zaman kendimize bir psikolojik destek ararız ve belli bir ücret karışlığında bu işle uğraşan kişilerden yardım talep ederiz ya da bizi o insanlara yönlendirirler. Gidişat kötü çünkü ya kendimizi bu şekilde yok edeceğiz ya da destek alıp yola devam edeceğiz.

Evet, psikolojik destek önemlidir bir insan hayatında insanı geçtim tüm canlılar için geçerlidir bu.

Bakıyoruz sürüyle yaşayan hayvan toplulukları var hepsi bir şekilde hayatta kalmak için birbirlerine yardım ediyor bencil davranmıyor ve bu şekilde yıllarca yaşamlarını devam ettirebiliyorlar ve gelecek nesillere de aynı bilinci yerleştiriyorlar.

Biz insanoğlunda da durum bu şekilde. Çünkü hayat o kadar acımasız ki…

 Birde bu acımasızlığa insan nefsinin girdiğini de varsayarsak eğer hayat daha çok acımasız olabiliyor. İşte bu zorluk karşısında bize en lazım olan şey sevgi ve sevgiyle doğan psikolojik destek. Sevgisiz bir insan zaten ölür yola devam edemez…

Bakın insan doğar ve ölene kadarki tüm yaşantısında psikolojik destekle aslında kendi yoluna devam eder.  Pes eder elinden tutan biri veya bir esas çıkıverir, ya da dayandığın bir duvar olarak bir dal olarak maddi veya manevi bir şeyler onun yeniden hayata tutunmasını sağlar ve bu şekilde koca bir ömrü bitirir kişi.  Mesela en büyük psikolojik desteği aileden alır çocuklar genel anlamda aile olmasa bile arkadaşlarından veya kendisine bakan şahıslardan. Bazen hırsından, üzüntüsünden, direnişinden, yapmış olduğu hatalarından çıkardığı dersten alır en büyük psikolojik desteği kişi.  Ve yoluna bakar, yolunda ilerler.  Yıkılsa da kendince oluşturduğu psikolojik destekle bir başak tanesi gibi tekrar dik durabilmeyi becerebilir.

Ama ne yazık ki bazıları da çok duygusal olmalarından veyahut ta tutunacak bir dal bulamayışlarından bazı anlarda kalır geleceği yaşayamaz. Hep o andadır.   Hal böyle olunca da intiharlar da ortaya çıkmakta. 

Bu kişilerin tıpkı diğer kişilerin hayatta kalması gibi hayatta kalması lazım. Ancak bunu maalesef kendileri yapamamakta zaten yapabilselerdi bu halde olmazlardı.

Bu yüzden birçok psikoloji alanında kendini geliştirmiş kişi var ülkemizde. Bunların amacı bu kişilerinde tıpkı normal diğer insanlar gibi yeniden hayata tutunmalarını sağlamak. Çevremizde de görürüz yıkılmış, eskide kalmış kişileri kabaca tabirle bunlar ya aklını sıyırmış ya da intihar eşiğindeki kişiler olarak tasvir ettiğimiz şekilde karşımıza çıkmakta yada daha da kötüsü çeşitli suçları yapan kişiler olarak hayatta yer ediniyor ya da hastalıklarla mücadele edip duruyor.  Çünkü hastalıklarında en önemli nedeni sağlam olmayan bir psikolojidir. Bu yüzden psikolojik destek çok ama çok önemli.  

Psikolojimizi sürekli sağlam tutmak zorundayız her şeyimizi düzene koymak için yola devam etmeyi, yılmamayı bu kapsamda öğrenmeliyiz. Her zaman maddi manevi bir tutunacak dal bulabilmeliyiz kendimize çünkü hayat devam ediyor hem de tüm acımasızlığıyla.   Güçsüz olan bu süreçte yıkılırken güçlü olan ayakta kalabiliyor bizimde ayakta kalmamız lazım. Yola devam etmemiz için kendimizi hatırlamamız gerekmekte. Bu sebeple de psikolojik destek bulmalıyız her an kendimize, bir dayanağımız olmalı.  Hayata hep belki de bu kapsamsıda olumlu bakmalıyız, olumsuzluklara da göğüs germeyi öğrenmeliyiz. 

 

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı